Конституцията на ЕС: Основните разногласия

08.12.2003 | 01:00
по статията работи: econ.bg

 

Следват основните раздели в бъдещата европейска конституция, по които разногласията не са преодолени. Ръководителите на 25-те страни от разширения Европейски съюз ще се опитат да намерят разрешение на срещата на върха в края на седмицата в Брюксел:

КАК ДА СЕ ОПРЕДЕЛЯ КВАЛИФИЦИРАНОТО МНОЗИНСТВО В СЪВЕТА НА ЕВРОПЕЙСКИТЕ МИНИСТРИ?

Пректоконституцията предлага след 2009 г. квалифицираното мнозинство в Съвета на европейските министри (където има сложна система за уравновесяване на гласовете на държавите членки според демографски признак) да се състои от половината от държавите членки, представляващи поне 60 процента от населението на Европейския съюз. Испания и Полша категорично отхвърлят тази система, според която ще загубят получената от тях с договора от Ница тежест при гласуванията (27 гласа от 321 общо) почти колкото четирите големи (Германия, Франция, Великобритания и Италия), които разполагат с 29 гласа. Сред предложените компромисни идеи е и повишаване на изискуемия праг от 60% от населението, за да се възвърне на Испания и на Полша същата блокираща власт, както при системата от Ница. Италианското председателство иска да продължи срока и системата от Ница да бъде запазена по-дълго, преди да бъде заменена с друга.

НЕОБХОДИМ ЛИ Е ЕДРОПЕЙСКИ КОМИСАР ЗА ВСЯКА СТРАНА ЧЛЕНКА?

Проектоконституцията предвижда Европейската комисия да се намали след 2009 г.на 15 членове с право на глас. Това решението, което бе предпочетено заради ефикасността, не дава възможност за пълно представителство на всяка от държавите в разширена Европа. Сегашната Комисия и повечето от малките и бъдещите държави членки държат за запазването на принципа "по един комисар за всяка страна". Италианското председателство предвижда отсрочване на решението до 2014 г., но намеква, че в дългосрочен план - 10 или 15 г. - положението ще стане неудържимо.

ТРЯБВА ЛИ ДА ЗАЛЕГНАТ ХРИСТИЯНСКИТЕ ЦЕННОСТИ В КОНСТИТУЦИЯТА?

В преамбюла на проекта се казва, че Конституцията се вдъхновява от "културното, религиозното и хуманистичното наследство на Европа". Поне осем страни – Италия, Испания, Ирландия, Малта, Полша, Португалия, Чешката република и Словакия – от 25-те настояват в преамбюла да се включи ясно позоваване на християнството. Франция, Белгия и страните от северна Европа като Дания и Финландия открито се противопоставят на тази идея. Италия смята да направи компромисно предложение с позоваване "не само на християнското наследство на Европа, но и на светския характер на институциите на държавите членки".

РАЗЛИЧИЯ ИМА И ПО СЛЕДНИТЕ ТОЧКИ:

  • Премахването на правото на вето на държавите членки в редица деликатни области предизвиква ожесточената съпротива на Великобритания, която не желае да се откаже от правото си на вето в областта на съдебното сътрудничество в наказателната област и по всички въпроси, отнасящи се до данъчната област и външната политика.
  • Контролът над бюджета на Европейския съюз (близо 100 милиарда евро годишно) е предмет на подмолна битка. Великобритания не иска да загуби отстъпката, която получи по вноската си, Испания – помощите за изостаналите региони, Франция – селскостопанските субсидии. Новите правомощия на Европейския парламент – който според сегашния проект за конституция ще има последната дума за годишния бюджет - накара някои държави-членки, сред които Франция, да предприемат истинска офанзива.
  • Разгорещени спорове се водят и за бъдещото развитие на конституцията. Трябва ли да се позволи в някои добре определени случаи да се вземе решение за промяна на конституцията с квалифицирано мнозинство според опростена процедура? Трябва ли да се позволи в тази или онази област Съветът на европейските ръководители да може да подменя единодушието с квалифицирано мнозинство? /АФП

Това съобщиха от БГНЕС за ECON.BG.

 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
SIXENSE GROUP - СИКСЕНС ГРУП SIXENSE Group е глобална компания, базирана на 5 континента, развиваща...
Интерлийз ЕАД Лизинг на оборудване, транспорни средства, леки автомобили и др.
Кооперативна охранителна фирма ООД КОФ ООД е специализирано дружество за комплексна охрана.
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Лекарят ми предписа 2 литра вода на ден. Сметнах я в кубчета лед и ми излезе 14 уискита...
На този ден 30.09   1399 г. – Хенри IV е обявен за крал на Англия. 1452 г. – В Майнц излиза първата печатана книга – Библията на Гутенберг. 1520 г. – Султан Сюлейман...