Какво мина и какво ни чака – мнението на бизнеса

31.12.2011 | 00:29
по статията работи: Екип на Econ.bg
Econ.bg зададе 4 еднакви въпроса на топ мениджъри на големи, средни и малки български компании от различни браншове и градове на страната
Какво мина и какво ни чака – мнението на бизнеса

 Как българският бизнес оценява изминалата година и какво очаква от следващата? За да научим отговорите на тези въпроси, се допитахме до топ мениджъри на големи, средни и малки български компании от различни браншове и градове на страната. Зададохме им 4 еднакви въпроса, а именно:

  • Каква беше 2011 г. за икономиката и бизнеса на България?
  • Кои бяха трите най-важни събития от икономическа гледна точка през 2011 г.?
  • Кои бяха най-доброто и най-лошото решения на правителството от икономическа гледна точка според Вас?
  • Какви са прогнозите Ви за развитието на икономиката на България през 2012 г.?

 

По-долу може да прочетете какво казаха те специално за читателите на Econ.bg:

Георги Ранделов, изпълнителен директор на високотехнологичната компания "Майкрософт България":

Оценка на 2011 г.: Поставянето на бизнеса в предизвикателна икономическа среда даде възможност на цели индустрии да преосмислят бизнес моделите си. Компаниите започнаха да търсят гъвкави решения, които им осигуряват стабилност в дългосрочен план. Стана ясно, че инвестициите в иновации и информационни и комуникационни технологии, са сред водещите фактори за постигане на растеж в отделните сектори, както и за повишаване на конкурентоспособността на икономиката като цяло.

Трите най-важни събития: Изборите, удържането на стабилна финансова рамка от страна на правителството. А за нас, "Майкрософт България”, това беше успехът на конференцията Дни на Майкрософт 2011.

Най-добро и най-лошо решения на правителството: Финансовата дисциплина, инвестициите в българското образование и откритият диалог между бизнеса и правителството са определено едни от най-добрите решения на правителството.

Прогноза за 2012 г.: България има уникален шанс да стане пример за останалите страни членки на ЕС по отношение на финансовата дисциплина и предприетите мерки от страна на правителството за повишаване на конкурентоспособността на икономиката и страната като цяло.

Инж. Димитър Белелиев, председател на Съвета на директорите на Централна енергоремонтна база (ЦЕРБ) - първото и най-голямо предприятие за ремонт на машини в областта на енергетиката у нас:

Оценка на 2011 г.: За нас 2011 г. беше тежка, но по-добра от предходните две години – увеличихме персонала, направихме нови инвестиции, обемът на поръчките нарасна, дадохме еднократен социален бонус на всичките си служители... Ако през 2008 г. в ЦЕРБ работеха 220 човека, през 2009 – 210, а през 2010 г. – 140, то в момента сме 160, растем, имаме свободни позиции и обявени конкурси за тях. 2011 г. беше добра година за разширяването на бизнеса извън страната. Продажбите ни се увеличиха основно извън България. Над 50% от контрагентите ни са извън страната - Гърция, Македония, Косово, Грузия. Не беше целесъорбазно да разчитаме само на родния пазар и започнахме да търсим партньори по съседните страни, най-вече свързани с ремонти и модернизация на съществуващото оборудване. През 2011 г. инвестирахме 800 000 лева в модернизация и оборудване. Имаме увеличение на поръчките с 30% спрямо миналата година. Не знам дали ще постигнем докризисните си резултати още тази година, но предполагам, че ако така вървят нещата, ще можем да се върнем на нивата отпреди кризата, както бе през 2006-2007 г. Като цяло обаче обстановката в България не е добра и това най-вече личи от обявите за нови служители. Ако преди няколко години на една обява за ново работно място се отзоваваха 50 човека, то сега са 500. Прави ни впечатление, че висшисти кандидатстват за по-ниски позиции, например за работници...Но в нашия сектор като цяло има глад за квалифицирани специалисти, най-вече инженери.

Трите най-важни събития: В нашата сфера на дейност най-важното е приемането на Закона за енергия от възобновяеми източници, който насърчава използването на екоенергия. Друго важно "събитие” е международната нестабилност, свързана с еврото, която не може да не се отрази на българската икономика, тъй като тя е отворена към Европа - лихвите се покачват, губи се доверието на инвеститорите. На трето място – кредитирането на бизнеса започна да се съвзема, макар че, банките все още имат рестриктивна политика и е изключително трудно да се водят разговори за нови кредити и банкови гаранции. От страна на държавата няма никаква подкрепа в това отношение – няма експортно кредитиране, няма експортно застраховане, а за нашия бизнес те са основен източник на средства. Финансовата система в България е изключително скъпа, което прави всички български фирми неконкурентноспособни на международния пазар.

