Изкопаемите горива ще съставляват по-голяма част от енергийния пазар и след 25 г.

29.08.2024 | 07:05
по статията работи: econ.bg
Петролът и природният газ ще съставляват над 50% от глобалния енергиен микс през 2050 г. въпреки усилията за преход и отдалечаване от изкопаемите, сочи нова прогноза на Exxon Mobil
Изкопаемите горива ще съставляват по-голяма част от енергийния пазар и след 25 г.
Снимка: под лиценза на creative commons

Петролът и природният газ ще съставляват над 50% от глобалния енергиен микс през 2050 г., въпреки усилията за преход и отдалечаване от изкопаемите, сочи нова прогноза на Exxon Mobil.

Изкопаемите горива в момента съставляват около 80% от глобалния енергиен микс, според Международната агенция по енергетика (МАЕ). Търсенето на петрол ще достигне плато след 2030 г., но ще остане приблизтелно на настоящите нива от над 100 млн. барела на ден до 2050 г., се посочва в прогнозата на Exxon.

Упоритото търсене на петрол и природен газ заплашва постигането на целта за нетни нулеви емисии от въглероден диоксид до 2050 г. с цел ограничаване на глобалното затопляне до 1.5 градуса по Целзий. От МАЕ са казвали, че пътят за постигането на глобалните климатични цели се стеснява.

Търсенето на петрол за производство на бензин ще намалее в следващите 25 години, но горивата за автомобилите са само част от общото потребление на суров петрол, според Exxon. По-голяма част от суровия петрол се използва в производството, химическата индустрия и тежкия транспорт като авиацията, казват от компанията. Това ще продължи и в бъдеще, според прогнозата.

От компанията прогнозират, че търсенето на петрол ще остане на ниво от около 85 млн. барела на ден през 2050 г., ако всяка нова кола, продадена през 2035 г., е електромобил. Това е приблизително същото ниво на търсене, както през 2010 г.

Възобновяемите енергийни източници отчитат бърз растеж, като глобалният капацитет нараства с 50% на годишна база през 2023 г., според МАЕ. Продажбите на електромобили биха могли да достигнат 17 милиона тази година, според организацията.

Петролната индустрия се противопостави на ограничаването на производството с цел постигането на климатичните цели. Главният изпълнителен директор на Saudi Aramco Амин Насър заяви през март, че енергийният преход се проваля, определяйки идеята за постепенния отказ от петрола и природния газ като “фантазия”, докато търсенето продължава да нараства в развиващите се държави.

От Exxon обявиха, че са необходими инвестиции в нови проекти, за да не се изостава от темпа на глобалното търсене. Преминаването към добив на суров петрол от шистови образувания, които намаляват по-бързо, означава, че производството ще пада по естествен път с по 15% годишно, според компанията.

От Exxon предупредиха, че глобалното предлагане на петрол ще падне драстично, ако инвестициите в ново производство спрат. Това ще доведе до сътресения в предлагането, скок на цените на енергийните продукти и икономическа криза, според компанията. Без нови инвестиции, глобалното предлагане на петрол ще намалее с над 15 млн. барела на ден през първата година, според Exxon.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Мъж е в бара, пие и изглежда навъсен. - Какво ти е на теб? – пита барманът. - Бях женен три пъти и три пъти станах вдовец. Барманът иска да знае подробности. - Ами, първата се отрови с...
На този ден 23.01   393 г. – Римският император Теодосий I провъзгласява 9-годишния си син Хонорий за съимператор. 1482 г. – Излиза първото печатно издание на Петокнижието. 1556...