Излишък по време на криза – социални и либерални стратегии

27.11.2008 | 17:49
по статията работи: Лили Бончева
Два доклада, изготвени по проект "Фискален излишък: Макроикономически и политически проблеми" с възложител Институт "Отворен общество" – София
Излишък по време на криза – социални и либерални стратегии

Излишък по време на криза – социални и либерални стратегии

Два доклада, изготвени по проект "Фискален излишък: Макроикономически и политически проблеми" с възложител Институт "Отворен общество" – София


Правилно ли се разходва фискалният излишък? Какво да правим с непланираните излишъци? Има ли нужда от корекция на провежданата бюджетна политика? От каква позиция трябва да действа правителството при решаването на този толкова важен въпрос – либерална или социална?

Отговори на тези и други въпроси потърсиха четирима икономисти в рамките на дискусията "Излишък по време на криза – социални и либерални стратегии", която се проведе на 18 ноември 2008 г. в Центъра за култура и дебат “Червената къща". Според Гaнчо Гaнчев и Чавдар Николов от Института по икономика и международни отношения, непосредствената задача на БНБ и правителството на България трябва да бъде стабилизирането на външните позиции на банковия сектор. С оглед на това, БНБ би следвало да пристъпи към постепенно намаляване на изискуемите минимални задължителни резерви, като за целта трябва да бъде реализирано постепенното им свиване.

Задачата на правителството е още по-сложна, заявиха защитниците на социалния подход при решаването на въпроса с бюджетния излишък. От една страна, то трябва да избягва извършването на прекомерни разходи, за да не ускори инфлацията в този силно рисков момент. От друга, частният сектор се нуждае от свеж вътрешен ресурс, с който да консолидира своите външни позиции и да поддържа висока инвестиционна активност.

Един от начините тези две конфликтни цели де се реализират едновременно, заявиха Ганчев и Николов, е излишъкът и свръх-резервите да се прехвърлят в пенсионния фонд, като ресурсите на фонда се инвестират в български ценни книжа и депозити в банковия сектор, с ангажимент от страна на банките за предоставяне на инвестиционни заеми на реалния сектор. Подобна политика, според тях, ще доведе до подобряване на външните финансови позиции на частния сектор, като същевременно външната уязвимост на българската икономика ще се сведе до приемливо равнище.

Пълния текст на доклада на Ганчо Ганчев и Чавдар Николов можете да намерите тук.

Либералната гледна точка беше защитавана от Георги Ганев от Центъра за либерални стратегии и Георги Ангелов, Институт "Отворено общество" – София. Според тях правителството трябва да следва такава политика, която да намали рисковете страната въобще да бъде засегната тежко от кризата. За да стане това, правителството трябва да се работи в две направления, заявиха Ганев и Ангелов: привличане на инвестиции и насърчаване на производството/износа. Това може да стане чрез: по-малко или никакво харчене от излишъка от бюджет 2008; запазване на стегнатата фискална политика в бюджет 2009; намаляване на данъчно-осигурителното бреме; бързи и дълбоки реформи за рязко подобряване на бизнес средата; по-бързо влизане в еврозоната при запазване на валутния борд.

Пълния текст на доклада на Георги Ангелов можете да намерите тук.
Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Бул Одит ООД Дружество за счетоводни консултации и одит.
Holiday Inn Sofia Добре дошли в най-новия 5-звезден хотел в София.
Венто - К ООД Проектиране, изграждане, монтаж и продажба на вентилационни и климатични системи.
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
Иванчо пита вкъщи: - Тате, как разговарят змиите? Бащата поглежда тъщата и подхвърля: - Защо мълчиш? Детето се интересува!..
На този ден 08.10   927 г. – С тържествена сватбена церемония в Константинопол е сключен бракът между византийската принцеса Мария Лакапина и българския цар Петър I. 927 г. –...