Най-добро и най-лошо решения на правителството: Най-доброто, което се случи в нашия сектор, е ограничаването на инвестициите във възобновяеми енергийни източници. Там на практика няма нищо, което да е българско, а цената, която се плаща, е в пъти по-висока от цената за електричество, произведено по други начини. А най-лошото – може би не докрай твърдата политика спрямо синдикатите и различните отстъпки, които се правят в социалната сфера, което не е логично във време на криза и пречи на конкурентноспособността на нашата икономика.

Прогноза за 2012 г.: В сектора на енергетиката вече се вижда перспектива за излизане от кризата. Със сигурност 2012 ще бъде по-добра от 2011 г. В енергетиката се очакват повече инвестиции отколкото през 2011 г. Всички предприятия, с които работим, изпълняват поръчки, не са спрели работа и това ни кара да очакваме положителен тренд през цялата 2012 г. За българската икономика ми е трудно да прогнозирам, защото тя е тясно свързана със случващото се извън България и по-специално в Европа.

Левон Хампарцумян, главен изпълнителен директор и председател на управителния съвет на най-голямата българска банка – "УниКредит Булбанк":

Оценка на 2011 г.: Годината като цяло беше трудна за българската икономика. Очакванията, че през 2011 г. кризата ще отшуми, не се оправдаха. Нещо повече – през третото тримесечие на тази година наблюдавахме свиване на външното търсене в комбинация с бавно намаляване на финансовата задлъжнялост на корпоративния сектор и бавно възстановяване на пазара на недвижими имоти и пазара на труда. Според мен, за да разчитаме на по-устойчив икономически растеж, е необходимо в България да се проведат дълго отлаганите структурни реформи. Освен това всички се надяваме, че решенията, които се взимат на ниво Европейски съюз, ще стабилизират финансовия сектор на всички държави в Европа.

Трите най-важни събития: Определено европейската дългова криза е най-важното събитие за банковия сектор през 2011 г. А конкретно за българския пазар годината ще се запомни със сливането между Alpha Bank и EFG Eurobank. Значителното свиване на притока на чужди инвестиции също беше сред важните фактори за икономиката през тази година.

Прогноза за 2012 г.: Икономистите на "УниКредит Булбанк" занижиха прогнозата си за ръст на БВП през следващата година от 2.6% на 1.5%. Проблемите в Европа няма как да не продължат да оказват влияние у нас и през 2012 г., като очакванията са за свиване на износа и допълнителен натиск върху пазара на труда. Домакинствата ще продължат да ограничават разходите, което, от една страна, ще се отрази на крайното потребление, а от друга, ще държи високи нивата на спестявания. По-важното обаче е, че няма причини България да изживее повторна рецесия. Така или иначе банковият сектор в България е готов за още една лоша година или за още една по-добра година, ако икономиката се развива в положителна посока.

Павел Бончев, собственик и управител на "Енигма НП" ЕООД – компания, работеща в Пловдив и региона и развиваща дейност в две различни направления – хазартен бизнес (притежава и управлява няколко игрални зали) и разпространение на учебници и учебни помагала:

Оценка на 2011 г.: Трусовете в икономиката на България през 2011 г., породени от външната обща криза и допълнени от диспропорционалното вътрешно развитие, бяха по-леки от тези през 2010 г., но изчерпването на ресурсите при фирмите и населението допринесе за усещането, че това е най-тежката година от прехода.

Трите най-важни събития: Разклащането на еврозоната и рискът от разпадане (разделяне) на Европейския съюз, вследствие на изкристализиране на дълбоките финансови и икономически кризи в отделни членки на ЕС. Арабската пролет и свързаните с това нови пазарни взаимодействия и ориентации. Аварията във Фукушима и последвалата промяна на стратегическите нагласи в енергетиката в световен мащаб.

Най-добро и най-лошо решения на правителството: Най-доброто в правителствената политика беше твърдият курс на затягане на финансовата дисциплина, а най-лошото - колебанието и лутането при вземане на решения по редица икономически въпроси.

