Обзорно изследване на заетостта в световен мащаб

20.03.2008 | 16:26
по статията работи: econ.bg
Автор: Manpower
Обзорно изследване на заетостта в световен мащаб

Обзорно изследване на заетостта в световен мащаб

Автор: Manpower

В много от най-големите световни икономики работодателите ще забавят процеса на наемане на служители през второто тримесечие на 2008 г.. Това сочат резултатите от Обзорното изследване на заетостта в световен мащаб на консултантската компания в областта на човешките ресурси Manpower. Работодателите в САЩ, Китай, Италия, Норвегия и Испания вече са дали индикации, че ще привлекат по-малко служители през следващото тримесечие в сравнение с резултатите от същото изследване през миналата година.

"Има безспорна промяна в отношението на работодателите през това тримесечие, както показва изследването. В много държави, включително и в САЩ, работодателите не планират да наемат повече нови служители, отколкото видяхме през изминалите няколко години," каза Джефри А. Джорес, председател и главен изпълнителен директор на Manpower Inc. "Важната промяна, на която сме свидетели сега, не касае намаляване на работната сила, както бихме очаквали в период на рецесия, а по-скоро увеличаване на процента на работодателите, които планират да забавят процеса на наемане на нови служители и да продължат напред с хората, които вече имат. Това не е момент на паника, а един подход на "да изчакаме и видим", тъй като преценяват как се развиват техните икономики," добави той.

Обзорното изследване на заетостта на Manpower, базирано на интервюта с над 55,000 работодатели за всяко тримесечие, включва резултати от пет нови държави за това тримесечие - Чехия, Гърция, Гватемала, Полша и Румъния, като по този начин общият брой на държавите в програмата на изследването достига 32. От тези нови държави полските и румънските работодатели са най-оптимистични в намеренията си да наемат персонал през второто тримесечие на 2008 г. "Включването в нашето изследване на тези динамични, развиващи се пазари ще предостави ценен поглед върху плановете за наемане на персонал на работодателите в тези държави и как те се движат в сравнение с тенденциите в други места по света," каза Джеф Джорес.

Най-благоприятните планове за наемане на нови служители през второто тримесечие са на работодателите в Сингапур, Индия, Перу, Румъния, Коста Рика, Аржентина, Полша, Хонг Конг, Австралия, Гърция и Южна Африка, като тези в Сингапур, Хонг Конг и Австралия съобщават най-оптимистичните си планове за наемане на служители, откакто са включени в изследването. Обратно, работодателите в Испания и Италия споделят най-слабите перспективи за заетост за следващите три месеца.

От 17-те държави, изследвани в региона на Европа, Близкия Изток и Африка, работодателите в Румъния, Полша, Гърция, Южна Африка и Норвегия са най-оптимистични относно увеличаването на заетостта в техните държави. За разлика от тях, оптимизмът за наемане на нови служители сред ирландските и испанските работодатели значително е намалял в сравнение с година по-рано, като тази тенденция е най-силно изразена в Испания.

"Положителните перспективи за наемане на персонал, споделени от новите държави в изследването – Румъния, Полша и Гърция, отразяват търсенето на работодателите на качествени кадри на пазари, където директните чужди инвестиции и миграцията на труда увеличават конкуренцията за налични таланти," каза Джеф Джорес.

В Тихоокеанския регион и Азия данните от изследването показват вариращи нива на очакванията за наемане на нов персонал. Оптимизмът на работодателите се е увеличил през първото тримесечие и отпреди една година при четири от осемте държави, включени в изследването. Най-силните планове за наемане на персонал отново са представени от Индия и Сингапур, докато работодателите в Китай споделят най-слабите перспективи за наемане на персонал в региона за трето последователно тримесечие. Прогнозите за Сингапур, Хонг Конг и Австралия са най-оптимистичните, съобщени от работодателите, откакто е започнало изследването в тези държави през 2003 г.

"Всяка следваща година очакванията за наемане на персонал са по-слаби във всеки сектор на индустрията, изследван в Китай, което е сигнал за забавяне за следващото тримесечие. Въпреки това, Австралия, Сингапур и Хонг Конг очакват по-добри перспективи за наемане на нов персонал," каза Джеф Джорес. "Очаква се работните места в сектора на услугите в Тихоокеанския регион и Азия да се увеличат, още повече че работодателите в шест от осем държави споделят по-силни тенденции в сравнение с миналата година."

В двете Америки, работодателите в Перу, Коста Рика и Аржентина са най-оптимистични за наемането на нов персонал през следващите три месеца, докато тези в Канада са най-малко оптимистични. В същото време работодателите в Мексико продължават да имат устойчиви и  оптимистични очаквания за наемане на нов персонал.

"Силното търсене, което наблюдаваме на пазара на труда в Мексико, ще продължи в секторите транспорт, комуникации, търговия и минно дело, като работодателите от тези сектори споделят най-оптимистичните си планове за наемане на персонал през последните шест години," каза Джеф Джорес. "От друга страна, северните им съседи в САЩ и Канада са по-малко оптимистични, като през последните години в сектора на строителството в тези държави се наблюдава най-бърз спад в увереността да се наема нов персонал."

За изследването

Обзорното изследване на заетостта на Manpower се провежда на всеки три месеца и измерва намеренията на работодателите да увеличат или намалят работния ресурс през следващото тримесечие. Изследването се провежда повече от 45 години и е едно от най-надеждните изследвания на заетостта в света. Обзорното изследване на заетостта на Manpower се базира на интервюта с над 55,000 работодатели от обществения и частния сектор по целия свят и се счита за изключително уважаван икономически индикатор.

Обзорното изследване на заетостта на Manpower в момента е достъпно за 32 държави: Аржентина, Австралия, Австрия, Белгия, Канада, Китай, Коста Рика, Чехия, Франция, Германия, Гърция, Гватемала, Хонг Конг, Индия, Ирландия, Италия, Япония, Мексико, Холандия, Нова Зеландия, Норвегия, Перу, Полша, Румъния, Сингапур, Испания, Южна Африка, Швеция, Швейцария, Тайван, Великобритания и САЩ. Програмата започва в САЩ и Канада през 1962 г., а Великобритания се включва през 1966 г. Мексико и Ирландия започват изследването през 2002 г. и още 13 държави се включват в програмата през 2003 г. Нова Зеландия се присъединява към програмата през 2004 г., Китай, Индия, Швейцария и Тайван - през 2005 г.,  а Аржентина, Перу, Коста Рика и Южна Африка – през 2006 г. Чехия, Гърция, Гватемала, Полша и Румъния се присъединяват през 2008 г.


Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
РАЙС ЕООД Търговия и сервиз на офис техника.
Венто - К ООД Проектиране, изграждане, монтаж и продажба на вентилационни и климатични системи.
Holiday Inn Sofia A warm "Welcome" to Sofia's newest 5 Star hotel.
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Женевски конвенции
Лекарят ми предписа 2 литра вода на ден. Сметнах я в кубчета лед и ми излезе 14 уискита...
На този ден 11.10   1531 г. – Швейцарският реформатор Улрих Цвингли загива в битка при Капел по време на втората война на религиозна основа между швейцарските протестантски и католически...