"Все повече хора трябва да знаят, че фискалната дисциплина и валутният борд са нещо добро и трябва да бъдат запазени. Хората не бива да вярват на политиците, които обещават и дават като Дядо Коледа". Това заяви полският икономист Лешек Балцерович*.
Според него е голямо постижение за България, че публичният ни дълг е под 20%. Това трябва да се запази чрез фискална дисциплина и стриктна финансова политика, каза експертът.
Икономистът смята, че валутният борд е гарант за запазването на стабилността. “Отлагането на структурните реформи обаче е все едно да отложиш лечението на пациент, след като вече си установил, че е болен”, каза Балцерович.
Ако не се вземат мерки по отношение на слабия икономически ръст и ниската заетост, това води до фискална криза. Според финансиста тези мерки са:
- увеличаване на възрастта за пенсиониране, защото населението както в България, така и в ЕС, застарява;
- намаляване на бюрокрацията;
- реформи в съдебната система;
- активен частен сектор и деполитизиране на икономиката
- доброволно въвеждане на иновации - не със закони, а чрез благоприятна среда;
- опростена данъчна система и ниски данъци;
- по-малко щедри социални разходи, за да се стимулират хората да търсят работа.
Финансистът посочи добрия пример на Полша, която третира равно предприемачите и не допуска политически връзки в бизнеса. Според него Полша е избегнала рецесията, защото там е нямало бум на кредитирането.
Според Лешек Балцерович банковият и финансовият сектор в България се справя доста добре. Валутният борд служи на страната ни правилно и няма нищо тревожно.
Припомняме, че световноизвестният икономист Нуриел Рубини заяви при посещението си в България тази година, че няма опасност за валутния борд у нас, а банковата система е стабилна. Рубини също смята, че страната ни се нуждае от структурни реформи за постигане на растеж.
* Лешек Балцерович е бивш вицепремиер и министър на финансите на Полша. На този пост той провежда плана „Балцерович“, който води до бърза финансова стабилизация и поставя началото на период на непрекъснат икономически растеж в страната.