Прогноза за 2012 г.: Оздравителният ефект от кризата е налице, дъното е достигнато и според мен, макар и мъчително, през 2012 г. икономическото развитие на страната, ще тръгне нагоре. Оцелелите икономически субекти, по-внимателно и безрисково, с по-малки инвестиции, ще предприемат относително краткосрочни проекти.

Атанас Атанасов, създател и издател на сайта Sandanski1.com - информационен лидер в онлайн пространството за Югозападна България:

Оценка на 2011 г.: Силно стресираща, което не означава непременно лоша. Умните бизнеси отново оцеляха, цената няма значение. Това все пак е някаква утеха на фона на твърде мрачната дългосрочна перспектива страната да създава продукти с мизерна добавена стойност.

Трите най-важни събития: Фискалната стабилност в държавата. Подобна, създадена по естествен начин, все пак е имало и при първобитно-общинния строй. Телекомите най-сетне бяха принудени да не третират милиони българи като крепостни. В Европа: Оперетата около еврото и драмите в PIGS.

Най-добро и най-лошо решения на правителството: С доста, доста резерви, но все пак поведението на правителството по казуса АЕЦ "Белене". Всички решения на правителството от типа "Витоша ски".

Прогноза за 2012 г.: Очаква ни година на тревожно озъртане в търсенето на нови приоритети и партньори, хаотични опити за оцеляване в неясната и непредсказуема национална, европейска и световна икономическа среда. Успех ще бъде недопускане на отстъпление от постигнатото през 2011-та.

Максим Бехар, главен изпълнителен директор на M3 Communications Group, Inc., една най-успешните български PR компании:

Оценка на 2011 г.: Година на голяма промяна - тези, които разбраха, че това което се случва вече не и криза, а просто нов начин на общуване, на правене на бизнес, на мениджмънт на екипи, ще успеят и през следващите години. Другите, които чакат пазара да "живне" и се надяват на чудеса, предполагам, че през 2012 г. вече няма да ги има в бизнеса. Ето това е действителността, добра или лоша, все пак ние не я определяме. Това сега правят социалните медии, бюджетните дефицити, сривовете на националните икономики в САЩ и в много европейски държави.

Трите най-важни събития: Началото на строителството на важни за България инфраструктурни проекти, замразяването на проекта за атомната електроцентрала в Белене, докато не бъде намерена точната финансова обосновка, и увеличаването на възрастта за пенсиониране.

Най-добро и най-лошо решения на правителството: Смятам, че драмата с БДЖ и още няколко други държавни структури, разбирането че не може като в бездънен джоб десетки хиляди хора да бъркат, без да има печалби, решимостта тези губещи структури или да се ликвидират, или да се престуктурират е добро начало на едно добро решение. Най-лошото… то не бе решение, а по-точно бездействие. И това е промоцията на България в чужбина, инвестиционните възможности, които страната сега дава са огромни, данъците - все още много атрактивни. Но това никой извън България не го знае. И много, ама много спешно тази промоция трябва да придобие гигантски мащаби, да се пътува, да се разказва за България. Всеки вложен лев в добре обмислена и интелигентна промоция ще се върне стократно, убеден съм.

Прогноза за 2012 г.: Ще бъде много по-трудна и много по-добра. Често добрите икономически решения се раждат именно в трудните години. Само трябва да не се отказваме и да гледаме смело напред. Нищо друго.

Христо Николински, мениджър за България на "Етаргет" – компания, занимаваща се с целева реклама в интернет от типа pay- per- click (PPC – плащане за клик) и работеща в общо 9 европейски странн:

Оценка на 2011 г.: Бих могъл да определя 2011 г. като година на леко възстановяване (особено в началото). След събитията в еврозоната обаче, развитието се забави и дори може би направи крачка назад, донякъде провокирано и от психологически фактори. Конкретно нашият бранш – този на интернет рекламата, отчете повишение. Като цяло в сектора на рекламата телевизията все още е на първо място по привлечени приходи, но ръстът в интернет рекламата е най-голям сред всички сегменти – специалистите го оценяват на около 18%. За "Етаргет България" годината беше по-добра от миналогодишната, отчетохме ръст в бизнеса си, от който сме доволни.

Трите най-важни събития: Най-пряко на нашата страна повлия разразилата се дългова криза в еврозоната и последвалите опити на държавите от ЕС да предприемат мерки за потушаването й. Това, което обаче искам специално да отбележа като събитие номер едно в света за тази година е, Арабската пролет, "събуждането” на обществата и огромната роля, която имаха социалните медии за този процес.

