Какви са разходите около един първокласник?

17.09.2012 | 11:45
по статията работи: Теодора Пенева
Най-хубавата раница, всички учебни пособия... Всичко това може сериозно да натежи на семейния бюджет
Какви са разходите около един първокласник?

Първите училищни звънци удариха и близо 63 хил. първокласници се отправиха към една нова голяма стъпка - училището. Родителите въздъхват облекчено - край на трескавото пазаруване, за да се купи всичко необходимо, без това да натежи твърде много на семейния бюджет. В последния момент всеки се чуди да не би да е забравил нещо, но в повечето случаи прецизните списъци са изпълнени до последния маслен пастел.

А списъците на майките и татковците на първолаците са наистина дълги. За да разберем какво точно включват те или с други думи, какво е необходимо на едно дете, за да пристъпи за пръв път училищния праг, Econ.bg се допита до един, смея да кажа, достоверен източник. А именно - многобройните форуми, в които българските "мами" обсъждат темата още от летните месеци насам.

Разбрахме и откъде най-често пазаруват родителите преди голямото събитие, след което направихме справка и в търговските обекти. Така изчислихме грубо какви са разходите около един първолак.

Какво включва дългият родителски списък?

Всичко необходимо за малкия ученик можем условно да разделим в няколко категории: учебни пособия, дрехи за първия учебен ден, спортни дрехи за часовете по физическо възпитание, униформа (която не е задължителна във всички училища), раница и други разходи.

Учебни пособия - близо 55 лв.

Те са най-многобройни като покупки, но "най-леки" финансово. Списъкът започва с тетрадки с тесни и широки редове и тетрадки на квадратчета, както и с няколко сини химикала. Всяка тетрадка нормално струва между 20-30 стотинки, а един обикновен химикал - до 50 ст. За общо двадесет тетрадки и три-четири химикала родителите би трябвало да са отделили не повече от 6-6,50 лева.

Друго необходимо са скицникът и блокчето номер 4, които са на обща цена от около 3 лв. За да ги използва пълноценно ученикът, той ще има нужда и от моливи (цветни и черни), бои (акварелни и темперни), пастели и флумастери. Общо те излизат около 14 лева. Към това слагаме и комплект четки за рисуване и чашка за вода, които могат да се намерят на обща цена от близо 3 лв.

Следват чертожните материали - линия и триъгълник (общо 1-1,50 лева) и гумичка и острилка (до 1 лв.). Ученикът не може без пластилин и нужните за него дъсчица и ножче (около 3 лв.), както и без гланцово блокче (две струват около 1 лв.) и ножичка (1,50 лв). Добавяме лепило - сухо и течно (общо 2 лв.), тефтерче размер А6 за кореспонденция с учителката (1 лв.), както и подвързии за тетрадки и учебници и етикети - общо около 4-4,50 лв.

Особено важен е несесерът на детето. Той може да бъде празен (цената му по търговските вериги е около 5 лв.) или пълен. Под "пълен" се има предвид съдържащ основните ученически пособия, които биха могли да се поберат в него - химикали, моливи, гумичка и острилка, флумастери и др. Търговската му стойност варира от 10 до 30 лв.

И накрая, но не на последно място, сред учебните пособия идват сметалото и пластмасовите пръчици, букви и цифри. Те струват общо приблизително 7-8 лв.

Дрехи за малкия ученик - 245 лв. (без униформата)

Всеки малчуган иска да бъде най-премененият при откриването на учебната година. Обикновено такова е желанието и на майките и татковците. Затова като задължителна покупка в списъка попадат дрехите за първия учебен ден.

Повечето родители са рационални в това отношение - избират да облекат детето си в дънки (панталон) и ризка или в дънки (панталон) и по-официална блузка. Дънките за 6-7 годишни деца струват около 30 лв., а ризата или блузата може да се намери за до 20 лв. Малко над 50 лв. би излязла и една рокля за малките дами, които настояват да носят такава на първия си ден в училище. За 30 лв. може да се намери и чифт обувки този номер.

Спортното облекло се оказва по-голям финансов разход. Необходимо е да се закупи анцуг в две части, който излиза около 50 лв. Към него слагаме и две обикновени тениски (общо 20 лв.), както и един чифт гуменки или маратонки (близо 30 лв.). Повечето родители купуват и чифт шорти или клин за по-топлите дни, които нормално струват около 15 лв.

