Преди десет години известен британски финансист се пошегува, че кметството на Лондон трябва да постави статуя на Сарбейнс-Оксли. Решението да бъдат обезсмъртени по този начин двама американски политици може да изглежда странно, но идеята има смисъл. По онова време те осъществиха една от най-значимите реформи в историята на икономиката на САЩ, а техният законопроект несъзнателно създаде каскада от бюрокрация - която накара много способни американци да решат да се преместят в Обединеното кралство.
Днес водещи финансисти в Ню Йорк са толкова загрижени за предложените промени в данъчния кодекс на САЩ, че лондонските предприемачи скоро биха могли да призоват статуи да бъдат издигнати в чест на членовете на настоящия Конгрес. Защо? Защото се стремят да увеличат данъците за някои от най-големите източници на богатства в Америка. Да, увеличението на данъците. Това, което мнозина пропуснаха в сегашния дебат, е, че много от най-продуктивните хора в американския финансов сектор могат да видят как техните пределни данъчни ставки се покачват - в някои случаи над 50% - ако се въведат данъчните промени, които понастоящем се разглеждат от Конгреса.
От бизнес лидерите в Ню Йорк се твърди, че ако това се случи, много от колегите им ще се опитат да се преместят в други финансови центрове. И това, което ще изненада мнозина, е, че те обмислят Лондон. Откакто Великобритания гласува да напусне ЕС миналата година, се пише, че хиляди работни места трябва да напуснат Лондон и да се насочат към други финансови центрове. През седмиците преди гласуването, поредица от високопоставени политици и банкери, като Джейми Димън от JP Morgan, призоваха британската общественост да гласува, за да остане в блока. Димън лично предупреди, че Островът може да загуби до 4 000 работни места.
Конвенционалното мислене е погрешно. Въпреки силата на тези предупреждения - и резонансът, който те все още имат в пресата - реалността е съвсем различна. Анализът показва, че след като Великобритания напусне ЕС, Лондон може да бъде с 43 милиарда лири по-силен, вместо да се свива. И, противно на твърденията на Димън, проучванията разкриват, че повече от 2/3 от лондонските фирми за финансови услуги планират да наемат персонал през следващите 12 месеца. Причината? Независимо от това, което главният изпълнителен директор на Goldman Sachs Лойд Бланкфайн пише в Туитър, всъщност има много причини финансите да се ориентират към Лондон - и те скоро няма да се променят. Независимо дали е сложната правна система или високообразованата работна сила, ясно е, че градът дължи успеха си на редица фактори (затова Goldman Sachs продължава да строи новата си европейска централа в Лондон).
Днес виждаме подобни предупреждения, направени със същата сигурност, от специалисти и експерти по големия дебат за данъците в САЩ. И отново, изглежда, че конвенционалното мислене е погрешно. Критиците в САЩ осмиват законопроекта за данъчна реформа като "подарък на богатите".
Всъщност обратното е вярно. И в двете версии – на Белия дом и на Сената - най-високите данъчни ставки за отделните хора не се намаляват изобщо. Най-високият процент изглежда е източник на дебат в последната минута, като версията, приета от Белия дом, поддържа най-високата ставка от 39,6%. Често се забравя, че всички данъци за хората с високи доходи остават в сила, а върху по-голямата част от постъпленията на богатите се събират допълнителни 3,8%. Вземете това заедно с приспадането на държавните и местните данъци (SALT) и откривате, че някои членове на финансовата общност в Ню Йорк са изправени пред ефективна данъчна ставка от 56%. Сравнете това с най-висок процент от 45% за жителите на британската столица. Можете да видите как Конгресът ще бъде на прага на ощетяване, а не на подпомагане на инвестиционната общност.
Изправени пред тези промени, не е изненада, че старшите фигури в Ню Йорк отново поглеждат към Лондон като привлекателно алтернативно място. Разбира се, способността на Великобритания да се възползва от възможностите, които се появяват през Атлантическия океан, ще зависи от умението на британските политици да реализират напълно потенциала на Брекзит. Консервативното правителство заяви с яснота и увереност какво представлява това Великобритания да напусне ЕС. Но несъмнено те са изправени пред предизвикателство - и са наясно с рисковете да не се възползват от шансовете.
Критиците и политическите "експерти" биха могли да обърнат поглед от моя оптимизъм и вяра в способностите на британското правителство. Но трябва да помним, че същите експерти ни казаха, че гласуването за напускане на ЕС ще осакати финансовия сектор на Великобритания. И все пак, Лондон е - и остава - силна основа за компаниите. Както във финансите, така и в живота, рядко е добра идея да следвате конвенционалната мъдрост.
Матю Елиът е бил главен изпълнителен директор на Vote Leave и в момента е старши политически съветник на Shore Capital. Коментарът му е публикуван в „Политико“. Преводът е на агенция БГНЕС.