Изборите в САЩ хвърлят в смут застрахователите

31.10.2012 | 14:59
по статията работи: Лили Бончева
Бъдещето на индустрията ще е неясно при евентуална загуба на Обама и ако републиканците успеят да отхвърлят някои части от реформите, известни като Obamacare
Изборите в САЩ хвърлят в смут застрахователите
Снимка: Sxc.hu

Човек би си помислил, че изпълнителните директори на здравните застрахователи в САЩ вече охлаждат шампанското в очакване на изборна победа на републиканеца Мит Ромни в президентската надпревара, но всъщност те са в сериозно затруднение, коментира "Иншурънс джърнъл", цитиран от Insmarket.bg.

Въпреки че застрахователите категорично не харесват някои елементи от налаганата от Барак Обама здравна реформа, играчи като UnitedHealth Group и BlueCross Blue Shield очакват приходи от милиарди от нови клиенти, които според новия закон ще трябва да си купят полица. Компаниите от сектора вече инвестираха десетки милиони, за да се подготвят за промените.

Ако Ромни дойде на власт, предстоят месеци на несигурност. След като влезе в Белия дом, администрацията му ще трябва да се аклиматизира, преди да се заеме с обещанието си да отмени този нормативен акт на сегашния президент, наричан от републиканците "Obamacare".

През това време всевъзможни ведомства, свързани със здравеопазването, истерично ще гонят крайните срокове за налагането на новите законови изисквания.

Дали животозастрахователите ще следват буквата на закона или желанията на този, който е на власт? Какво биха казали федералните магистрати по въпроса? Отговорите на тези въпроси ще зависят обаче от тромаво действащия Конгрес.

Бъдещето на индустрията ще е неясно, ако републиканците успеят да отхвърлят някои части от реформите, но оставят застрахователите задължени да издават полици за хора със здравословни проблеми. Ако това се случи, клиентите ще могат практически да си купуват застраховка на път към спешните отделения, а премиите неминуемо рязко ще скочат.

Кампанията на Ромни не разкри детайли за това как точно ще отхвърли реформата на Барак Обама, но товя със сигурност няма да стане в първия му работен ден. Ромни намекна, че иска да помогне на хората с медицински проблеми, но не каза кои части на законодателството в областта на здравеопазването ще запази и кои ще отхвърли.

Застрахователите няма да бъдат там и да повтарят: "Отмяна, отмяна, отмяна", коментира доскорошният вицепрезидент на Cigna Г. Уилям Хоугланд.

"Те вероятно ще се опитат да намерят доводи за това, но бебето не се изхвърля заедно с мръсната вода", посочва още той.

Според застрахователният консултант Робър Лазевски напрежението става непоносимо.

"Прекарвам много време в офисите на висши мениджъри и на събирания на бордове на директорите. Те са добри републиканци, биха искали Ромни да победи, но са уплашени до смърт от бъдещето", коментира той в блога си.

Наред с това няма консенсус и сред самите републиканци в Конгреса за това как да се замени законът за здравеопазването на Обама.

На този фон, програмата на Обама все повече и повече заприличва на бизнес възможност. Според промените през следващата година около 30 млн. сега неосигурени американци ще трябва да си купят здравна полица. PricewaterhouseCoopers изчислява, че с това допълнение пазарът ще се разрасне с между 50 и 60 млрд. долара през 2014 г., и с около 230 млрд. годишно за следващите седем години.

Съгласно закона на Обама, застрахователните компании ще трябва да приемат всички желаещи, включително болните.

Според анализатора на в. „Морнинг стар” Матю Кофина, Ромни по-вероятно ще намали обхвата и мащаба на закона за здравеопазването на Обама.

"Мисля, че е ограничен в това да се опита да го отмени напълно. Не трябва да забравяме, че именно Ромни въведе много сходно законодателство в щата Масачузетс като негов губернатор”, посочва още Кофина.

Оцени статията:
5.00/1
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Женевски конвенции
Лекарят ми предписа 2 литра вода на ден. Сметнах я в кубчета лед и ми излезе 14 уискита...
На този ден 23.01   393 г. – Римският император Теодосий I провъзгласява 9-годишния си син Хонорий за съимператор. 1482 г. – Излиза първото печатно издание на Петокнижието. 1556...