Сред задължителните покупки е есенното яке. За 50 лв. е напълно възможно да се намери подходящо.

Следва униформата. Носенето ѝ не се изисква във всички училища, но е съществен разход за семействата, на които се налага да я закупят. Средно 50 лв. струва една училищна униформа.

Перфектната раница - 50 лв.

Често ученическата раница се оказва най-голямото предизвикателство пред родителите. Основните им притеснения са свързани с това, че тя може лесно да се скъса под тежестта на многото учебници, помагала и пособия на малчугана. Пазарът е залят от некачествена продукция, а повечето майки и бащи се надяват раницата да издържи поне още 2-3 години.

Затова все по-често те избират да поръчат аксесоара от чуждестранен сайт, в което виждат по-малко риск, отколкото това да се доверят на продаващите се в родните магазини. Най-разпространени са немските онлайн шопове.

Родителите разглеждат моделите в интернет каталозите, дори да са решили да закупят раницата от местен магазин. Повечето търговски обекти у нас разполагат с такива каталози, които да спестят поне обиколките за избор на външния вид на аксесоара.

Така или иначе, една раница струва на пазара приблизително от 30 до 70 лв. (средно 50 лв.). Част от родителите са готови да дадат и до 100 лв. - толкова е цената на ортопедичните и луксозните раници.

Други разходи - 85 лв.

По правило в седмицата преди първия учебен ден (или на самия ден) всеки клас провежда родителска среща с учителката, която го води. В рамките ѝ се информират родителите за сума, която трябва да се събере за разходи като учебни помагала, застраховки, спонсорство, почерпка за децата и др. Средно тя е около 50 лв. за ученик, като понякога включва цената и на униформата.

В категорията "други" попадат още кутия за храна на детето и пластмасово шише за вода. Темата за качеството на хранене в учебните заведения често притеснява родителите. Те не знаят дали да се доверят на училищните столове, да не говорим, че не всички училища разполагат с такива. Други учебни заведения пък са решили дори проблема с водата, като са сложили диспенсъри за вода в стаите. Все пак майките и татковците предпочитат да се подсигурят с кутия и шише. Комплект кутии в различни размери излиза приблизително 5 лв., толкова струва и едно пластмасово шише (разбира се, ако не се избере вариантът с обикновено шише от минерална вода).

Друго, което е добре да се закупи, е портомоне за детето. Цената му е до 10 лв.

И накрая - разход, който родителите никога не забравят - букет за учителката. Най-малкото, защото подаряването му е удоволствие за самото дете. Средно семействата отделят около 15 лв. за цветя за "госпожата".

Всичко това прави...

Почти 200 лв. (190 лв.) е разходът за всичко необходимо за първолака, с изключение на новите дрешки. С други думи, това е сума, която е почти невъзможно да се спести. Като добавим и дрехите, общата приблизителна сума, която българските майки и татковци са отделили, за да направят нужните покупки, възлиза на 435 лв.

Дали това е малко или много зависи от гледната точка и от финансовите възможности на всяко семейство. При всички случаи обаче детето ви ще ви се отблагодари за похарчените пари с най-широката усмивка на първия си учебен ден в училище.

Успех на малките ученици и на техните майки и татковци!

Тази статия ви хареса? Станете фен на страницата на Еcon.bg във Facebook, за да следите всичко най-интересно за икономиката, предприемачеството, кариерата, личните финанси, политиката и обществото!

Оцени статията:
5.00/5
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Венто - К ООД Проектиране, изграждане, монтаж и продажба на вентилационни и климатични системи.
Интерлийз ЕАД Лизинг на оборудване, транспорни средства, леки автомобили и др.
Кооперативна охранителна фирма ООД КОФ ООД е специализирано дружество за комплексна охрана.
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
Срещат се двама приятели. Единият пита: - Какво ще правиш в събота? - Ще ходим със сина ми в парка да пускаме хвърчило дракон да лети! А ти? - И аз имам подобна програма - ще изпращам тъщата на...
На този ден 26.04   1336 г. – Франческо Петрарка изкачва връх Ванту – символичен рожден ден на алпинизма. 1802 г. – Наполеон Бонапарт подписва обща амнистия, която позволява...