Коуркинг офисите – колко узря идеята за близо 2 години 9

18.03.2014 | 09:45
по статията работи: Петя Бързилска
Концепцията се развива, а от браншът гледат с оптимизъм към бъдещето
Идеологията на този тип работна среда се корени в междудисциплинарния обмен и синергиите, които се получават когато хора обменят мисли, споделят проблеми и предлагат решения от различни професионални и експертни перспективи, обясни и Александър Михайлов. Това е магията, а ефектът неминуемо водят до по-гъвкави решения и по-реактивно развитие, допълни той. Той даде за пример Betahaus, където освен разработчици на софтуер и игри, мрежови специалисти и инженери-изобретатели, работят и счетоводители, архитекти, графични дизайнери, маркетинг експерти и неправителствени организации.

Пречки

„Като че ли най-трудното е да намериш хората, които да обитават мястото“, коментира Владимир от init Lab. „Всичко останало е въпрос на това да бъдеш гостоприемен домакин, за да стане споделеното пространство за работа уютно и приятно за обитаващите го“, допълни той.

Що се отнася до първата трудност при създаването на коуркинг пространство основателят на SOHO посочи намирането на финансиране. По думите ѝ при този бизнес финансовата възвращаемост не e висока, докато рискът е. Но пък личното възнаграждение под формата на “начин на живот” компенсира. Втората пречка е намирането на подходящо пространство, обясни Люба. „Има изключително малко сгради в София, които отговарят на всички необходими изисквания. A именно да са в идеален център, достатъчно просторни и светли и в добро състояние “, каза още тя.

„Третата пречка е честата липса на търпение. Необходимо е много голямо търпение, за да сe напаснат и развият процесите. Всяко място е с доста различна култура и няма такова нещо като калъп за създаване на коуркинг пространство“, коментира Люба. Според нея след като човек веднъж прекрачи първоначалната финансова бариера и опита услугата "коуркинг", то той остава част от общността на споделения офис. "Поне при нас обитателите са си от самото начало, а тези, които са си отишли е, защото са имигрирали в друга държава или бизнесът им се е развил", споделя тя.

Цени

Според представителите на бранша цените в коуркинг офисите не са се променили през времето, за което съществуват у нас. Сумите варират от около 100 до близо 300 лв. за бюро зависимост от типа – споделено с други хора или самостоятелно, както и включени допълнителни екстри. Самостоятелните офис са по-скъпи и стигат до средно 650 лв. Зависи какво точно търси човек и дали е сам или с екип. Който се интересува, лесно може да проучи и да сравни различните места с техните плюсове и минуси, обясни Владимир.

Вижте как изглеждат споделените офиси (снимки).

Тази статия ви хареса? Следете всичко най-интересно от Econ.bg и във
Оцени статията:
5.00/2
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
Блондинка звъни на оператора си: - Извинете, не ми работи интернетът... - А вие с рутер ли сте? Кратко мълчание... - Не, сама съм!!!
На този ден 06.12   963 г. – Лъв VIII е избран за римски папа. 1240 г. – Армията на монголския владетел Бату Хан покорява Киевското княжество. 1534 г. – В Еквадор е...