Най-важните икономически събития на годината

29.12.2015 | 15:53
по статията работи: Даниел Василев
Някои от основните случки, с които ще се запомни стопанската 2015 г.

2147234. Цените на някои основни суровини се сринаха

Петролът, както и други основни суровини, регистрираха ценови понижения от началото на годината (а в случая на петрола – вече от година и половина), който доведе и до спад на производството.

Бенчмарковите сортове петрол – американски лек и брент – загубиха повече от 60% от стойността си от средата на лятото на 2014 г. досега, като вече се търгуват за около 37 долара за барел спрямо повече от 100 долара преди година и половина. Сред основните причини за спада на цените са забавянето на някои икономики и най-вече на икономиката на Китай, както и поддържането на стратегията на ОПЕК за запазване на пазарния дял. Най-големият картел в света, включващ 13 държави производителки, за втора поредна година реши не само да не намаля производството, въпреки исканията на някои от членките си, но и дори да го увеличи леко догодина. Целта на тази тактика е и през 2016 г. ниските цени на суровината на международните пазари да доведат до преустановяване на работата на някои видове производства, най-вече на добива на петрол от шисти в САЩ. Но въпреки че засегна добивът от някои от скъпите находища в света (Северно море, дълбоководните находища по крайбрежието на Бразилия и някои находища в Канада), тактиката на картела към момента не е довела до спад на световното производство и до масово излизане от индустрията.

Бавният икономически растеж, както и забавянето на втората по големина икономика в света – Китай, доведоха до спад на цените и респективно на производството на някои от другите ключови суровини – желязо, стомана и цветни метали – в световен аспект.

Графика 2: Динамика в производството на стомана (лява скала - производство на стомата в милиона тона; лява скала - нарастване/спад на годишна база в проценти)

214717

Източник: Световна асоциация за стоманата

Производството на стомана регистрира нов спад през ноември.Така предлагането на суровината се движи в унисон със спада на стойността ѝ. Освен стоманата спада и предлагането на желязната руда и кокса.

Според Световната асоциация за стоманата, в която са представени 66 отделни държави, формиращи около 85% от цялото предлагане на пазара на стомана, производството е спаднало до 127 милиона тона през ноември, като по този начин е регистрирало спад от 4,1% на годишна база.

В края на ноември цената на фючърсите на желязна руда за пръв път спадна под 40 долара за метричен на стоковата борса в Сингапур. В резултат на спада на производството запасите на най-големите производители на желязна руда започнаха да се покачват. Ако растежът и производството в Китай продължат да се забавят, цените на тези суровини неминуемо ще продължат да спадат.

Оцени статията:
5.00/2
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Събеседване: - Защо искате да работите при нас? - Аз съм счетоводител, с 20 години стаж, както и голям опит! - Колко преви 2+2? - А колко трябва да прави? - Кога ви е удобно да започнете?
На този ден 02.01   1443 г. – Варненски кръстоносен поход: В Битката при Куновица турците са победени от кръстоносците на Владислав III и Янош Хуняди, и много турски командири,...