Зрелищната победа на талибаните силно накърни световната позиция на САЩ

17.08.2021 | 12:30
по статията работи: interview interview
Tалибаните отново са на власт по-малко от месец преди годишнината от атентатите на 11 септември 2001 г.
Зрелищната победа на талибаните силно накърни световната позиция на САЩ

След двайсетгодишно присъствие в Афганистан най-дълго водената от САЩ война приключва с лесна победа на талибаните, която трайно ще помрачи имиджа на първата световна сила.

Вчерашното поражение на афганистанското правителство и на армията му, финансирана от Вашингтон, бягството на президента Ашраф Гани от страната, евакуирането на персонала на американското посолство с хеликоптери - тези исторически факти може да натежат далеч повече от уверенията на правителството на Байдън за "успешна" мисия, пише Шон Тандън от AFP.

С талибаните отново на власт и на по-малко от месец преди годишнината от атентатите на 11 септември 2001 г. може да се очаква пак да бъде поставен твърдо въпросът "защо" - защо изгубиха живота си тези около 2500 американци? Защо начинанието струва на САЩ повече от 2 трилиона долара?

Някои вече се тревожат - като републиканката от Конгреса Лиз Чейни, - че разгромът може да разстрои действията на Вашингтон на един или друг театър в чужбина, тъй като САЩ не вдъхват вече същия страх на своите противници.

"Това е непростимо. Това е катастрофално. И това носи последици не само за Афганистан, не само за войната срещу тероризма, но и в глобален план за ролята на Америка в света", заяви вчера Лиз Чейни.

Поражението на американците означава, "че противниците на Америка знаят, че могат да ни заплашват, а нашите съюзници се питат тази сутрин дали могат да разчитат на нас за каквото и да било", възмути се парламентаристката.

Хусаин Хакани, бивш посланик на Пакистан в САЩ, потвърждава думите ѝ. "Доверието към Америка като съюзник е накърнено заради начина, по който афганистанското правителство бе изоставено по време на преговорите в Доха", коментира той поредицата международни срещи в Катар, приключила с провал.

По думите на Хакани, днес експерт в института "Хъдсън", начинът, по който талибаните са разигравали на тези срещи американските делегати, "ще насърчи и други (страни) да се впуснат в такава дипломация на уловките".

Двусмислено послание към Китай

В своя защита администрацията Байдън ще може да повтаря, че споразумението от Доха е договорено през управлението на Доналд Тръмп и повечето американци са против "безкрайните войни".

Тръмп обаче разчита, че ще успее да изкара виновен единствено своя приемник. "Това, което Джо Байдън направи с Афганистан, е нещо легендарно. Този разгром ще остане сред най-големите в американската история", подигра го вчера експрезидентът републиканец.

От своя страна държавният секретар на САЩ Антъни Блинкън се опита вчера да отхвърли сравненията с падането на Сайгон през 1975 г.

"Отидохме в Афганистан преди 20 години с една мисия и мисията бе да си уредим сметките с онези, които ни атакуваха на 11 септември. Изпълнихме тази мисия", заяви той.

Но да останем в Афганистан за неопределено време "не е в нашия национален интерес", добави той и припомни, че в момента САЩ се стремят да съберат средства, с които да парират агресивната политика на Китай в Тихия океан.

"Няма нищо, което повече би зарадвало стратегическите ни конкуренти от това да ни видят затънали в Афганистан за още 5, 10 или 20 години", подчерта Блинкън.

Китай, смятан от Вашингтон за страна съперник номер едно, започна вече да се възползва от ситуацията, показва анализ, поместен в държавния в. "Глобал таймс".

Според изданието, известно с националистическия си тон, примерът с Афганистан сочи до каква степен САЩ са "играч, недостоен за доверие, който винаги изоставя партньорите и съюзниците си, преследвайки собствени интереси".

Но според Ричард Фонтийн, експерт от Центъра за нова американска сигурност, би бил опростенчески изводът, че афганистанското поражение може да окуражи Пекин за намеса срещу Тайван - остров, смятан от КНР за неин, но с потенциал за отбрана, изграден с американска военна техника.

Напротив, смята специалистът - Китай може би ще съзре в скъпоструващото изтегляне от Кабул знак за твърдо намерение на Вашингтон да се фокусира в бъдеще пак върху Пасифика.
Фонтийн отбелязва впрочем, че оправданието с концентрация на усилията отново върху Пасифика може би няма да струва много, ако бъдат подновени атентатите, кроени на афганистанска земя - талибаните все още не са скъсали категорично с Ал Кайда.

Автор: Даниел Николов (по БТА)

Източник: Bloombergtv.bg
Оцени статията:
2.00/1
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Кооперативна охранителна фирма ООД КОФ ООД е специализирано дружество за комплексна охрана.
РАЙС ЕООД Търговия и сервиз на офис техника.
Holiday Inn Sofia Добре дошли в най-новия 5-звезден хотел в София.
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Събеседване: - Защо искате да работите при нас? - Аз съм счетоводител, с 20 години стаж, както и голям опит! - Колко преви 2+2? - А колко трябва да прави? - Кога ви е удобно да започнете?
На този ден 22.03   235 г. – Максимин Трак е провъзгласен за римски император. 238 г. – Гордиан I и неговият син Гордиан II са провъзгласени за римски императори. 1136 г. –...