Как Естония стана технологичен лидер

11.08.2013 | 11:00
по статията работи: Ивайло Шишеджиев
История за възхода на една бивша членка на СССР - от липса на нормален достъп до телефон до първата държава с онлайн гласуване
Как Естония стана технологичен лидер

Когато Естония възвръща независимостта си през 1991 г., по-малко от половината население има какъвто и да е достъп до телефон.

В месеците непосредствено след падането на СССР в страната има само една директна връзка към външния свят – мобилен телефон в градината на външния министър, пишат от "Бизнес Инсайдър".

Две поколения по-късно, Естония е един от лидерите в технологичния възход на човечеството. Естонски граждани разработват системата, заради която днес имаме Skype и Hotmail. През 2007 г. става първата държава в света, осигуряваща възможност за онлайн гласуване по време на избори.

Естония държи рекордите за една от най-бързите интернет връзки в света, както и за най-много предприемачи на глава на населението.

Нейните едва 1.3 млн. граждани плащат паркоместата си с помощта на мобилните си телефони и съхраняват цялата си медицинска история във виртуалното простраство. Попълването на данъчна декларация онлайн (както прави 95% от населението) отнема около пет минути.

Но как успя тази малка държава да постигне толкова много?

През 1992 г. членовете на новосъбраното правителство на страната са на средна възраст от 35 години. Стъпките, които тогавашният кабинет предприема, е да осигури нова система за събиране на данъци, свободна търговия, приватизиране на държавните предприятия. Компаниите получават възможност за бързо и безпроблемно регистриране.

Липсата на сериозен държавен дълг от времето на Съветския съюз предоставят на правителството ново начало.

Когато пък Финландия въвежда нова комуникационна система, тя дава старата си аналогова система на Естония безплатно. Но Естония не приема. Тя отказва подаръка и решава да построи своя.

„Просто решихме да пропуснем някои стъпки“, припомня си Томас Хендрик Илвс, президент на страната. Например, държавата не е имала какъвто и да е писмен регистър на частната собственост. Никога и не създава такъв, започва директно електронно водене на документациите.

Усещайки потенциала на компютрите, правителството започва програма за снабдяване на всички училища. До 1998 г. всички учебни заведения вече са онлайн.

През 2000 г. интернетът е официално обявен за „човешко право“ и постоянната връзка е осигурена навсякъде. Безплатният Wi-Fi е стандарт.

Старите печати, жълтеникава хартия и дълги опашки са забравени. Всичко става онлайн.

Възход има и в частния сектор – през 2005 г. Естония продава Skype на eBay за 2.6 млрд. долара, което дава началото на цяла нова вълна от естонски инвеститори.

Днес столицата на страната, Талин, помещава повече от 150 технологични компании. Имайки в предвид сравнително малкия пазар в страната, всички нови предприятия са с ориентация в световен мащаб.

Държавата е с най-голям процент новосъздадени бизнеси. Според данни на Световната банка, повече от 14 хил. нови компании са регистрирани в страната през 2011 г. Това са около 40% повече от през 2008 г, например. Високотехнологичните компании днес отговарят за 15% от брутния вътрешен продукт на Естония.

Но как могат други държави да последват този пример?

„Грешно би било да кажем: Правете, каквото ние направихме“, коментира президентът Илвс. Успехът на страната, коментира той, не е просто дългогодишно използване на технологии. То е дългогодишно формиране на мисълта на естонците. Въвеждането на онлайн данъчни формуляри не би подействала навсякъде. Не и веднага.

И все пак, за да се работи спокойно в технологична среда, е нужно подходящо въвеждане в тази среда. Например, държавата наскоро въвежда специално разработена програма, която има за цел да обясни на петгодишни деца основите на програмирането. Но стоенето пред компютър не е достатъчно.

„През 80-те всеки в училище искаше да бъде рокзвезда. Сега всеки иска да създаде свой бизнес!“

Тази статия ви хареса? Следете всичко най-интересно от Econ.bg и във
Оцени статията:
5.00/1
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
РАЙС ЕООД Търговия и сервиз на офис техника.
Кооперативна охранителна фирма ООД КОФ ООД е специализирано дружество за комплексна охрана.
Венто - К ООД Проектиране, изграждане, монтаж и продажба на вентилационни и климатични системи.
Резултати | Архив
  • Женевски конвенции
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
-  Тате, защо Земята се върти? -  Как така се върти, бе! Да не си ми изпил ракията?
На този ден 19.04   65 г. – разкрит е "Пизоновия заговор" срещу император Нерон. 548 г. – Тържествено е осветена базиликата Сан Витале в Равена от 27-ия епископ на...