Значителен брой граждани на ЦИЕ-6 (Словакия, Чехия, Унгария, Полша, Румъния и България), от които 14.1% румънци, 9.8% българи и 6.6% поляци пребивават в Западна Европа. Голямото количество емигранти, основно младите, квалифицирани и образовани такива, възползващи се от възможностите за свободно движение и достъп до европейския пазар на труд, е сред главните причини за недостига на кадри в икономиките на държавите от ЦИЕ.
Потенциалната възможност за бързо повишение на заплатите в региона на ЦИЕ е вероятно да окуражи част от тях да се завърнат в собствените си държави.
Подобен бумеранг ефект може да предизвика увеличение на инвестициите в имоти и на търсенето на офисни и индустриални площи. Потреблението на стоки също ще се покачи и ще доведе до ръст в сектора на логистичните и търговските площи. Това става ясно от доклада на Colliers „Бумеранг на работната сила".
Процент от населението на страната, пребиваващо в Западна Европа през последните две години
Фактори „за" и „против" връщането на емигрантите
От финансова гледна точка, затегнатите условия на трудовите пазари в ЦИЕ създават инфлация по отношение на работните заплати най-вече на квалифицирани кадри. Минималните възнаграждения в ЦИЕ-6 нарастват значително (7% - 15%) през тази година. Състоянието на валутните курсове (включително отслабването на британския паунд, в следствие на Брекзит) и данъците създават предпоставки за по-бързо унифициране на нетните заплати през следващите 5-10 години. Цената на издръжката на живот в ЦИЕ се покачва, но с по-ниски темпове в сравнение с други държави, като например Обединеното Кралство.
Емоционални аргументи, като използването на роден език или получаване на образование в собствената държава, са въпрос на лични предпочитания и преценка. Това, което се забелязва, обаче е, че ролята на някои от основните фактори за емиграция - корупция, политическа нестабилност и неефективност на институциите, започва да отслабва. Данни на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие показват спад на качеството на живот в някои от западноевропейските държави. Въпреки казаното до тук и предпоставките за завръщане обратно към региона, проучвания сред служители на компании в ЦИЕ разкриват, че продължава да има желаещи да последват съгражданите си в посока Западна Европа.
Географско разпределение
Придвижването на запад на жители на ЦИЕ-6 се засили след приемането в ЕС на държавите от Вишеградската четворка през 2004 г. и премахването на ограниченията пред свободното движение и право на труд за българи и румънци през 2014 г. Стремежът към по-високи доходи е основната причина за преместване. Няколко момента са интересни по отношение на географското разпределение на емигрантите. От ЦИЕ-6 най-голям е броят на румънците заселили се в Италия. Около 845,000 поляци живеят в Обединеното Кралство. Това е една трета от общия брой емигрирали поляци в Западна Европа и 2.2% от населението на Полша. Процентът унгарци и словаци, живеещи в Западна Европа е значителен - 4.4% и 4.3% от населението на съответните държави, а най-нисък и стабилен е този на чехите - 1.7%.
Обединеното Кралство - популярна дестинация за емигрантите от ЦИЕ
Съществена част от емигрантите на ЦИЕ пребивават в Обединеното Кралство, напр. 40% от гражданите на Словакия в Западна Европа са именно там. Брекзит стана факт, но към момента около година по-късно, няма реални сигнали за промяна в курса на политиката на ЕС за свободно движение на хора. Анти-имигрантските политически платформи също не са постигнали значимо влияние върху европейското законодателство.
Валутни курсове и данъци
Промените в цените на валутите вероятно ще доведат до подобрение на покупателната способност на работещите в собствените им държави. Гражданите на Чехия и Полша, които не са емигрирали след приемането на държавите в ЕС, са постигнали 19.4% и 9.4% (евро) увеличение на покупателната способност от това, че са получавали заплатите си в местна валута. Работещите в ЦИЕ с месечна заплата между 1,000 - 1,500 евро плащат по ниски данъци върху доходите, в сравнение с тези в Западна Европа (с изключение на Франция).
В кои заподноевропейски страни по колко източноевропейци работят (милиони)
Ще се завърнат ли емигрантите? Ще има ли бумеранг ефект на пазара на труда?
Комбинация от фактори като увеличение на заплатите, ниски данъци, по-добро управление и законодателна рамка, модернизиране на образователната система, познатата културна среда и насърчителни мерки на правителствено ниво могат да станат причина за връщане на емигрантите. Марк Робинсън, Специалист проучвания, Colliers CEE, коментира: „Заплатите в ЦИЕ ще започнат да нарастват с по-бързи темпове, което ще мотивира работещите да не напускат собствените си държави.
ова, както и ниски нива на безработица и нарастване на БВП, изглежда, че ще се задържи като тенденция през следващите 10 години". Ако продуктивността на работещите е в унисон с тази в Европа, ще се увеличат и инвестициите. Това ще означава по-голямо търсене на офисни и индустриални площи, и повишение на потреблението.