Негативното влияние на кризата в еврозоната върху развиващите се икономики се разпространява още повече на изток на фона на намалялото световно търсене, подхранвано от по-ниските цени на суровините и по-малката предразположеност към поемане на риск. Това се казва в най-новия доклад за икономическите перспективи на Европейската банка за възстановяване и развитие (ЕБВР).
Прогнозата за икономическия ръст на България за 2012 г. остава същата, каквато е посочена в доклада на банката от май – 1,2%. За 2013 г. обаче очакванията за растеж у нас на ЕБВР са намалени до 1,7%, което е спад от 0,8% спрямо прогнозираните през май 2,5%.
Експертите от банката предвиждат по-слаби темпове на растеж на европейските икономики през 2012 г. и 2013 г. спрямо предвидените през май стойности – най-вече заради намаляване на прогнозите за растеж на икономиката на Русия.
Според ЕВРБ европейската дългова криза има особено негативен ефект върху руската икономика. Падащите цени на суровините сега вече започват да влияят на държавата, както и на други страни-износителки на суровини, казват от банката. За 2013 г. перспективата за икономическия растеж на Русия е орязана с 1% до 3,3%.
Според доклада Югоизточна Европа остава особено уязвима спрямо случващото се в еврозоната. Експерите от банката обръщат внимание на свиването на румънската икономика през първото тримесечие на тази година. Отслабената външна обстановка и политическа криза, възникнала през юли, могат да повлияят негативно на краткосрочния растеж на страната, пише в доклада на ЕБВР.
Според последните прогнози темпът на растеж през 2012 г. ще се забави значително във всички страни, в които ЕБВР е инвестирала. Средната му стойност за региона ще е 2,7%, което е с 1,9 на сто по-малко, отколкото беше през 2011 г. (4,6 на сто). Очаква се слабо покачване в размер на 3,2% през 2013 г.
Преди два месеца институцията обяви, че икономическият ръст ще е 3,1% през тази година и 3,7% през следващата.
Според доклада най-голяма опасност за икономиката на региона остава влошаването на дълговата криза в еврозоната. „Навременното прилагане на решенията от последната среща на европейските лидери може да ограничи този риск“, се казва в доклада.
Според ЕБВР също така ще настъпи свиване през 2012 г. на икономиките на Словения, Унгария и Хърватия. От друга страна по-добро развитие през тази година могат да очакват Полша и Словакия, които учудиха с положителните си резултати за първите месеци на 2012 г.