Паралелни изследвания "Работна сила без граници" и "Промяна на работното място"

25.06.2008 | 17:25
по статията работи: Лили Бончева
Автор: Manpower
Паралелни изследвания "Работна сила без граници" и "Промяна на работното място"

Паралелни изследвания "Работна сила без граници" и "Промяна на работното място"

Автор: Manpower



На 25 юни 2008 г. консултантската компания в областта на човешките ресурси Manpower Inc. съобщи резултатите от изследването си "Работна сила без граници" (Borderless Workforce), в което участват близо 28,000 работодатели от 27 държави.

Според изследването 31% от работодателите в световен мащаб са загрижени за влиянието върху пазара на труда, което оказват талантливите кадри, напускащи страната си, за да работят в чужбина.

Паралелното проучване на Manpower "Промяна на работното място" (Relocating for Work) показва, че 37% от кадрите са склонни да се преместят където и да било по света заради по-добра кариера. Изследването е събрало отговори на повече от 31,000 души от 27 пазара на труда по целия свят.

"Недостигът на таланти става все по-остър и, съвсем естествено, работодателите са загрижени да не изгубят служители – не само заради конкурентите на собствените си пазари, но и заради онези отвъд океана. Днес хората са още по-склонни и можещи да намерят работа далеч от дома си. Все повече хора живеят и работят далеч от родните си страни от когато и да било преди – около три процента от световното население", каза Джеф А. Джорес, председател на борда на директорите и главен изпълнителен директор на Manpower Inc. "Това не са миграциите в една посока от недалечното минало. Талантливите кадри отиват там, където има нужда от талантливи кадри и ние наистина се превръщаме в глобална работна сила без граници", добави Джеф Джорес.

Според изследването 78% от хората са склонни да се установят другаде на работа в границите на собсвената си държава или в чужбина, а 41% от тях биха се преместили за постоянно. Анкетираните от Филипините (96%), Ирландия (93%), Бразилия (93%), Португалия (92%), Колумбия (92%), Мексико и Централан Америка (92%) и Перу (90%) са най-склонни да обмислят бъдещи въможности за работа на друго място.

Анкетираните под 30-годишна възраст са по-склонни да се преместят заради работно място, отколкото по-възрасните им колеги. Що се отнася до различните полове, мъжете са по-склонни да се преместят за по-дълго време (между четири и шест години или повече), докато жените предпочитат назначения, които варират от една до три години и по-малко от шест месеца. Мнозинството от хората (82%) биха се преместили, за да увеличат заплатата си, а 74% - заради напредък в кариерата. 47% биха напуснали страната си заради възможността да научат друг език и интересното е, че това е най-силната причина за жените (50%) да променят работното си място.

Най-желаните дестинации за хората, които биха искали да напуснат страната си и да променят работното си място, са САЩ, Великобритания и Испания. Предпочитанията на анкетираните донякъде зависят от региона, в който живеят. САЩ са предпочитана дестинация за двете Америки, Китай оглавява списъка в Тихоокеанския регион, а Великобритания е предпочитана от хората, които живеят в региона на Европа, Близкия Изток и Африка. Паралелното изследване на Manpower "Работна сила без граници" показва, че в момента работодателите набират най-голямата част от чуждестранни професионалисти от Китай, САЩ, Индия, Великобритания и Германия.

