Мобилните разплащания стават все по-разгорещена тема и всички очакват те да се превърнат в същинския начин за разплащане в близко бъдеще. Все още не сме стигнали до този момент, но се работи по
тази технология. Това заяви Габриел Гита - мениджър „Бизнес развитие“ за Централна и Източна Европа в MasterCard Europe по време на дискусия за най-новите тенденции при безконтактната
технология за разплащания и комбинацията от най-новите технологии и продукти.
Пред Econ.bg той обясни, че технологиите, свързани с безконтактните плащания, са изключително важни. Те позволяват разплащанията чрез мобилни телефони да се приемат навсякъде по
света от тези търговски обекти, които по принцип разполагат с уреди за безконтактно разплащане.
Налице са различни тенденции в индустрията на мобилните разплащания. Мобилните телефони по различен начин се използват за разплащане - например за мобилно банкиране, или за мобилно плащане под формата на електронно разплащане. “Очакването обаче е всички технологии да се свържат в този чип, който ще бъде заложен в картата. Този чип в близко бъдеще ще бъде заложен вътре в самото мобилно устройство”, обясни Гита.
Благодарение на чипа от мобилния телефон вече ще могат да се правят всички плащания. Много скоро се очаква представянето на платформи за мобилни разплащания в България. Много голям е интересът от страна на търговците и клиентите за това мобилният телефон да стане основен за разплащане. Предстои сериозно развитие на пазара у нас.
Днес беше представена услугата за безконтактно плащане PayPass. Тя цели да се опрости целият процес. В основата на технологията е американската финансова компания MasterCard. Нововъдението е достъпно от днес у нас. То може да бъде използвано на разнообразни локации като магазини за дрехи и храна, спортно оборудване, аптеки, бензиностанции и други.
"Предвидихме прост дизайн, т.е. всичко трябва да бъде максимално опростено и да става максимално бързо. Единственото, което клиентът трябва да направи, е да потупне с картата върху терминала, който има техническата възможност да приеме безконтактното плащане", обясни Гита.
По този начин се спестява време и картата през цялото време е в ръцете ни. Друго предимство е, че за покупки до 50 лв. дори не се налага да се въвежда ПИН-код, както и да се разписвате върху касовата бележка. Относно сигурността и проследяването на плащанията, експертът поясни, че тя е същата като при останалите плащания с карти. Разликата е единствено в бързината.
По време на събитието бе представена и нова дебитна карта на Българо-американската кредитна банка. Тя е иновативна за българския пазар, тъй като има различна система за таксуване, поддържа услугата PayPass и ще бъде освободена от такси за теглене на суми от банкомати както на БАКБ, така и на всички останали банки.