Джак Стро цитира и публикуваното от University College London скорошно проучване, според което при имигрантите от ЕИО, пристигнали във Великобритания след 1999 вероятността да се възползват от социални помощи или кредитни облекчения е с 45% по-малка, отколкото при британските граждани. Освен това имигрантите от ЕС допринасят повече под формата на данъци спрямо това, което получават като облекчения.
Индия
Нетната миграция от страни извън ЕС е двойно по-голяма в сравнение със тази от страните членки, което е доказателство, че твърдите мерки по отношение на имиграцията могат да имат по-голям от очаквания ефект.
В интервю за „Таймс ъф Индия“ по-рано през седмицата Камерън беше принуден да защитава имиграционната политика на правителството. В частност ставаше въпрос за изоставения вече план да се изисква от индийските имигранти да платят 3000 британски лири, за да им бъде издадена виза.
Именно индийците са гражданите, които получават най-много визи за Великобритания. През 2012 г. бройката възлиза на 48 000, което около три пъти повече спрямо австралийските граждани, които се нареждат на второ място.
Все пак, броят на индийските граждани, отиващи да учат във Великобритания е спаднал от 61 000 през 2009 г. до 16 000 през миналата. Това е допринесло до 5-процентовия спад при визите, издадени на чуждестранни студенти.
Освен това се забелязва и спад от 7,5% в броя на индийците на пазара на труда във Великобритания през септември 2013 г. спрямо предходната година.
Това създава двустранен проблем за британската икономика. Първо, тя губи инвестицията, която тези 45 000 студента по-малко биха направили от 2009 г. насам, а от друга страна, правителството рискува да влоши отношенията си със страна, с която се опитва да изгради търговски връзки,
Мерките за справяне с имиграцията от ЕС са напълно отделени от тези за трети страни. Все пак, индийската реакция на все по-твърдото отношение на правителството показа, че тези политики не съществуват в един своеобразен балон. Министрите ще трябва да решат какво рискуват, засилвайки подхода си по отношение на имиграционната политика.