Макроикономически и валутен обзор - март 2004

15.03.2004 | 01:00
по статията работи: econ.bg

 

  • Броят на новите работни места шокира пазарите. Заетостта остава най-сериозния проблем пред американската икономика и най-вероятно няма да бъде разрешен скоро;
  • Сентимент индикаторите грабнаха вниманието на пазара с прогноза за спад на потреблението и икономическата активност;
  • ЕЦБ и Bank of England не промениха лихвите;
  • Едномесечният максимум на долара премина към поевтиняване на щатската валута;
  • Облигационният пазар очаква запазване на лихвите до края на годината. Само покачване на инфлацията може да доведе до ръст на доходността, тъй като пазарите очакват силно възстановяване без ценови ръст.

Курсът EUR/USD в границите между 1.20 и 1.30 засега устройва ЕЦБ, тъй като не застрашава износителите и не представлява опасност от генериране на инфлация. Докато не станем свидетели на стабилни вътрешно търсене в Еврозоната и растеж на БВП, централната банка няма да толерира по-скъпо евро над 1.36 EUR/USD.

ФУНДАМЕНТАЛНИ ТЕМИ

Пазарът на труда в САЩ

Изненадващо слабите данни за новите работни места в САЩ се разминаха с очакванията на анализаторите и с оптимистичните прогнози на администрацията на щатския президент Джордж Буш. Те обаче съвпадат с коментарите на председателя на Федералния резерв Алън Грийнспан и със стабилното равнище на броя на заявените помощи от безработни.

Американската икономика създаде 21 хил. работни места през февруари. Консенсусът на мненията беше за 130 хил., а прогнозите варираха между 45 и 200 хил. Индустрията отбелязва свиване от 3 хил., при очакване за намаление около 2 хил. работни места. През януари индустриалните предприятия бяха съкратили 13 хил. работни места. Създаването на работните места се дължи единствено на правителствения сектор, тъй като и услугите отбелязват много ниско равнище. Строителството отчита съкращения в размер на 40 хил. работни места поради лошото време през февруари.

Покачването на производителността на труда е основната причина за ограничаване на броя на наетите лица. Намаляването на показателя до 2.6% растеж през четвъртото тримесечие на 2003 г. при предварителни данни от 2.7% не е достатъчен фактор, тъй като се дължи на покачване на отработените часове на един зает.

Компонентата на заетостта в ISM-индексът на индустрията отбеляза изненадващо покачване, което подхрани надеждите за ръст на работните места. Въпреки достигането на стойност от 56.3 пункта при предходна от 52.9, индустрията отново регистрира съкращения.

Намалението на компонентата на заетостта в сектора на услугите се отрази по-силно на икономиката, слизайки до 52.7 пункта или най-ниско от септември досега. Въпреки това тя остана над равнището, отчитащо увеличение на заетите.

Администрацията на президента Джордж Буш прогнозира над 2 млн. нови работни места тази година. Финансовият министър Джон Сноу очакваше силни темпове на наемане на работници още в края на третото тримесечие на 2003 г. От друга страна Грийнспан прогнозира икономически подем без съществено увеличение на заетите. След последните данни мнозина от анализаторите започнаха да преразглеждат оптимистичните си прогнози и най-вероятно ще последва съществена корекция в очакванията им.

Данните за март най-вероятно ще бъдат по-добри, ако продължи наемането на служители от правителствени агенции. Съкращенията в строителството ще бъдат ограничени със затоплянето на климата, а ниските лихви ще доведат до нов бум в сектора и в търсенето на работници. В същото време се наблюдава подобрение в търговията на дребно и в някои обслужващи сектори като железопътния транспорт.

Sentiment vs. Leading Indicators

Сентимент индикаторите, отразяващи очаквания и субективни оценки при анкети сред потребители и бизнеса, отбелязаха понижение през последните месеци. Въпреки това повечето от индикаторите остават на едни от най-високите си нива за последните години, отчитайки продължаване на икономическата експанзия. В същото време пазарите реагират отрицателно на тези новини и не обръщат внимание на положителните стойности на изпреварващите икономическото развитие индикатори.

