Европа в цифри
Статистически годишник на "Евростат", 2008 г.
Статистически годишник на "Евростат", 2008 г.
Населението на коя държава в ЕС е нараснало най-много през последните десет години? В коя страна-членка има най-много собственици на жилища? Кои европейски държави са най-популярните туристически дестинации? Отговорите на тези въпроси могат да бъдат открити в "Европа в цифри" - 12-тия Статистически годишник на статистическата служба на ЕС – "Евростат" (Eurostat statistical yearbook 2008).
В него може да бъде открита статистическа информация за всякакви области – икономика, образование, здравеопазване, трудов пазар, услуги, транспорт, вътрешна търговия, околна среда и т.н.
През 2007 година населението на ЕС е достигнало 495 млн. души в сравнение с 479 млн. през 1997 година. Това е ръст от 3.4%. Страната-членка на ЕС с най-висок прираст е Ейре (18%), следвана от Кипър (16.9%) и Люксембург (14.2%). Най-нисък прираст е регистриран в България (-7.9%, според Eurostat официално сме 7.679 млн. души), Латвия (-6.7%) и Литва (-5.7%).
Почти две трети от домакинствата в ЕС са притежавали жилища през 2005 година. Във всички страни-членки на Съюза повече от половината жители са притежавали недвижим имот, като единствената страна, която е изключение, е Германия. 44% от гражданите на най-голямата европейска икономика са имали жилища преди три години. Най-много собственици на недвижими имоти е имало в Естония и Литва – 88%, а след Германия най-малко граждани са притежавали имоти в Австрия – 52%.
През 2006 година средната заплата на час в ЕС е била 20.35 евро, информира Eurostat. Най-високи заплати са взимали шведите – 32.16 евро на час, а най-ниски – българите – 1.65 евро. За сравнение, след България се нарежда Румъния с 2.68 евро на час. Най-голям дял за социални осигуровки са плащали шведските работодатели (30.6%), а най-малък – малтийските (6.9%). В България делът за социални осигуровки е бил 20.9% според Eurostat.
Най-популярната туристическа дестинация преди две години в Европа е бил Кипър. След островната държава се нареждат Малта, Австрия и Испания. Най-непопулярни са Литва и Румъния. България е на 25-то място, като в класацията са включени 31 европейски държави.
Съдържанието на Статистическия годишник на "Евростат" (на английски език, в PDF-формат) ще откриете тук
Пълния текст на документа (на английски език, в PDF-формат,26150kB) може да си свалите от тук.