Доклад от глобално проучване за нивото на софтуерното пиратство

14.05.2008 | 17:10
по статията работи: Лили Бончева
Проучването е извършено от IDC по поръчка на BSA
Доклад от глобално проучване за нивото на софтуерното пиратство


Доклад от глобално проучване за нивото на софтуерното пиратство

Проучване, извършено от IDC по поръчка на BSA


На 14 май т.г. излезе официалният доклад от ежегодното глобално проучване за нивото на софтуерното пиратство, извършено от International Data Corporation (IDC), световен лидер в маркетинговите проучвания и консултантски услуги в областта на информационните технологии, по поръчка на Business Software Alliance (BSA) - Сдружението на издателите на бизнес софтуер (СИБС). Проучването се провежда за пета поредна година.

Според данните от него се отчита значителен напредък в борбата със софтуерното пиратство за изтеклата година. Проучването сочи, че през 2007 г., поради изключително бързото развитие на пазара на персонални компютри, особено в страните с висок процент на пиратство, 38 % от инсталирания софтуер върху всички персонални компютри в света е бил нелицензиран, с 3 пункта по-висок от предходната година, а загубите за световната икономика възлизат на 48 млрд. долара – цифрата е с 8 млрд долара по-висока от 2006 г. като се отчита и сериозния спад на стойността на американския долар спрямо останалите валути.

В глобалното изследване са включени 108 държави, като в 67 от тях се регистрира понижаване в нивото на използвания нелицензиран софтуер и само в 8 се забелязва покачване.

Отчитат се положителни тенденции по отношение на спад в бързо развиващите се пазарни икономики като Русия и Китай. Само за 1 година данните сочат, че нивото на софтуерно пиратство в Русия чувствително е намаляло със 7 пункта, от 80% през 2006 г. до 73% за 2007 г. докато в Китай за втора поредна година се запазва нивото от 82% след осезаем спад от 10 пункта в рамките на 3 поредни години.

В страните от ЕС също се отбелязва понижаване с 1% като за 2007 г. нивото на софтуерно пиратство е 35%, а загубите за икономиката възлизат на 12.383 млрд. долара.

В световен мащаб използването на нелицензиран софтуер продължава да бъде сериозен проблем за софтуерната индустрия. През 2007 г. върху над 1 млрд. компютърни конфигурации е бил инсталиран софтуер като при почти половината от тях инсталираните програми са нелицензирани.
В Доклада сред държавите с най-нисък показател на софтуерно пиратство са посочени САЩ – 20%, Люксембург – 21%, Нова Зеландия – 22%, Япония – 23%, Австрия, Белгия, Дания, Финландия – 25%, а сред държавите с най-висок процент - Армения, Бангладеш, Молдова, Азербайджан – 92%.

Данните за България в петия годишен на доклад на IDC сочат, че след 3 поредни години (от 2003 г. до 2005 г.), отчитащи 71% софтуерно пиратство, през 2006 г. България отбеляза напредък и успя да снижи с 2 пункта нивото на използвания нелицензиран софтуер, достигайки 69%. За 2007 г. отново е отчетен спад с един пункт като се регистрира ниво от 68% на използвания в страната нелицензиран софтуер.

Поради бързо развиващия се и разширяващ пазар на информационни технологии обаче, Докладът сочи, че загубите за софтуерната индустрия, генерирани от този процент възлизат на 63 млн. долара, с 13 млн. долара повече от предходната 2006 г.

Напредъкът, който бележи България в борбата с използването на нелицензирани продукти, особено след присъединяването на държавата и членството и в ЕС, се дължи на факта, че има политическата воля от страна на правителството да се бори с интелектуалното пиратство във всички негови проявни форми и да предприема конкретни мерки в областта на законодателството и правоприлагането, както и при формирането на адекватни обществени нагласи и култура на потребление на продуктите на интелектуална собственост. В ежегодния Доклад 301 на Службата на Търговския представител на САЩ, чиито данни бяха публикувани в края на месец април тази година, България запазва статута на територия, изключена от графата за наблюдение, заедно с Германия, Хонг Конг, Япония, Йордания, Нова Зеландия, Сингапур и Швейцария.


Може да свалите текста на проучването (в PDF-формат, на английски език) от тук.

Подробни данни от глобалното проучване са достъпни тук.
Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Кооперативна охранителна фирма ООД КОФ ООД е специализирано дружество за комплексна охрана.
Венто - К ООД Проектиране, изграждане, монтаж и продажба на вентилационни и климатични системи.
РАЙС ЕООД Търговия и сервиз на офис техника.
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
Иванчо пита вкъщи: - Тате, как разговарят змиите? Бащата поглежда тъщата и подхвърля: - Защо мълчиш? Детето се интересува!..
На този ден 30.09   1399 г. – Хенри IV е обявен за крал на Англия. 1452 г. – В Майнц излиза първата печатана книга – Библията на Гутенберг. 1520 г. – Султан Сюлейман...