Как ските разделиха Евросъюза повече от Covid-19

08.12.2020 | 11:15
по статията работи: econ.bg
Германия, Франция и Италия настояват ски курортите да не работят по време на коледните и новогодишните празници; Австрия, Словения, България и Швейцария са против
Как ските разделиха Евросъюза повече от Covid-19
Снимка: под лиценза на creative commons

Германия, Франция и Италия настояват ски курортите да не работят по време на коледните и новогодишните празници; Австрия, Словения, България и Швейцария са против.

Настояването на германския канцлер Ангела Меркел всички ски курорти в Европейския съюз да бъдат затворени до 10 януари, за да се спре разпространението на коронавируса, предизвика остър европейски спор и разделение, които се разпространиха в немскоговорящите медии. 

От една страна, Германия, Франция и Италия настояват ски курортите да не работят по време на коледните и новогодишните празници. Австрия, Словения, България, както и Швейцария, която не е член на ЕС, се противопоставят, пише в свой коментар „Ал Джазийра“.

Германците се страхуват преди всичко, че да не се случи същият сценарий от първата вълна на пандемията, когато германските туристи, завърнали се от австрийския ски курорт Ишгл, допринесоха значително за разпространението на вируса в страната.

Австрийският канцлер Себастиан Курц заяви, че карането на ски е "националната идентичност" на страната му и че ще има зимни ваканции, но без ски партита. Швейцарските власти също заявяват, че ще може да се карат ски в страната, но със защитни средства.

Междувременно Меркел не се отказва от опита на ниво ЕС да постигне споразумение за затваряне на ски курортите. Това се подкрепя и от баварският министър-председател Маркус Содер, като изтъква, че сегашният процент на заразени означава, че „просто не можем да имаме класическа ски ваканция“.

„Аз се застъпвам за общ отговор на европейско ниво: без ски влекове, без (ски) почивки ", каза министър-председателят на Бавария, на чиято територия са най-известните германски алпийски ски курорти.

За повечето германци тази идея е разумна. Според представителна анкета, проведена за вестник „Аугсбургер Алгемайне“, 74% от анкетираните казват, че затварянето на ски курортите по време на пандемия е правилното решение.

Отвъд границата, в Австрия, затварянето на ски курорти по време на коледните и новогодишните празници се оценява като огромна финансова загуба за отделните региони.

"Решението дали и кога да се отварят ски курорти трябва да се взема от отделни държави," заяви австрийският министър на туризма Елизабет Кестингер пред германската медийна мрежа РНД. "По същия начин ние няма да казваме на Франция кога да отвори отново Лувъра", казва тя.

Не е тайна, че Австрия, отхвърляйки предложението на Меркел, иска да спаси зимния си туризъм, който записва около 72 милиона нощувки и приходи от почти 15 милиарда евро. Ето защо официалната Виена направи компромисно предложение, т.е. поиска да получи финансово обезщетение от два милиарда евро, ако Европейската комисия заповяда да се затворят всички ски курорти в ЕС. 

Всъщност австрийското предложение е по-скоро под формата на условност, тъй като австрийският финансов министър подчерта, че "ако Европейският съюз наистина иска да се затвори курортите, той трябва да плати за това".

За разлика от Швейцария, която отвори своите ски курорти за туристи, Австрия обяви, че е вероятно да отвори своите ски курорти на 24 декември, но само за местните жители и няма да е възможно чужденци да наемат хотел или друго място за настаняване.

Междувременно Италия подкрепя затварянето до 10 януари, а според съобщения в германските медии зимният туризъм на Апенините печели 10.4 милиарда евро годишно и очаква да загуби 70 процента от парите този сезон, тъй като ски курортите се отварят в средата на януари.

Мюнхенският всекидневник „Зюдойче Цайтунг“ посочва, че Австрия също ще бъде безотговорна и ще прояви липса на солидарност, ако откаже да приеме общоевропейска блокада на ски курортите до януари. Според вестника това е безотговорно, тъй като все още нямаме надеждни знания за риска от инфекция в ски курортите в пика на сезона.

„Дори отказът да се помогне за намиране на решение за ски курортите в целия ЕС показва липса на солидарност, която в тази криза се очаква от всяка компания и всяка дестинация между Венеция и Северно море. Но трябва ли да се провали сега ски индустрията, която на практика е свещена в много части на Алпите, пита изданието, добавяйки, че „Виена изглежда отстъпва на интересите на сектора на ски туризма“.

От друга страна, виенският всекидневник "Щандарт" посочва, че германците първо трябва да контролират пандемията у дома си, преди да критикуват другите за мерките. Коментаторът на вестника посочва, че Австрия отново обмисля да облекчи ограниченията, а германците трябва да продължат да затягат мерките, тъй като (епидемиологичната) крива не спада.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
SIXENSE GROUP - СИКСЕНС ГРУП SIXENSE Group е глобална компания, базирана на 5 континента, развиваща...
Кооперативна охранителна фирма ООД КОФ ООД е специализирано дружество за комплексна охрана.
Бул Одит ООД Дружество за счетоводни консултации и одит.
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Блондинка звъни на оператора си: - Извинете, не ми работи интернетът... - А вие с рутер ли сте? Кратко мълчание... - Не, сама съм!!!
На този ден 21.11   695 г. – Свети Вилиброрд е ръкоположен за пръв епископ на фризийците. 1344 г. – Започва строежът на сегашната катедрала "Свети Вит", когато епископът...