САЩ

Слабото покачване на новите работни места през февруари се очакваше да доведе до намаление на индекса на потребителското доверие в проучването на University of Michigan за март. Допълнителна причина за очакване на слаба стойност на индикатора бяха данните за пазара на труда. Оповестяването на предварителните данни за март на 12.03.2004 г. се очакваше с голям интерес, тъй като те се считаха за един от факторите потвърждаващи спада на потребителското доверие поради проблемите на пазара на труда. Показателят има висока степен на корелация и с потребителското доверие, изчислен от Министерството на търговията на САЩ. Не трябва да се забравя обаче, че той подлежи на значителни ревизии.

И показателят на потребителското доверие отбеляза понижение през февруари, спрямо високите януарски нива. Основната причина за намалението са лошите перспективи пред пазара на труда. Спадът през февруари е най-силния от войната срещу Ирак насам. Поради това може да се очаква слаб ръст на тези сентимент индикатори през март.

Показателят на изпреварващите индикатори отчита стабилни темпове на нарастване. Той се изчислява на базата на известни индикатори, което позволява изключителното точното му прогнозиране от анализатори. За февруари се очаква нарастването им с 0.1%. Стойностите на индекса са положителни през последната година, предвиждайки подема в икономиката.

Няма основания да очакваме сериозно намаление на икономическата активност в САЩ, въпреки стагнацията на пазара на труда. За това говорят и ISM-индексите, които остават над нивото от 50 пункта.

Сентимент индикаторите често са по-волатилни от реалните икономически показатели, тъй като те отчитат субективни виждания и прогнози. Най-показателен случай на разминаване е компонентата на заетостта в ISM-индекса на индустрията с реалното наемане на работници. През последните два месеца показателят отчете нива съответно от 52.9 и 56.3 пункта, а промишлените предприятия са отчели съкращения на 16 хил. работни места.

Германският Ifo-индекс отчете спад за първи път от 10 месеца. При него се наблюдават прекалено оптимистични очаквания за следващите шест месеца и по-консервативни оценки за настоящата ситуация.

Монетарна политика

Всичките противоречиви данни се гледат от пазарите през призмата на предстоящото увеличение на лихвите. Всяко доказателство за слабост на икономиката на САЩ или Еврозоната води до спекулации за евентуалното задържане на ниски лихви.

Федерален резерв

Следващото заседание на централната банка на САЩ за определяне на лихвените нива е на 16 и 17 март. Лихвата най-вероятно няма да бъде променена, както и ценовия риск пред американската икономика. Последните коментари на Грийнспан за силен икономически растеж подсказват, че не трябва да се очакват и предупреждения за забавяне на ръста на БВП. В същото време пазарите са по-чувствителни на лоши новини, които да потвърдят негативната посока на данните.

Въпреки силната реакция след данните за работните места в САЩ, все още няма коментари от Федералния резерв, че през тази година лихвите ще останат без промяна. За основен фактор, който ще повлияе върху монетарната политика, се очертава инфлацията. Това се подкрепя от последното изказване на Алън Грийнспан, че "лихвата е приспособима и в определен момент ще трябва да бъде повишена до по-неутрални нива, защото е в противовес със стабилността на икономиката".

ЕЦБ

На редовното заседание лихвите останаха без промяна, а президентът на банката Жан-Клод Трише подчерта силната им подкрепа за икономиката. Така той разсея спекулациите за намаляване на лихвата. Смята се, че ЕЦБ ще даде ясни сигнали за готвена промяна в монетарната политика поне месец преди това да стане факт. В момента такива сигнали липсват. Намаляването на инфлацията се приема като временно, а Трише очаква през второто тримесечие да има увеличение на цените, но като цяло да останат под тавана от 2%.

Още един фактор в подкрепа на тезата, че промяната на лихвите не стои на дневен ред, е явното гласуване на последното заседание на банката.