Най-добро и най-лошо решения на правителството: Най-доброто, което направи правителството тази година, е осигуряването на финансова стабилност на страната, започването на пенсионната реформа и реформата в железниците, отстояването на интересите на страната в енергийната сфера. Като област, където може да се положат допълнителни усилия, бих отбелязал недостатъчната работа за подкрепа и развитие на онлайн пазара като цяло. Като бързо развиващ се сектор, той има нужда от подкрепа и въвеждане на някои ясни правила.

Прогноза за 2012 г.: Надявам се следващата година да е по-добра от настоящата. Според мен ако се реализира заявеното от правителството намерение за намаляване на ДДС, това би активизирало потреблението в страната. То от своя страна е пряко свързано с нашия бранш, би благоприятствало развитието му, а и изобщо – на икономиката като цяло. От друга страна, следим внимателно какво ще се случи с еврозоната, защото ако тя изпадне в рецесия и плановете за нейното съживяване не се осъществят, това би имало негативен ефект върху българския износ, 60% от който е предназначен именно за страните от валутния съюз.

Борислав Цанков, генерален мениджър-енолог на ресторант-винарна Di Wine, гр. Варна. Ресторантът е разположен в реставрирана сграда-паметник на културата и разполага с най-голямата селекция от вина в Европа:

Оценка на 2011 г.: С упадък надолу и голяма стагнация, което се отнася много силно за ресторантьорския бизнес.

Трите най-важни събития: Забавянето на закона за тютюнопушенето (разделението на зали за пушачи и непушачи не беше добра идея, законът за пълна забрана трябваше да влезе директно), по-слабият туристически сезон, основно свързан с посещение на туристи в самия град Варна (огромният процент туристи бяха настанени по курортите на база All Inclusive), затварянето на варненското летище за ремонт.

Най-добро и най-лошо решения на правителството: Според мен за нашия бранш отново най-лошото е отложеният закон за тютюнопушенето, а за най-добро честно казано в тази тежка икономическа ситуация, не мога да се сетя.

Прогноза за 2012 г.: Застой на това ниво и даже може би още надолу, виждам дъното на кризата. Не съм оптимистично настроен.

Боян Делев, мениджър на онлайн букмейкъра "Унибет” за българския пазар - един от 100-те, на които присъства:

Оценка на 2011 г.: През 2011 г. наблюдавахме влошаване на всички икономически показатели в България. Намаляване на приходите и прогресивно увеличаване на безработицата. Като цяло бих я определил като по-лоша от предходната година в икономически план и без особени изгледи за растеж през 2012 г. Като резултати годината за нас почти не се отличаваше от предходните, въпреки тежката финансова криза. Това естествено ни струваше много усилия и постоянно гъвкавост в стратегията и начините на работа, без допускане на компромиси с качеството на предлаганите услуги.

Трите най-важни събития: В общ план бих посочил кризата в селското стопанство и БДЖ, както и поредният отказ за приемането на България в Шенген. Това са съществени проблеми с реално и директно отражение в обществото. Като професионалист не бих могъл да подмина и неяснотите около проектозакона за хазарта, които продължават да вълнуват всички в нашия сектор.

Най-добро и най-лошо решения на правителството: Не бих желал да се ангажирам с коментар по конкретни правителствени решения. Ние и нашите потребители сме граждани на България и като такива ни вълнува всяко едно взето решение.

Прогноза за 2012 г.: Що се отнася до нашия сектор, прогнозите ми са за сериозни промени в картината на пазара след приемането на новия закон за хазарта, както и евентуално отпадане на някои фирми от България. В глобално отношение, кризата в икономиката на страната ще продължи.

Оцени статията:
5.00/9
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Holiday Inn Sofia A warm "Welcome" to Sofia's newest 5 Star hotel.
Венто - К ООД Проектиране, изграждане, монтаж и продажба на вентилационни и климатични системи.
Holiday Inn Sofia Добре дошли в най-новия 5-звезден хотел в София.
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
Събеседване: - Защо искате да работите при нас? - Аз съм счетоводител, с 20 години стаж, както и голям опит! - Колко преви 2+2? - А колко трябва да прави? - Кога ви е удобно да започнете?
На този ден 24.04   1479 г. пр.н.е. – Тутмос III става фараон на Египет. 1184 г. пр.н.е. – Гърците влизат в Троя с помощта на Троянски кон (по предания). 1771 г. –...