МВФ: Демографските проблеми задушават икономическия растеж на страните от региона

15.07.2019 | 17:05
по статията работи: econ.bg
Намаляващата работна ръка и ниската производителност на остаряващите служители в комбинация с растящия натиск върху публичните финанси може да струва на икономиките от Централна и Източна Европа около 1% от БВП годишно
МВФ: Демографските проблеми задушават икономическия растеж на страните от региона
Снимка: под лиценза на creative commons

Намаляващата работна ръка и ниската производителност на остаряващите служители в комбинация с растящия натиск върху публичните финанси може да струва на икономиките от Централна и Източна Европа около 1% от БВП годишно. Към средата на века доходите на глава от населението ще се повишат от сегашните 52% до около 60% от тези в Западна Европа. А ако не беше сегашният демографски натиск, районът щеше да достигне до 2050 г. ниво 74%."

Това заяви Тай Жанг, зам. управляващ директор на Международния валутен фонд, на форум в Дубровник. В хърватския град той допълни, че най-вероятно хората в трудоспособна възраст в района ще намалеят с 25%, а цялото население на тези страни - с 12%, в следващите 30 години.

"Ройтерс" посочва, че думите му са най-вече за страните членки и кандидатките за членство в Европейския съюз от бившия комунистически блок. За тази година прогнозата е, че икономиките в този район ще растат с между 2.6% и 4.6%, докато средният показател за ЕС ще е 1.4%.

За да компенсират демографските причини за по-бавен растеж, в Централна, Източна и Югоизточна Европа имат избор между варианти като наемане на повече чуждестранни граждани, създаване на стимули да се завърнат квалифицираните им служители и задържане на работа на повече жени или възрастни хора. Друг вариант е усиленото въвеждане на автоматизация, индустриални роботи и технологични решения за повишаване производителността.

"Мнозина работници се опасяват, че роботите ще изместят хората. Но в тази част на Европа увеличаващата се автоматизация съвпадна с растяща заетост", каза още Жанг.

МВФ препоръчва още реформа в образованието и инвестиране в обучение на служителите и мерки за задържането им, а не за освобождаването им при купуване на роботизирани и автоматизирани системи.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Женевски конвенции
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Събеседване: - Защо искате да работите при нас? - Аз съм счетоводител, с 20 години стаж, както и голям опит! - Колко преви 2+2? - А колко трябва да прави? - Кога ви е удобно да започнете?
На този ден 11.12   361 г. – Император Фравий Клавдий Юлиан влиза в Константинопол, поемайки по този начин властта в цялата Римска империя. 1792 г. – Френската революция:...