Очакваното намаление на лихвите по депозитите е продължаване на тенденцията от миналата година, като няма да има рязък спад по подобие на 2010 г. Банките продължават с политиката за запазване на клиентската база сред населението и намалението на лихвените равнища до нива от 2007 г. ще изисква значително време. Това се посочва в годишния обзор на "Елана Трейдинг" на българската банкова система за 2012 година.
Според експертите лихвите по заеми в евро за корпоративни клиенти остават на стабилни равнища в края на 2012 г., като отчитат понижение от 1% през 2013 г. По-слабо е намалението на лихвите за частни лица, като нивата им по потребителските заеми остават най-високи. Най-високи са лихвите по депозити в лева за домакинства.
Припомняме, че по данни на Българска народна банка през март 2013 г. спрямо същия месец на миналата година средният лихвен процент по депозитите на домакинствата и нетърговските организации, обслужващи домакинствата (НТООД) в левове се понижава с 0.79 процентни пункта (пр.п) до 4.31%, а по тези в евро – с 0.68 пр.п. до 3.91%. Лихвите по потребителските и жилищните кредити също намалява.
Според експертите от "Елана" банковата система успя да задържи нивото на активите си и не отчете спад в кредитирането, се посочва в анализа.
"Очакваме през 2013 г. да продължи тенденцията на спад на лихвите по депозити и на бавното отписване на лоши кредити", заяви Цветослав Цачев, , ръководител "Анализи" в "Елана Трейдинг".
Очакванията на някои международни анализатори за банкова криза в България се оказаха само плод на спекулации, допълват финансистите. През миналата година лошите кредити са се увеличили, но кумулативната печалба на банките надвишава провизиите за обезценка.
Увеличението на лошите заеми вероятно също ще продължи и ще има влияние върху стратегията за развитие на банковата система, отчитат експертите. Високите лихви обаче подкрепиха нивото на депозити и са стабилен източник на финансиране за финансовите трезори, пише в анализа.
По думите на Цачев високото равнище на капитал на банките, заедно с натрупаните провизии и отделените печалби, успяват да предпазят банките от фалити, породени от лоши кредити. Капиталовата адекватност на банковата система остава много добра, но макар с намаление през тази година.
Повишаването на активите на банките в България се дължи в голяма степен на устойчивата тенденция на ръст на депозитите, които през миналата година се увеличават с 5.4 млрд. лв. Това трябва да доведе до активизиране на кредитирането и до спад на лихвите, но не е достатъчно условие за промяна в текущата конюнктура на сектора.
Депозитите на домакинства преминаха дял от 50% от привлечените средства на банките през 2012 г. Темповете на растежа им надхвърлят този на останалите и средното за депозитите в банковата система. Нормата на спестяване е висока, а през 2012 г. депозитите на домакинствата се увеличават с 12.4% спрямо 3% растеж на фирмените средства в банките.