Жива планета 2008

31.10.2008 | 15:27
по статията работи: Лили Бончева
Доклад на WWF за световната природа
Жива планета 2008
"Жива планета 2008" (2008 Living Planet Report)
Доклад на WWF за световната природа


  • Светът е тръгнал към екологична кредитна криза
  • България е изправена пред водни проблеми и пилее енергийни ресурси

Светът е тръгнал към екологична кредитна криза, тъй като в момента използва с една трета повече ресурси, отколкото планетата ни може да възпроизведе. Това е основният извод от доклада "Жива планета 2008" на международната природозащитна организация WWF. Световното природно богатство и разнообразие продължават да намаляват и все повече държави са в състояние на постоянна или сезонна водна криза.

„Светът се бори с последствията от надценяването на финансовите си активи, но предстои много по-сериозна криза – екологичната кредитна криза, причинена от подценяване на екологичните активи, които са в основата на живота и благоденствието”, каза генералният директор на WWF Джеймс Лийп

Докладът, разработен заедно с Лондонското зоологическо дружество и мрежата „Глобъл Футпринт”, показва, че над три четвърти от хората по света живеят в държави, които са „екологични длъжници”, защото националната консумация надвишава биологичния капацитет на страната им. „Ако продължаваме да живеем по този начин, през 2030 г. ще ни е необходим еквивалентyt на две планети, за да поддържаме начина си на живот”, се казва още в доклада.

Докладът се публикува веднъж на две години от 1998 г. насам и вече е приет за мерна единица за това доколко „жива” е към момента планетата ни. САЩ и Китай са държавите с най-висок национален отпечатък върху планетата, като всяка от тях изразходва по около 21% от световния биокапацитет. Заради разликата в жителите обаче на американците са необходими 4,5 „планети Земя”, за да поддържат начина си на живот, докато на китайците е достатъчна и една „планета”. Българите потребяват ресурси все едно, че разполагат с 1,3 „планети Земя”, а чехите – с 2,5 планети.

„Централна и Източна Европа имат възможности да се развиват и подобряват, без да се налага да черпят повече ресурси, отколкото природата може да възпроизведе”, обяснява Майкъл Балцър от Дунавско-Карпатската програма на WWF. Регионът има тези показатели заради емисиите въглероден диоксид от неефективното използване на енергия за производство на единица продукт, което надвишава два до три пъти нивата в Западна Европа. Страни като България имат шанс да спестят пари, като намалят разхода на енергия за производство.

Докладът показва, че като цяло светът може да постигне намаляване на емисиите парникови газове с 60 до 80 на сто към 2050 г. с използването на енергоспестяващи технологии и възобновяеми енергийни източници. Докладът сочи, че нараства световният недостиг на вода, който ще се задълбочи с промените в климата. България също е изправена пред сериозни проблеми с водните ресурси. Те могат да бъдат ограничени с прости методи като опазване на водоизточниците и по-рационално използване на водата.

„Човечеството може да живее добре според възможностите на планетата, но трябва да сме наясно, че екологичната кредитна криза ще изисква много по-смели действия от сегашната финансова криза”, заключава Джеймс Лийп.

Последният доклад „Жива планета” от 2006 г. показваше, че светът използва с една четвърт повече ресурси, отколкото планетата ни може да възстанови. Както и в предишни години докладът отбелязва променящото се състояние на световното биоразнообразие и натиска, който човешкото потребление на природни ресурси, оказва върху околната среда. Докладът използва два коефициента: „Жива планета” (за състоянието на екосистемите) и „Екологичен отпечатък” (за човешкия натиск върху екосистемите).


Пълния доклад (в PDF-формат, на английски език) може да видите тук.

Подробности за доклада може да прочетете тук.




Основана през 1961 г. и една от най-големите в света, международната природозащитна организация WWF [Ве-Ве-Еф] работи в над 100 държави с помощта на 4000 служители и над 5 милиона доброволци. WWF се грижи за подобряването на околната среда, за да може хората да живеят в хармония с природата. В България WWF се занимава със защитените територии и местообитанията от европейско значение в мрежата Натура 2000, горите и сладководните екосистеми, земеделските политики и развитието на селските райони.
Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
Събеседване: - Защо искате да работите при нас? - Аз съм счетоводител, с 20 години стаж, както и голям опит! - Колко преви 2+2? - А колко трябва да прави? - Кога ви е удобно да започнете?
На този ден 30.12   1699 г. – С указ на цар Петър I в Русия е въведено летоброенето от Рождество Христово. 1703 г. – При земетресение в Токио загиват около 37 хил. души. 1853 г....