За моите разбирания движението на цените се превръща в основна философска дискусия за причини и следствия. Изглежда, че текущото състояние на петролния пазар ще се доведе до отговор на въпросите: кои сондажи ще пресъхнат най-напред и кои от доставчиците не ще могат да си позволят повече да плащат сметките.
От началото на годината наблюдавахме съкращения на персонал, основно при сервизните компании в бранша, но от този месец започнаха масови съкращения и затваряне на офиси и при операторите.
При обявяване на резултатите за проучване в Мексиканския залив, през изминалата седмица беше отчетен най-ниският интерес от страна на нефтените компании за последните 30 години.
У нас след малко повече от месец предстои обявяване на резултатите за блоковете „Терес“ и „Силистар“. Шансовете да има компании, заинтересовани да проучват в тези два блока, изглеждат минимални. Очаквам „Тотал“ да поиска 2 годишно удължаване срока за проучване и отлагане сондирането в блок „1-21 Хан Аспарух“, рекламирано от някои, като „находище Хан Аспарух“!?...
Алжир, една от страните членки на ОПЕК, открито призова картела да преразгледа добивната си политиката с надежда да се спрат падащите цени на нефта. Саудитска Арабия бе принудена да изхарчи $110 млрд. от своя фискален резерв до края на месец юни. Саудитите планират да пуснат плаваща емисия облигации на стойност $ 27 милиарда до края на годината. Това е знак, че от нещо трябва да се откажат! Очевидно, никой не е безкрайно богат.
Анализ на Васил Начев.
Останалата част от текста можете да четете на 3e-news.net