По-силната финансова подкрепа събуди интереса към санирането

12.08.2013 | 14:25
по статията работи: Ростислава Иванова
Въпреки новите облекчения не всички ще се възползват от програмата за енергийно обновяване. Какъв е подходящият механизъм сградите да станат максимално ефективни в България?

Какво предстои?

Според официалната статистика при последното преброяване на населението жилищата у нас са близо 3,9 милиона. Разположени са в малко под 2,1 милиона многофамилни сгради.

За цялостно подобряване на енергийната ефективност в градските кооперации ще са необходими най-малко 500 млн. лв. през следващия програмен период на ЕС от 2014 до 2020 г. „За да се почувства в най-голяма пълнота екологичният и социален ефект от мерките, трябва да договорим по тях още поне 200 млн. лв. за следващите 6 години. За целта първо трябва да си свършим работата по пилотния проект, за да покажем на Европейската комисия, че и у нас има почва за установяване на „добрите практики” за повишаване на енергийната ефективност“, обясни Калоянов.

Той е оптимист, че програмата вече върви с ускорени темпове и има всички шансове да приключи до края на 2014 г. До тогава министерството трябва да е сключило договорите със Сдруженията за финансиране на ремонтите в сградите. Това е условието ЕС да признае, че сме се справили с усвояването на 50-те млн. лв. и да ни предостави многократно по-голяма помощ за енергийно обновяване.

Европейски практики

Има много добри малки примери  от цяла Европа. В Румъния държавата поема 50% от разходите по ремонта, а общината – още 40%. За собственика остава да покрие само 10%. С малката подробност, че всеки месец от заплатите на съседите се отчислява и задължителна вноска за енергийна ефективност заедно с пенсионната и здравната осигуровка.

Интересен модел за финансиране на енергийната ефективност стартира в Унгария. Той създава договорни отношения на държавата със собствениците на сгради и домове. Те се задължават да инвестират в енергоспестяващи технологии и да ги инсталират в сградата. В замяна получават фиксирани цени на енергията в продължение на 15 години. За това време цената на технологиите се изплаща от спестената енергия, благодарение на инсталираната ефективна техника. Става въпрос за енергоспестяващо осветление, бойлери, ефективни контролни системи и така нататък. В Латвия също прилагат такъв модел

Друг пример е "Зелената сделка" във Великобритания. Разбира се, тя е създадена с цел да се въвежда в по-голяма степен енергийната ефективност и реално да се пести енергия. Но интересната част в нея е, че дава законово право на собственика на сградата да инсталира в нея енергийно ефективи технологии, като инвестицията за тях се изплаща от облекчения при данъците за имота. Така техниката се изплаща постепенно, всяка година. Наистина става въпрос за доста дълъг период от време - 15 или 20 години. Но това все пак е стимул за дългосрочни инвестиции. И ако собственикът реши да продава през това време, сключената зелена сделка остава в сила за съответния имот.

Тази статия ви хареса? Следете всичко най-интересно от Econ.bg и във
Оцени статията:
5.00/1
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Събеседване: - Защо искате да работите при нас? - Аз съм счетоводител, с 20 години стаж, както и голям опит! - Колко преви 2+2? - А колко трябва да прави? - Кога ви е удобно да започнете?
На този ден 17.12   546 г. – Крал Тотила завладява Рим. 1538 г. – Папа Павел III отлъчва от църквата английския крал Хенри VIII. 1777 г. – Франция първа признава...