Някои развиващи се икономики постигат прогрес и значителни подобрения. Това отбелязват в анализ от компанията за кредитно застраховане Coface.
Ръстът в Япония е стимулиран от позитивните послания на премиера Шинзо Абе. Ирландия също е на плюс със стабилизиран ръст, същото важи и за Исландия. Южна Африка и Тунис се намират в обратната плоскост поради финансови проблеми, намален обем на работа, както и сериозен политически и икономически натиск, смятат анализаторите.
Япония осъмна с премахната негативна перспектива от кредитната си оценка А1. Ключова роля имат обявените монетарни и бюджетни стимули, които се отразяват и върху потреблението на домакинствата. Обезценяването на йената доведе до същински бум в износа, като се очаква тенденцията да продължи през 2013 година и да донесе ръст от над 3%.
Исландия намалява инфлацията си и стабилизира нивата на безработица. Тези две явление закономерно водят до ръст от 3,8% през първото тримесечие на годината, като средно се очаква за годината той да възлиза на 2,3%. Кредитната оценка на държавата е А3.
Доскоропроблемната Ирландия вече се освобождава от захвата на кризата. Излишъкът по текущата сметка дава комфортни позиции на ирландците, а вътрешното търсене преживява възход. Строгите съкращения под надзора на „тройката“ напредват както е планирано, което освен всичко друго води и до повишен инвеститорски интерес и доверие. Оценката на Ирландия е А4 с положителна перспектива за покачване.
На другия полюс е Южна Африка. Оценката ѝ е А4, но това е спад в сравнение с предишното изражение на кредитния риск в страната. Наблюдава се висока задлъжнялост на домакинствата, повишавата се инфлация и безработица пречат на нивата на потребление. Компаниите в ЮАР губят от конкурентоспособността си, като не може да се пренебрегне и социалния фактор на гражданско недоволство и протестите в страната.
Оценката на Тунис е спаднала до В. В страната има силно нагнетено политическо и социално напрежение. Забавени са парламентарните и президентски избори, които биха „отпушили“ тенденцията до някаква степен. Поради скорошните трусове на гражданско недоволство в страната, все още туризмът е с отслабени позиции. Очаква се приложението на новата програма на Международния валутен фонд (МВФ), която ще бъде тест за правителството.
Що се касае до развиващите се икономики, и там ситуацията остава нееднозначна и противоречива. Чехия и Словения осъмват с понижаване до А4, поради проблемите в еврозоната. Дългосрочната безработица в Чехия е шокиращите 37%. Словения има огромен обем лоши дългове и недостиг в банковия сектор, което влияе върху статуквото на фирмите – те са заплашени от масови фалити. Полша се справя далеч по-добре и остава с оценка А3.
Латиноамериканският оптимист е Еквадор. Стабилният, силен растеж на страната води до оценката ѝ с В. Ключов фактор е и ниският публичен дълг (22% от БВП).
Погледът към Азия се фокусира върху Филипините. Те за пръв път излизат от нишата на В-оценката и получават А4. „Виновни“ за това са изрядните макроикономически показатели, включващи ръст от цели 7,8% за първото тримесечие на годината, стабилни емигрантски парични преводи, които стимулират излишък, както и добро потребление.