Живеем ли в Мултивселена?

19.06.2013 | 15:25
по статията работи: Георги Георгиев
Според теория от 1997 г. отговорът е:ДА
Живеем ли в Мултивселена?

Част от от водещите учени в света започват да се тревожат, че радикална идея, предложена още през 1997 г. от трима физици от университета в Делауеър, може да се окаже вярна и да промени разбиранията ни за Вселената.

Ако въпросната спорна теория се докаже, то това би означавало, че живеем в Мултивселена – място което е много по-голямо, отколкото сме си представяли и където законите на физиката се различават в различните места. Освен това тя би омаловажила значението на част от откритията, които физиците от ЦЕРН се надяват да направят с Големия адронен колайдер в Женева, довел от откриването на Бозона на Хигс.

Самата статия изучава в детайли т.нар. „принцип на естествеността“, за който от десетилетия се смята, че управляват размерите на основните числа в законите на физиката.

Практиката сочи, че когато за дадена базисна физическа стойност експериментално се установи, че много по-малка от предвижданата от физиците-теоретици „естествена“ стойност, то тогава винаги бива откривана някоя нова сила, механизъм или симетрия, които обясняват аномалията.

Така откритията на учените от ЦЕРН миналата година, че масата на частицата на Хигс е с цели 17 порядъка (число със 17 нули) по-малка от предвижданата от теорията „естестествена стойност“ - феномен, който досегашните опити за обяснение не дават резултат.

Така учените се сещат за позабравената теория от преди 15 години, която би обяснила феномена с така: Масата на Бозона на Хигс варира на различни места в една Мултивселена. Тук при нас тя е малка стойност, което позволява на света да съществува такъв, какъвто е и да доведе до появата на хората, които да го наблюдават.

С други думи ние обитаваме Вселена, който е изключително рядък остров на живот сред много други „безплодни“ Вселени, на които действащите законите не позволяват на живота да се зароди. Това е идея, която продължава тормози мнозина учени, които не могат да я приемат за убедителна.

Тази статия ви хареса? Следете всичко най-интересно от Econ.bg и във
Оцени статията:
5.00/3
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Зимна приказка
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
Иванчо пита вкъщи: - Тате, как разговарят змиите? Бащата поглежда тъщата и подхвърля: - Защо мълчиш? Детето се интересува!..
На този ден 23.01   393 г. – Римският император Теодосий I провъзгласява 9-годишния си син Хонорий за съимператор. 1482 г. – Излиза първото печатно издание на Петокнижието. 1556...