Европа е изправена пред нарастващо противопоставяне срещу зелените политики

28.09.2023 | 10:50
по статията работи: econ.bg
Европа е изправена пред нарастващо противопоставяне срещу политиките за справяне с изменението на климата и опазване на околната среда, което кара зелената й програма да започне да се разпада
Европа е изправена пред нарастващо противопоставяне срещу зелените политики
Снимка: под лиценза на creative commons

Европа е изправена пред нарастващо противопоставяне срещу политиките за справяне с изменението на климата и опазване на околната среда, което кара зелената й програма да започне да се разпада, пише Ройтерс в свой анализ.

ВЕЛИКОБРИТАНИЯ

Премиерът Риши Сунак каза на 20 септември, че ще отложи забраната върху продажбите на нови бензинови автомобили и целите за битово отопление до 2035 г., за да запази съгласието на британския народ за преминаване към нетна нула, наред с други промени в стратегията за климата. Сунак отрече да смекчава климатичните цели на Великобритания, повтаряйки по-ранни коментари, че Великобритания може да си позволи по-бавен напредък, защото е „толкова далеч напред“.

Британските съветници по въпросите на климата заявиха през юни, че не правят достатъчно, за да постигнат целта си за нулева нетна консумация в средата на века.

Поръчан от правителството преглед също така установи, че фирмите се оплакват от слабости в инвестиционната среда на Великобритания, включително непоследователен ангажимент към енергийния преход. Напредъкът в областта на вятърната енергия на сушата и в морето беше възпрепятстван от промени в правилата, което накара някои предприемачи да предупредят, че ще им бъде трудно да инвестират във Великобритания без по-добри стимули.

ГЕРМАНИЯ

Германия ще спре за неопределено време плановете за по-строги стандарти за изолация на сгради, каза министърът на околната среда Робърт Хабек на 24 септември след оплаквания от индустрията, че мерките са твърде скъпи и нанасят вреда на депресирания строителен сектор. Долната камара на парламента на Германия прие през септември законопроект за постепенно премахване на отоплителни системи с петрол и газ, въпреки че законодателството беше критикувано от консерваторите като твърде скъпо и от еколозите като недостатъчно силно.

Споровете около закона доведоха управляващата коалиция близо до колапс, докато тя не се съгласи да смекчи първоначалния законопроект. Спорът помогна за издигането на крайнодясната "Алтернатива за Германия" на второ място в социологическите проучвания. Партията оспорва, че човешката дейност е причина за изменението на климата.

Гневът срещу действията за намаляване на броя на колите също удари подкрепата за Зелените на местните избори тази година, твърдят социолозите.

Представители на авиационната индустрия, включително главният изпълнителен директор на Lufthansa Карстен Шпор, предупредиха, че няма да е възможно да се постигнат новите цели на ЕС за устойчиво авиационно гориво (SAF) с настоящото производство.

ИТАЛИЯ

Дясното правителство на Италия отблъсква набор от инициативи на Европейския съюз, насочени към екологизиране на икономиката с аргумента, че местният бизнес не може да си позволи целите на прехода.

Италия настоява ЕС да смекчи директива, насочена към подобряване на енергийната ефективност на сградите, да пренапише плановете за постепенно премахване на автомобилите с двигатели с вътрешно горене и постави под въпрос стремежа за намаляване на промишлените емисии.

Според настоящите политики Италия изостава от графика за постигане на целите за декарбонизация за 2030 година.

В същото време правителството продължава с други аспекти на зеления дневен ред. Например през юли тя заяви, че иска да използва парите на ЕС за инвестиционна програма на стойност около 19 милиарда евро (20,1 милиарда долара), за да укрепи енергийните и газовите мрежи и да направи икономиката си по-екологична.

ХОЛАНДИЯ

Партията BBB или BoerBurgerBeweging (Движение на фермери-граждани), основана през 2019 г. в противовес на плановете на правителството за драстично намаляване на замърсяването с азот във фермите, претърпя метеоритен ръст в анкетите.

Яхвайки вълна от протести срещу екологичните политики на правителството, тя неочаквано победи консервативната партия VVD на регионалните избори през март.

Възходът на BBB беше голям удар за последното коалиционно правителство, което се разпадна през юли.

Проучване на Ipsos преди парламентарните избори през ноември постави BBB, която спечели едно място в долната камара през 2021 г. - на четвърто място с 9,5%, близо 8 процентни пункта след VVD. Ако BBB постигне голям успех, това може да постави холандската политика за ограничаване на азота в сблъсък с ЕС.

ПОЛША

Правителството на Полша, дълго време консервативно по отношение на екологичните политики у дома и изправено пред избори през октомври, отиде крачка напред, като съди Брюксел.

Досега тя казва, че е подала жалби до Съда на ЕС относно забраната на ЕС за превозни средства с вътрешно горене от 2035 г., увеличаването на целта за намаляване на емисиите на блока, намаляването на безплатните разрешителни за CO2 и това, което нарече намеса в националното управление на горите.

Изправена пред натиск от страна на миньорските профсъюзи, Полша също така отложи плана за намаляване на зависимостта си от въглища, като понижи статуса на предстоящата си актуализация на енергийната политика до просто „консултация“.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
Блондинка звъни на оператора си: - Извинете, не ми работи интернетът... - А вие с рутер ли сте? Кратко мълчание... - Не, сама съм!!!
На този ден 23.12   619 г. – Начало на понтификатът на папа Бонифаций V. 1672 г. – Италианският астроном Джовани Доменико Касини открива Рея – вторият по големина след Титан...