ЕК: Бавно възстановяване на европейската икономика

22.02.2013 | 14:34
по статията работи: Петя Бързилска
Слаб растеж на БВП, намаление на фискалните дефицити в ЕС, и увеличена безработица, прогнозират от ЕК за 2013 г.
ЕК: Бавно възстановяване на европейската икономика

Въпреки че условията на финансовите пазари в ЕС се подобриха значително от лятото на миналата година насам, икономическата активност през втората половина на 2012 г. бе разочароваща. Все пак основни показатели сочат, че брутният вътрешен продукт (БВП) на ЕС започва да нараства. Очакваме постепенно ускоряване на икономическата активност. Това се казва в публикуваната днес зимна прогноза на Европейската комисия за 2013 - 2014 г.

Засилването на растежа първоначално ще бъде задвижвано от нарастващото външно търсене. Очаква се по-късно през годината вътрешните инвестиции и потребление да се възстановят, а през 2014 г. вътрешното търсене да се превърне в двигател на растежа на БВП.

Слабата икономическа активност в края на 2012 г. създава предпоставки за слабо начало на текущата година, коментират от Комисията. В съчетание с по-бавно от очакваното по-рано възстановяване на растежа това води до прогнози за слабо нарастване на БВП на ЕС на 27-те страни-членки в рамките на 0,1 % и свиване с 0,3 % в еврозоната през 2013 г.

На тримесечна основа промените в БВП са по-динамични, отколкото подсказват данните за годината, като БВП през четвъртото тримесечие на 2013 г. се очаква да надвишава с 1 % равнището от последното тримесечие на 2012 г. в ЕС и с 0,7 % – в еврозоната.

Контрастът между подобреното положение на финансовия пазар и не толкова добрите макроикономически прогнози за 2013 г. до голяма степен се дължи на процеса на балансови корекции, който продължава да се отразява върху растежа в краткосрочен план. С напредването си този процес ще доведе и до укрепване на основата за растеж през 2014 г. - очаква се той да достигне 1,6 % в ЕС и 1,4 % в еврозоната, прогнозират от ЕК.

Очаква се постепенно повишаване на потреблението и инвестициите.

Комбинация от циклична слабост, несигурност, продължителни балансови корекции и преразпределяне на ресурси между секторите на икономиката, която е типична за периоди след дълбока финансова криза, в момента задържа вътрешното потребление и инвестициите. Връщането на доверието на домакинствата и предприятията би трябвало да намали отрицателното въздействие на тези фактори. Тъй като се очаква намаляването на напрежението на финансовите пазари да доведе до подобряване на условията за кредитиране, това би трябвало да открие пътя към постепенно нарастване на потреблението и инвестициите през 2013 г., се казва в прогнозата на ЕК.

От Комисията прогнозират настоящата слаба икономическа активност да доведе до повишаване на безработицата през тази година до 11,1 % в ЕС и 12,2 % в еврозоната.

Тъй като се очаква отслабване на ефекта на по-високите цени на енергията върху инфлацията, прогнозите са, че инфлацията на потребителските цени ще спадне постепенно през 2013 г. и през следващата година ще се стабилизира на равнище около 1,7 % в ЕС и 1,5 % в еврозоната.

От Комисията отбелязват напредък в областта на фискалната консолидация. Мащабните фискални мерки, прилагани  от страните членки, би трябвало да доведат  до ново намаляване на общите фискални дефицити до 3,4 % в ЕС и 2,8 % в еврозоната през 2013 г. Намаляването на структурното салдо на бюджета се очаква да продължи с малко по-бавен темп през тази година, отколкото през 2012 г. Текущата фискална консолидация задържа покачването на равнището на съотношението дълг-БВП, което трябва да се повиши леко през 2013 г. на фона на слабото нарастване на БВП.

Въпреки че рисковете пред перспективите за растеж все още са предимно към евентуално влошаване, тяхното разпределение е значително по-балансирано, смятат от ЕК.

Ефективното прилагане на политиките за укрепване на Икономическия и паричен съюз и за стимулиране на необходимите корекции е много важно с оглед избягване на риска от ново влошаване на кризата с държавните дългове. Други рискове от влошаване са свързани със слабостта на трудовия пазар, отразяваща се негативно на вътрешното търсене и забавяща инерцията на реформите, както и все още големите средносрочни бюджетни предизвикателства в САЩ и Япония. Благоприятните възможности по отношение на растежа на БВП могат да станат факт, ако напредъкът в излизането от кризата и структурните реформи е по-бърз или връщането на доверието е по-силно от очакваното. Рисковете по отношение на перспективите за инфлацията изглеждат балансирани.

"Протичащото в момента ребалансиране на европейската икономика продължава да се отразява негативно на растежа в краткосрочен план. Настоящото положение може да бъде обобщено по следния начин: имаме разочароващи „твърди“ данни от края на миналата година, някои по-насърчаващи „меки“ данни от близкото минало и нарастващо доверие на инвеститорите в бъдещето", заяви заместник-председателят на Европейската комисия и комисар по икономическите и паричните въпроси Оли Рен. По думите му предприетите наскоро политически действия създават условия за възстановяване. Според него трябва да се запаси курса към реформи.

Прогнозата за България може да видите тук.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Кооперативна охранителна фирма ООД КОФ ООД е специализирано дружество за комплексна охрана.
Интерлийз ЕАД Лизинг на оборудване, транспорни средства, леки автомобили и др.
РАЙС ЕООД Търговия и сервиз на офис техника.
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
Лекарят ми предписа 2 литра вода на ден. Сметнах я в кубчета лед и ми излезе 14 уискита...
На този ден 24.04   1479 г. пр.н.е. – Тутмос III става фараон на Египет. 1184 г. пр.н.е. – Гърците влизат в Троя с помощта на Троянски кон (по предания). 1771 г. –...