Жените и момичетата - най-засегнати от кризата

21.01.2013 | 13:25
по статията работи: Елица Елефтерова
Увеличаване на детската смъртност, по-голям брой малтретирани и гладуващи жени - това са ефектите от свиването на световната икономиката
Жените и момичетата - най-засегнати от кризата
Снимка: Sxc.hu

Жените и момичетата са засегнати най-тежко от глобалната рецесия. Tова показват доклади на правозащитни организации.

"Светът не успява да помогне на момичетата и жените", се казва в анализ на благотворителния тръст за правата на децата Plan International и на британския хуманитарен Международен институт за развитие, цитиран от “Би Би Си”.

Свиването на икономиката е повишило детската смъртност при момичетата. Увеличил се е и броят на жените, които са били малтретирани или изложени на глад. Това може да подкопае напредъка от последните години за постигане на целите на хилядолетието за развитие.

"Подобренията, направени през последните пет години, са много крехки", коментира Найджъл Чапман, главен изпълнителен директор на Plan International. "Шокиращо е, защото не мисля, че някой наистина го забелязва", допълва той.

Проблемите са започнали, когато момичетата са били много млади, обяснява Чапман.

Докладът за въздействието на кризата върху момичетата и жените излиза сега с идеята да съвпадне със започващия тази седмица Световен икономически форум в Давос.

Организации за правата на детето се надяват да привлекат вниманието на глобалните политически и икономически лидери, включително на генералния секретар на ООН Бан Ки-мун, който ще бъде в Давос, за да разгледа напредъка по Целите на хилядолетието за развитие.

"Момичетата са най-голямата маргинализирана група в света", посочва Чапман, който е и автор на доклада. Процентът на бебетата от женски пол, който умират, когато икономиката се свива, нараства пет пъти по-бързо, отколкото този на момчетата, посочва той.

При 1% спад в икономическото производство смъртността при момичетата се увеличава със 7,4 смъртни случая на 1000 момичета, при ръст от 1,5 на 1000 при момчетата, посочва Чапман, позовавайки се на изследване на Световната банка в 59 страни.

"Това е най-яркият пример за въздействието на влошаващата се бедност", казва Чапман.

Тази статия ви хареса? Следете всичко най-интересно от Econ.bg и във
Оцени статията:
5.00/3
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Зимна приказка
  • Зимна приказка
Мъж е в бара, пие и изглежда навъсен. - Какво ти е на теб? – пита барманът. - Бях женен три пъти и три пъти станах вдовец. Барманът иска да знае подробности. - Ами, първата се отрови с...
На този ден 23.01   393 г. – Римският император Теодосий I провъзгласява 9-годишния си син Хонорий за съимператор. 1482 г. – Излиза първото печатно издание на Петокнижието. 1556...