Кажете "здравей" на биткойн и "сбогом" на инфлацията

03.02.2014 | 17:00
по статията работи: Петя Бързилска
Може ли електронната валута да помогне на бизнеса и да запази спестяванията ни?

Какво е бъдещето на биткойн?

Критиците на валутата изтъкват, че тя е поредният балон и инвестирането в него не е добра идея. Подобно мнение изказа наскоро и нобеловият лауреат по икономика Робърт Шилер, според който биткойн е връщане назад.

"Ако системата издържи и продължи да работи, цена на този актив ще продължи да се покачва. За да продължи да се покачва имаме няколко условия, първото е това да е актив, нужен на хората, а второто е да бъде в лимитирано количество. Във времето на сериозна финансова криза това е нещо, което може да съхрани спестяванията на хората и те да не зависят от правителствата", изрази отново твърдението си Благовест Белев.

"Нали се сещате, ако тези пари се държат в банка, държавата може да каже "не може временно да се изнасят пари" или "не могат да се теглят пари извън банковата система", или хиляди други ограничения има, които могат да се случат в период на криза", каза Белев. По думите му в системата на биткойн това не може да се случи, тъй като тя не се регулира от никого и има ред, който се осигурява от всички потребители.

В идеалния вариант, в който ролята на биткойн продължи да се засилва, ролята на държавата ще намалее, смята управителят на Tavex.

"Интересно е, дали биткойн щеше да възникне при липсата на държавен монопол над паричното предлагане. Дискусията около онлайн валутата отваря очите на хората, колко голям е рискът да държат активите си във валута. Добрите инвеститори знаят, че пари се правят не с бързи печалби, а когато не губиш", коментира от своя страна Димо Стефанов.

Това е едно изобретение, което на хартия изглежда, че няма да работи. На практика обаче работи и то много добре, заяви Белев. Той посочи, че хората вярват в него и достатъчно много анализатори смятат, че дори биткойн да се срине, то самото изобретение не може да бъде скрито. Според икономиста, ако биткойн се срине, то ще има много други валути, които ще се появят и няма да могат да бъдат сринати по същия начин.

"Съответно тази технология ще остане и лично за себе си вярвам, че бъдещето на парите ще бъде в биткойн или някаква друга електронна валута", посочи Благовест Белев.

Според експерта банките също трябва да се премерят с присъствието на бикойн. Тези, които са по-иновативни и по-гъвкави ще го възприемат първи, защото първите ще имат предимство пред останалите, смята той.

Какво ще направят държавите?

Към момента правителствата по света заемат или неутрална или негативна позиция спрямо биткойн, посочи Иван Георгиев. Припомняме, че правителството на Норвегия например обяви, че не разпознава виртуалната валута за истински пари.

"Но ако е вярно, че паричният монопол служи именно най-вече за обогатяването на политиците и техните протежета, а биткойн е заплаха за този установен ред, то няма причина да очакваме правителствата да приемат нововъзникващата валута", смята Георгиев.

Никое правителство няма да се откаже лесно от монопол над най-важната стока в икономиката - парите, е на мнение и Димо Стефанов.

Ако някога биткойн стане сериозна заплаха за правителствата, те ще се опитат да регламентират онлайн валутата в закон. Темата вече се дискутира в ЕС, САЩ и другите големи икономики. На този етап проблемът е не толкова в заплахата над паричния монопол, колкото, че биткойн позволява лесно да се заобиколят някои забрани, наложени от закона. Пример са капиталовите контроли, купуването на забранени от закона стоки или прането на пари, обясни експертът.

Според Стефанов колкото до България, тя ще последва примера на другите, като най- вероятно ще хармонизира законодателството си в момента, в който Европейският парламент приеме съотвената директива.

Тази статия ви хареса? Следете всичко най-интересно от Econ.bg и във
Оцени статията:
5.00/2
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
SIXENSE GROUP - СИКСЕНС ГРУП SIXENSE Group е глобална компания, базирана на 5 континента, развиваща...
Holiday Inn Sofia Добре дошли в най-новия 5-звезден хотел в София.
Бул Одит ООД Дружество за счетоводни консултации и одит.
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Блондинка звъни на оператора си: - Извинете, не ми работи интернетът... - А вие с рутер ли сте? Кратко мълчание... - Не, сама съм!!!
На този ден 22.04   238 г. – Годината на шестимата императори: Римският сенат обявява за незаконен императора Максимин Трак, заради неговите кръвожадни методи при управлението на Рим и...