Еврото е основната причина за спада на долара от март месец тази година. Търговците на деривативи предвиждат това да приключи, когато Федералният резерв на САЩ намали, както се очаква, паричните стимули през следващия месец, пише агенция "Блумбърг".
Търговците плащат най-високата премия от септември насам за опции, даващи право за закупуване на долари срещу евро, в сравнение с тези даващи право за продажба.
Доларовия индекс ще се увеличи с 5 на сто до 85,8 до края на годината при стойност от 81,806 днес, предвижда проучване на „Блумбърг“.
Според Bloomberg Correlation-Weighted Indexes, който проследява десетте основни валути, доларът е втората най-добре представяща се, като отбелязва ръст от 5,4%. При еврото увеличението е в размер на 6,1%.
По-голямо нарастване на стойността може да има, ако Федералният резерв намали месечните си покупки на облигации в размер на 85 млрд. долара. Тези пари отиват директно в икономиките на 17-те страни от еврозоната.
Според Робърт Линч, валутен стратег в HSBC в Ню Йорк, намаляването на паричните стимули ще се окаже позитивно за долара за сметка на еврото.
„Това ще окаже влияние върху валутите, които иначе биват подпомагани от ликвидността, която Федералният резерв налива в тяхната икономика“.
Търговците на фючърси предвиждат долара да продължи да напредва спрямо основните си конкуренти - британския паунд, японската йена, канадския и австралийския долар, сочат данни на CFTC.
Премиите за едногодишни опции за закупуване на долари срещу евро, в сравнение с тези, позволяващи продажба, се увеличиха с 2,1% вчера (28 август). Това е най-високата стойност от 11 септември насам.
Доларовият индекс на IntercontinentalExchange Inc е намалял с 1,1% от края на първото тримесечие.
По данните на "Блумбърг" доларът е поскъпнал спрямо 11 от 16-те си основни търговски партньори и е отслабнал с 3,4% спрямо еврото. На 20 август 1 евро се търгуваше за 1,3452 долара-най-висока стойност от 14 февруари насам.
Икономиката на еврозоната отчете икономически растеж през юли в размер на 0,3%, което сложи край на продължила рекордните 6 тримесечия рецесия.
„Тези данни до голяма степен обясняват защо еврото се справя добре спрямо долара“, твърди Дан Дороу, ръководител на изследванията във Faros Trading LLC.
Разминавания в политиките
Председателят на Федералния резерв Бен Бернанке заяви пред Конгреса на 22 май, че централната банка може да намали печатането на банкноти, ако икономиката на страната се подобри.
Президентът на Европейската централна банка (ЕЦБ) Марио Драги заяви от своя страна, че не предвижда да завиши основния лихвен процент на еврозоната.
„ЕЦБ, за разлика от Федералния резерв, все още е предубедена да предостави малко повече парични стимули или да продължи да казва, че лихвите ще бъдат ниски още дълго“, твърди Дейвид Тулк, главен макроикономически стратег в TD Securities на Dominion Bank. “Тези разминавания в политиките ще окажат влияние върху силата на долара“.