Индекс на европейския здравен потребител 2008 (Euro Health Consumer Index)
Автор: Health Consumer Powerhouse
България все още е с една от най-недружелюбните към потребителите здравни системи в Европа, показва годишната класация Euro Health Consumer Index (Индекс на европейския здравен потребител) за 2008 г. Миналата година след нас оставаше само Латвия, сега към нея се добавят и Хърватия и Македония. Това обаче не е защото страната ни се е изкачила нагоре в класацията, а защото представените тази година в проучването държави са с 2 повече, коментира Дневник.bg.
Проучването беше представено на 13 ноември 2008 г. в Брюксел. В него България твърдо държи 28-мото място от 31 държави – 27 членки на ЕС, плюс кандидат-членките Хърватия и Македония, както и Норвегия и Швейцария. Тази година Холандия води класирането с 839 точки, следвана от Дания и Австрия, която беше начело през 2007 г. Най-голям скок в класацията отбелязва Унгария. Тя се придвижва напред с 10 места до 14-та позиция. С цели 7 места спрямо 2007 г. се смъква обаче Франция и минава на 10-та позиция.
България е събрала 486 точки от потенциални 1000 по 34 индикатора. Сред тях са пациентски права и информация; електронно здравеопазване; време за чакане при лечение; резултати; обхват и достъп на осигурените до услуги и фармацевтични продукти.
"В страната са налице сериозни проблеми, свързани с начина на живот - затлъстяване, тютюнопушeне и употреба на алкохол", твърди д-р Арне Бьорнберг, ръководител на проучването за Health Consumer Index. България има две възможности да се справи с това: да засили превенцията, което е по-евтиният метод, или спешно да подобри здравните резултати.
"България трябва да подобри "щедростта" и снабдяването с лекарства, иначе настоящите слаби резултати няма да бъдат подобрени", коментира президентът на Health Consumer Powerhouse Йохан Хертквист. В това отношение резултатите ни спадат към най-лошите в ЕС заедно с Латвия и Литва.
За страната ни има и положителни новини. Тя е посочена като една от малкото държави, в които се наблюдава подобрение по отношение на ограничаването на разпространението на вътреболнични инфекции, устойчиви на антибиотично лечение. Само в България, Полша и на Британските острови има такова подобрение.
Пълния текст на анализа ще откриете тук (в .pdf-формат, на английски език) тук.