10-те най-предпочитани държави за работа:  
  1. САЩ
  2. Великобритания
  3. Испания
  4. Канада
  5. Австралия        
  6. Обединени Арабски Емирства         
  7. Франция              
  8. Италия
  9. Германия
  10. Аржентина
10-те "извора" за чуждестранни таланти:
  1. Китай
  2. САЩ
  3. Индия
  4. Великобритания
  5. Германия
  6. Япония
  7. Испания
  8. Франция
  9. Канада
  10. Полша
Работодателите са изразили притеснения относно потенциалното негативно влияние на напускащите техните страни кадри, които търсят работа в чужбина. Тази тенденция е най-силно изразена в Перу (82%), Аржентина (66%), Южна Африка (65%), Тайван (64%), Индия (57%) и Нова Зеландия (52%). Тази тенденция е по-слабо изразена за работодателите в Китай (1%), Ирландия (7%), Швейцария (12%), Япония (12%), Холандия (13%) и САЩ (14%).
Само 15% от работодателите в световен мащаб са на мнение, че правителствата и бизнесът правят необходимото, за да забавят тази миграция на напускащи техните страни кадри и провеждат политики за тяхното връщане обратно в страната. Десетте страни, които изразяват най-силни притеснения относно изтичането на кадри, са: Германия, Перу, Италия, Белгия, Австрия, Великобритания, Аржентина, Канада, Мексико и Южна Африка. Работодателите в Коста Рика (35%), Китай (35%), Хонг Конг (35%) и Ирландия (33%) са по-оптимистично настрени относно политиката, която техните правителства провеждат в тази насока.

"В повечето държави е застъпено мнението, че бизнесът и правителствата не правят достатъчно, за да намалят изтичането на кадри и да привличат такива обратно в държавите си. В същото време е факт, че много правителства и бизнес организации трябва да положат много повече усилия, за да задържат своите талантливи служители. Те трябва да помислят и как по-добре да позиционират компаниите си като предпочитан работодател, за да привлекат добрите кандидати от чужбина и да попълнят свободните работни места", каза Джеф Джорес.


Изследването "Промяна на работното място" (Relocating for Work) на миграцията на работната сила включва отговорите на 31 574 анкетирани от 27 държави в целия свят, в това число Австралия, Австрия, Бахрейн, Белгия, Бразилия, Канада, Колумбия, Коста Рика, Доминиканската република, Ел Салвадор, Финландия, Франция, Германия, Гърция, Гватемала, Хондурас, Хонг Конг, Унгария, Ирландия, Кувейт, Малайзия, Мексико, Холандия, Никарагуа, Панама, Перу, Филипините, Полша, Португалия, Саудитска Арабия, Испания, Швеция, Швейцария, Катар, Тайван, Обединени Арабски Емирства, Великобритания и САЩ.

Изследването "Работна сила без граници" (Borderless Workforce )е базирано на отговорите на 28 000 работодатели от 27 страни по целия свят в края от януари тази година. То има за цел да разбере какво мислят работодателите относно емиграцията на талатливи кадри от техните държави и привличането на кандидати от други страни за попълването на местните работни места.




Пълния текст на
"Промяна на работното място" (в PDF-формат, на английски език) ще откриете тук.

Пълния текст на "
Работна сила без граници" (в PDF-формат, на английски език) ще откриете тук.



Manpower Inc. (NYSE: MAN) е световен лидер в сектора на труда. Компанията, която отпразнува 60-тия си рожден ден през 2008 г. и е оценена за 21 милиарда щатски долара, предлага на работодателите гама от услуги за целия работен и бизнес цикъл, в това число постоянни, временни и лизингови назначения; оценка и подбор на кадри; обучения; преквалификация; аутсорсинг и консултации. Световната мрежа на Manpower от 4,500 офиси в 80 държави позволява на компанията да посрещне нуждите на своите 400,000 клиента годишно – както на малки и средни предприятия от всички индустриални сектори, така и на най-големите мултинационални корпорации в света. Manpower Inc. развива дейност под пет бизнес марки: Manpower, Manpower Professional, Elan, Jefferson Wells и Right Management. Повече информация за компанията ще откриете тук.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Женевски конвенции
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Събеседване: - Защо искате да работите при нас? - Аз съм счетоводител, с 20 години стаж, както и голям опит! - Колко преви 2+2? - А колко трябва да прави? - Кога ви е удобно да започнете?
На този ден 02.01   1443 г. – Варненски кръстоносен поход: В Битката при Куновица турците са победени от кръстоносците на Владислав III и Янош Хуняди, и много турски командири,...