Двегодишен икономически спад, 19 млн. безработни и 5 държави, получаващи спасителна финансова помощ, не са причина да се вземат самоуверени и незабавни мерки, за да се подпомогне икономическият растеж. Това е мнението на представители на Европейския съюз, които смятат да защитят политиката си за справяне с европейската дългова криза във Вашингтон през тази седмица, пише агенция „Блумбърг“.
На фона на финансовите стимули, предприети от Федералния резерв на САЩ и Централната банка на Япония, икономическите лидери на ЕС са на мнение, че са на правилния път за възстановяване на
икономиките на 17-те страни от еврозоната. Дори когато е необходимо време тази теория да бъде доказана.
„Еврозоната отбеляза по-нататъшен прогрес в осъществяването на своята цялостна стратегия за реагиране при криза“, ще заявят представителите на ЕС по време на срещата на върха на страните от Г-20. Агенция "Блумбърг" се е сдобила с предварителното изявление по време на форум в Дубай преди два дни.
Икономическите експерти на Съюза очакват „леко укрепване към средата на 2013 г. и засилване във втората половина на 2013 г. и през 2014 г.“
На политико-икономическата среща във Вашингтон, започваща в четвъртък (18 април), изявлението вероятно няма да намери много привърженици, които да му повярват.
Финансовият министър на САЩ Джейкъб Лю изрази несъгласие с политиката за растеж на ЕС. Същевременно управляващият директор на Международния валутен фонд Кристин Лагард предупреди за световна икономика, движеща се на „три скорости“, като Европа ще се движи на най-ниската скорост.
Според прогнозите на Европейската комисия от 22 февруари икономиката на еврозоната ще се свие с 0,3% през 2013 г. Същевременно тази на САЩ ще отбележи ръст от 1,9%, а на Япония – увеличение от 1%. Международният валутен фонд ще обяви най-новата си прогноза утре.
По думите на председателя на ЕК Жозе Барозу от миналата седмица основните европейски икономически показатели „остават силни“. Европейската дългова криза е принудила региона да преразгледа политики, ревизира публични финанси и засили икономическия и паричен съюз по начин, който преди кризата би бил невъзможен, смята Барозу.