Пик на покупките с банкови карти през декември

20.12.2012 | 13:10
по статията работи: Петя Бързилска
Преминаването към електронни и картови разплащания е положителна за дребните търговци
Пик на покупките с банкови карти през декември

Пазарът на банкови карти в България отбелязва отчетлив ръст. За това говори, както нарастването в броя направени транзакции, така и реализирания обем с карти на ПОС терминали. Това показва анализ на Мариана Великова-Чаушева, директор "Карти" в "УниКредит Булбанк".

Броят на покупките на ПОС терминали за 2012 г. при кредитните карти надвишава с приблизително 20% този от 2011 г., а обема – с около 10%. При дебитните карти тези нива са съответно 28% и 9%, се казва в банковия анализ.

Все още информацията за последното тримесечие на годината е непълна, но по време на празниците обемът на картовите плащания по правило се покачва, отбелязва Чаушева.

Очаква се през месец декември картодържателите да похарчат с 60% повече в сравнение със средномесечната сума за покупки на ПОС терминали за 2012 г. Всъщност това е вторият пик, който се наблюдава в рамките на една календарна година, след този реализиран през отпускарския сезон – месеците юли и август, коментира експертът.

Последната година отчетливо показва, че банковите карти все повече се използват за плащане на ПОС, отколкото за теглене на кеш от банкомат. Същевременно средната стойност на една транзакция при теглене от банкомат през тази година не се е променил, а малкото нарастване на броя тегления от банкомат се дължи единствено на ръста на броя карти, отбелязва експертът.

За все по-честата употреба на картите като разплащателно средство за ежедневни покупки говори и намаляването на средната стойност на направените от българските потребители покупки за последните няколко години. Средно похарчената сума на ПОС терминал с една карта през декември 2011 г. е 74 лв., докато година по-рано е била 77 лв. През декември 2012 г. очакваме средната стойност да е още по-ниска.

Електронната търговия е най-бързо растящата услуга в картовия бизнес през 2012 г. Броят на транзакциите, извършени в интернет за първите 9 месеца от 2012 г. вече са с 16% повече от тези, направени през цялата 2011 г. В същото време обемите са с 4 млн. повече спрямо цялата предходната година.

Значително нарастване се отчита при дебитните карти, особено тези за бизнес клиенти. Транзакциите при бизнес дебитните карти се повишават средно с 45%, а обемите с над 30%. Транзакциите при дебитните карти за физически лица са с 20% повече, а при кредитните – с 10%, пише Чаушева.

Общия анализ на картовите разплащания на пазара показват, че картодържателите най-често плащат на ПОС терминали в супермаркети, молове, бензиностанции, магазини за дрехи и обувки, магазини за електроника и хотели, като тази тенденция се запазва през годините.

Банковият сектор в България е много конкурентен и наситен и в този смисъл обслужването на картите и инфраструктурата за картови разплащания се развиват с добри темпове, коментира още експертът от "Уникредит". Според статистика на БНБ търговците, снабдени с ПОС към края на първата половина на 2012 г. са повече от 33 000, а инсталираните ПОС терминали приблизително 66 000, т.е. средно по 2 терминала на търговец.

По изчисления на Евростат общия брой на търговците в България към средата на 2012 г. е малко над 100 000. Ръстът на ПОС терминалната мрежа спрямо същия период на 2011 г. е около 6.5%.

Важно е да се отбележи, че всъщност немалък дял от терминали се пада на големи вериги магазини с обекти в няколко населени места и пазара все още има осезаема нужда от развитие в по-малките градове и по-малките търговски обекти. В тази връзка, банките в България с развита терминална мрежа се фокусират приоритетно върху развитието на тези обекти съвместно с международните картови организации, коментира още специалистът.

Според изследване на международните картови организации повече от половината от дребните търговци твърдят, че промяната към средства за електронни и картови разплащания е положителна за техния бизнес – отчита се нарастване средно с около 20%. Нещо повече, един от четирима собственици на такива фирми твърди, че приходите след тази промяна са се повишили с между 25% и 50%.

За онази част от малки фирми, които все още не използват средства за електронни и картови разплащания е нужен специален подход и ясна комуникация за предимствата на тази технология, което е задача на банките.

Мрежата от банкомати в България традиционно има добро покритие. Според БНБ броят на банкоматите е повече от 5800 на територията на страната към края на първото полугодие. В малките населени места, в които не е възможно да се инсталира и обслужва банкомат (по финансови и други съображения) картодържателите могат да се възползват от услугата cash back (поддържана и от двете международни картови организации) - сигурен, удобен и бърз начин да получат 50 лв. пари в брой, директно в магазина, в който пазаруват. Нужно е единствено магазинът да е обозначен с лого на услугата и при плащането на стоките картодържателят да заяви желанието си да получи кеш, който се приспада допълнително от неговата картова сметка. 

Тази статия ви хареса? Следете всичко най-интересно от Econ.bg и във
Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Свободна Безмитна Зона – Бургас АД Първокласни мултифункционални складове, митническо агентиране.
Венто - К ООД Проектиране, изграждане, монтаж и продажба на вентилационни и климатични системи.
ММС Инк. ЕООД Официален дистрибутор на Daikin-Япония. Лидер в производството на климатична техника.
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Блондинка звъни на оператора си: - Извинете, не ми работи интернетът... - А вие с рутер ли сте? Кратко мълчание... - Не, сама съм!!!
На този ден 26.04   1336 г. – Франческо Петрарка изкачва връх Ванту – символичен рожден ден на алпинизма. 1802 г. – Наполеон Бонапарт подписва обща амнистия, която позволява...