Bank of England

Глобалният икономически растеж подкрепя нарастването на вътрешното търсене в страни с високи лихви като Великобритания, Австралия и Нова Зеландия. В резултат на това се очаква да продължи процеса на повишаване на лихвите в тези държави. Последните икономически данни за Великобритания подсказват продължаване на политиката за повишаване на лихвите през следващите месеци. На първо място това е инфлацията – въпреки съмненията, че предстои икономическо възстановяване без ръст на цените, се наблюдава точно обратното. Производствените цени показват допълнителен инфлационен натиск при положение, че CPI е на най-високото си равнище за последната година.

РЕГИОНИ

САЩ

Индустрия

Въпреки разочароващите данни за пазара на труда през февруари, останалите показатели сочат силен растеж през тримесечието. Заетостта в индустрията остава почти без промяна, а седмичният брой на изработени часове се възстановява и сега отчита час над стойността по време на рецесията. Прогнозите за февруари сочат ново покачване на индустриалното производство с 0.4% и това трябва да стане деветия пореден месец на ръст и над 6% на годишна база. Слабото покачване на запазите в търговията на едро през януари от 0.1% може да доведе до по-висок ръст на производството. Съотношението запаси-продажби остава на най-ниските нива от декември, тъй като запасите продължават да са рекордно малки.

Потребление

Продажбите на автомобили отбелязаха силен спад през януари, но се очаква възстановяване, тъй като ниските лихви стимулират отстъпките. Останалите продажби също са на високо ниво, въпреки лошото време през февруари. Големите вериги магазини отбелязаха добри резултати по отношение на продажбите през характерния със стагнация февруари. На годишна база растежът е повече от 6%. Покачването на дефицита във външната търговия показва високото търсене на американците, а последните данни за покачването на личните разходи отново изненадаха с възходящо движение.

Международна търговия

Рекордният дефицит във външната търговия от 43.1 млрд. USD през януари се дължи на свиването на износа на телешко с 40% след откриването на нови огнища на болестта "луда крава". В същото време нараства вноса на горива и суровини. Ниското равнище на запаси в търговията на едро подсказва ускоряване на вноса за попълването им. Не се очаква нов ръст на цените на петрола, а възстановяването на износа на месо, ще задържи дефицита около тези високи нива. Това води до натиск надолу на растежа на БВП.

Строителство

Януарските данни за строителството показаха намаление поради лошото време. През февруари се очаква задържане на близки нива, но секторът отбеляза чувствителни съкращения на работници, което изпреварва реалното развитие. Въпреки това има основания за оптимизъм през пролетта, тъй като ниските лихви ще стимулират строителството и търговията с имоти.

БВП

Всички тези данни водят до извода, че икономическия растеж ще продължи да бъде силен при затишие на пазара на труда. Потвърждение стана ревизирането на данните за БВП на САЩ до 4.1% при по-ниски очаквания от пазарите. Въпреки това тяхната реакция не беше силно положителна.

Слабите данни за заетите показват, че американските компании се концентрират върху усилията да повишават производителността, вместо да наемат нови хора. Поради това притесненията, че те са предвестник на икономически трудности, засега са безпочвени. Ниските лихви ще продължат да подкрепят крайното потребление и от там производството.

Еврозона

Потребителско доверие

Показателят продължава стабилното си покачване, въпреки че още е далеч от нивата при икономически подем. В тази корелация е и ниското ниво на растежа на крайното потребление. ЕЦБ също изразява притесненията си за потребителското доверие. Основната причина за растежа в Еврозоната е експорта, а това е свързано с глобалния растеж и валутните курсове. През последната година условията бяха благоприятни, но докато не видим възстановяване на вътрешното търсене няма да има и стабилен растеж. Въпреки положителните ефекти от монетарната политика, подемите през последните 30-години не са съвпадали с поскъпване на еврото или местните валути.

Потребление

Разходите на домакинствата отбелязаха понижение в края на миналата година. Краткосрочните индикатори не сочат ясно покачване през това тримесечие. Продажбите на дребно също бяха по-ниски в края на годината, а търговията с автомобили намалява и в началото на 2004 г.

