5 години след влизането на Румъния в Европейския съюз (ЕС), в град Петрачиоаиа, който се намира близо до столицата Букурещ, чакат да се усети подобряването на жизнения стандарт. Четирима от петима жители на малкото населено място не разполагат с вътрешна тоалетна или течаща вода. Болшинството от местните пък отглеждат животни в дворовете си, за да се изхранват.
Не, че ЕС не е направил нищо за Румъния… Напротив, главният път в Петрачиоаиа се сдоби за първи път с настилка през 2008 г. Преди 2 г. пък в последното от четирите училища в града беше монтирана канализация.
Промяната е още по-осезаема в Букурещ. Там луксозните коли замениха дачиите, които бяха спомен от социалистическо време. Марки като Gucci и Starbucks пък стъпиха на мрачни места, където допреди 10-ина години пишеше просто „Обувки” или „Храна”.
Въпреки това проблемите са налице – страната разполага само с 1 магистрала, която свързва 3 града, но не стига до граница или пристанище. Този факт служи като предупреждение за потенциалните инвеститори. Едва около ¼ от населението има постоянна работа – същият процент като при пенсионерите и фермерите, които продават продукцията си. Усвояването на европарите също е на много ниско ниво – едва 8% от договорените за програмния период 2007-2014 г. 19 млрд. евро са усвоени.
Евроскептицизмът се засилва – според скорошни проучвания по-малко от 1/3 от румънците имат доверие в ЕС (в сравнение с 2/3 преди влизането в Общността). Според професор Том Галахър от Брадфордския университет подобна ситуация е много подходяща за появата на нови националистически партии.
Румънци, българи, както и останалите 11 държави, които се присъединиха към ЕС през 2004 и 2007 г., могат да забравят за надеждите си за икономическо благоденствие. Сближаването на средния доход на глава от населението между старите и новите страни-членки – един от основните фактори за присъединяването към ЕС по думите на политиците, вече се забави на много места. Същевременно много икономисти очакват пълното спиране на процеса на нива, които са по-ниски от очакваните, пише „Ройтерс”.
А всичко изглеждаше толкова добре и обещаващо в началото… БВП на човек от населението в България през 2008 г. достигна 44% от средния за ЕС (при 28 на сто в началото на десетилетието). В Румъния същевременно процентът достигна 47 на сто. И тогава настъпи кризата, която сложи край на икономическия бум.
Всяка страна в региона с изключение на Полша е изпадала в рецесия през последните 4 години. Положението не е по-добро нито в Гърция, за която все по-усилено се говори, че ще излезе от еврозоната. Жизненият стандарт там обаче беше по-висок от средния за Общността. Положението беше особено тежко например в Латвия, където местната икономика се сви с повече от 1/5 за периода между 2008 и 2010 г.
Разочарованието вече започва да се усеща сред гласоподвателите. Ядосани от мерките за бюджетни съкращения и бавното развитие, те се обърнаха към политически партии, които обещават социална сигурност и отхвърлят реформите.