Средната скорост, с която българите са теглели информация в интернет през последните три месеца на 2012 г., е била точно 6 004 Кbрs (малко над 6 Мbps). Това сочи последното проучване на Akamai за състоянието на интернет по света.
За сравнение три месеца по-рано средната скорост в България е била малко по ниска 5901 килобита в секунда. Средната пикова скорост пък се е повишила от 32 106 на 33 596 Кbрs. сочи още статистиката за нашата страна.
Както можем да се убедим, по тези показатели България заема достойно място в развития свят наред със страните от Северна Америка, Европа и Далечния изток. И за да не бъдем голословни, ще кажем, че страната ни е далеч над средните глобални стойности за скорост на интернет от 2,9 Mbps и зa пикова скорост, достигащa до 16,6 Mbps.
Ако разбием интернет абонатите у нас по фактор скорост на връзката, то се оказва, че използващите високоскоростен интернет (над 10 Mbps) са се повишил с над 1 процент в сравнение с три месеца по-рано, достигайки 10,85%. Тези, които ползват по-бавен широколентов интернет (над 4 Mbps), продължават да са мнозинство на пазара с дял 57,56% дял, макар че този дял бавно да намалява в сравнение дяла на горната група. Процентът на ползващи бавен интернет под 256 kbps е едва 0,03% от общия брой на потребителите, сочи още статистиката на Akamai.
По брой на уникалните IP адреси България също се представя задоволително. За периода октомври – декември миналата година те са били близо 1,4 млн.
Като цяло глобалните скорости на интернет са се повишили с 5% до въпросните 2,9 Mbps. на база тримесечие. Глобалната пикова скорост е отбелязала ръст от цели 35% в сравнение с предходния период, като тук безспорният лидер е Хонконг със скорост от 57.5 Mbps.
Средните скорости пък са отказали скок с 25%, като по този параметър Южна Корея е на първо място със средна скорост от 14 Mbps.