Ifo-индекс

Последната стойност на Ifo-индекса отбеляза прогнозираното намаление, след като компонентата на бъдещите очаквания отчете по-силен спад в сравнение с незначителното покачване на настоящата ситуация. Тази разлика започва да се свива, тъй като германските износители започват да преоценяват негативните ефекти от покачването на еврото. Настоящата ситуация изостава по отношение на очакванията с 3 месеца, така че най-вероятно ще станем свидетели на забавяне на темповете на ръст на индустриалното производство през второто тримесечие на годината.

Бизнесклимат

Показателят на доверието за индустрията в Еврозоната остана без промяна през февруари. На базата на подобрението през втората половина на годината се счита, че настъпва стабилизация, подкрепяща развитието на индустрията. Спадът на доверието и задържането на PMI-индексите води до очаквания за охлаждане на растежа на индустриалното производство, който е свързан най-вече с износа и валутните курсове. Секторът на услугите следва същия модел, оставайки на относително ниски нива. Между индикатора на доверието, изчисляван от Европейската комисия и PMI-индекса все още има голяма разлика. Една от причините за това е намалението на очакванията за предстоящите месеци и на компонентата на заетостта.

Индустриално производство

Данните от Франция за януари показаха рязко намаление на индустриалното производство. Показателят се свива с 0.5%, а в промишлеността с 0.3%. На годишна база също има чувствително намаление в негативна посока. Германия също отчете намаление през месеца. Негативните ефекти от покачването на еврото, отразени вече в PMI-индексите може да доведат до сериозно намаление на производството през първото тримесечие на годината.

Инфлация

Данните за февруари показаха рязко намаление на инфлацията до 1.6% за последните 12 месеца, което се дължи на промените в индекса в началото на миналата година. Въпреки това не се очаква сериозен дефлационен натиск, тъй като през второто тримесечие ще има сезонно покачване на инфлацията. Поддържането на ниски цени е един от таргетите на ЕЦБ и основна причина да не се предприемат повече мерки по облекчаване на монетарната политика в региона. Излишъка на производствени мощности и изоставането на растежа в някои сектори като услугите ще доведе до ниска инфлация и през следващата година.

Великобритания

Растеж

Реалният растеж за четвъртото тримесечие се ускори до 0.9%, довеждайки до 2.8% за годината. Както и предишните тримесечия, основният генератор на растеж е вътрешното търсене. Инвестициите започват да се възстановяват, отчитайки нарастване от 1.6%, подкрепени от ръст в индустрията и услугите. Износът също отбелязва съществено покачване от 1.8%. Перспективите пред икономиката на Великобритания остават добри.

Инфлация

Вносът на инфлация остава под контрол, а като цяло цените остават под контрол. През януари беше отбелязан ръст до 1.4% на годишна база, но през февруари хармонизирания индекс отново слезе до 1.3%, колкото беше през четвъртото тримесечие на миналата година. Покачването на паунда осигурява ниски ресурсни цени на входа на индустриалните предприятия, но въпреки това производствените цени се покачват с по-високи темпове спрямо потребителските. Инфлацията при жилищните имоти също е голяма – 18% на годишна база и е основната причина на Bank of England да пристъпи към повишение на лихвите.

 Япония

Изненадващо силен растеж

Очаква се икономическия растеж в Япония да остане на високи нива, подкрепен от подобряването в глобалната икономика. Трите основни експортни сектора – електрически машини и оборудване, общо машиностроене и производство на транспортни средства, доведоха до значително увеличение на индустриалното производство. Експортно-ориентирания растеж ще доведе и до допълнително засилване на вътрешното търсене. Очаква се подобрение на пазара на труда и мултипликационен ефект върху вътрешното търсене.

Всичко това ще бъде ограничено от структурните проблеми в японските предприятия и най-вече във финансовия сектор. От фискалната политика също не може да се очаква съществена подкрепа на икономиката, тъй като усилията на властите са фокусирани върху монетарната политика и отслабването на йената.

ВАЛУТЕН ПАЗАР

USD

Икономическите фактори пред САЩ подсказват поевтиняване на долара, докато не започне увеличаване на лихвените нива от Федералния резерв. Икономическият растеж в страната води до високи нива на вноса и допълнително притиска външнотърговския дефицит. Допълнителното отлагане на лихвеното покачване ще продължи да отблъсква частните чуждестранни инвеститори от американски активи, което представлява сериозна опасност за баланса по текущата сметка. Тази комбинация от фактори ще доведе до нов натиск надолу на щатската валута и особено срещу валутите, които имат подкрепата от покачващи се лихви.

През първите седмици на март станахме свидетели на капитулацията на късите позиции в долари. Основната причина за това бяха икономическите показатели, които бяха оповестени в началото на месеца. В последствие обаче, пазарът започна все по-слабо да реагира на новините в положителна посока, а докладът за пазара на труда доведе до изключително силни разпродажби на долари. Подкрепата на долара от азиатските централни банки продължава дори и след поскъпването му.

 JPY

Покачването на японската йена над нивата от 112 стана факт, воден от пазарни сили и необходимостта от корекция на поскъпването. Въпреки това Bank of Japan няма намерения да се отказва от интервенциите, а само променя политиката си по отношение на предсказуемостта на мерките. Дори Алън Грийнспан обърна специално внимание на покупките на щатски активи от азиатските централни банки и не скри силното си безпокойство от високата скорост на натрупването им.

Данните показаха, че от началото на годината само за 2 месеца BoJ е използвала 10.496 трилиона йени за интервенции, или половината от общата сума през цялата 2003 година. Тези интервенции водят до печатане на пари и инфлация. Но докато в Япония все още има нужда от покачване на цените, в САЩ се притесняват, че това ще се пренесе извън границите на страната и ще засегне глобалната икономика. А според Грийнспан наближава времето, когато няма да има нужда от интервенции в сегашните мащаби.

EUR

Вербалните интервенции от страна на ЕЦБ успяха да доведат до по-ниски нива на еврото, спрямо рекордите от началото на годината. Банката предпочита да вижда еврото в границите между 1.20 и 1.30 USD. Мотивите им са ясни – нива над 1.30 EUR/USD спъват икономическото развитие на региона. Единствено по-високия курс ще доведе до подготвяне на мерките за облекчаване на монетарната политика. На покачването на долара също се гледа с тревога, тъй като това е най-доброто гориво за подхранване на инфлацията в Еврозоната. А нарастването на цените е основното притеснение на централната банка, поне докато растежа не бъде достатъчно силен, за да толерира силно евро или покачване на лихвите.

ОБЛИГАЦИОНЕН ПАЗАР

Пазарът на облигации реагира изключително силно на данните за пазара на труда на САЩ. Доходността на дългосрочните книжа слезе под долната част на установения през последните месеци рейндж. Прогнозите за запазване на ниските лихви, както и стабилното търсене на облигации през последните месеци, водят до очаквания за търговия в нов рейндж. Пазарът е най-чувствителен по отношение на новините за пазара на труда в САЩ, тъй като те се считат за предвестник на покачването на лихвите.

Доходността на 10-годишните правителствени облигации на САЩ слезе под нивото от 3.70%, а на 2-годишните – до 1.45%. Краткосрочните книжа са по-чувствителни към промяната на лихвените нива, а и през последните месеци те са обект на засилени покупки от азиатските централни банки. Пазарът на облигации остава чувствителен и по отношение на заплахата от терористични удари. Бюджетният дефицит за февруари съвпадна с прогнозите от 96 млрд. USD недостиг. Този месец е със сезонно увеличение на дефицита.

 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Зимна приказка
Иванчо пита вкъщи: - Тате, как разговарят змиите? Бащата поглежда тъщата и подхвърля: - Защо мълчиш? Детето се интересува!..
На този ден 06.01   1066 г. – За крал на Англия е коронован Харолд Годуинсън. 1579 г. – Осемдесетгодишна война: В Арас е подписан договор за създаване на Араския съюз на лоялните...