Преглед на изпълнението на Лисабонската стратегия 2008 г.

27.10.2008 | 15:18
по статията работи: Лили Бончева
Автор: Световен икономически форум
Преглед на изпълнението на Лисабонската стратегия 2008 г.

Преглед на изпълнението на Лисабонската стратегия 2008 г.
(The Lisbon Review 2008)
Автор: Световен икономически форум


На 27 октомври 2008 г. експерти от Световния икономически форум представиха четвъртото проучване от серията, посветена на изпълнението на целите, поставени пред страните членки на ЕС от Лисабонската стратегия - “The Lisbon Review 2008". Анализите се публикуват през две години. Освен държавите от ЕС, в настоящото издание са включени и страни, потенциални членове на съюза.

С разработването на Лисабонската стратегия през 2000 г. ЕС си постави амбициозни цели - превръщане на европейската икономика в най-конкурентната в света, основана на знанието и способна да генерира качествени работни места.

Методологията на изследването е подобна на методологията на доклада за глобалната конкурентоспособност – "Global Competitiveness Report". Тя съчетава количествени индикатори (статистически показатели) с мнението на представители на бизнеса в отделните страни. Това означава, че в много голяма степен настоящото изследване отразява оценките и очакванията на предприемачите за изпълнение на целите от Лисабон.

Показателите са поставени в няколко групи, като приоритет е отдаден на следните фактори: развитие на информационното общество, изграждане на европейско пространство за иновации, изследвания и технологии; либерализация на пазарите; развитие на мрежовите индустрии; създаване на ефективно функциониращи финансови пазари; подобряване на средата за предприемачество; социално включване; постигане на устойчиво развитие.

Изследването показва, че Скандинавските страни се справят най-успешно с постигането на целите от Лисабон. В основата на техните постижения са добрите резултати в областта на иновациите и преди всичко агресивността, с която фирмите внедряват нови технологии; високото равнище на разходи за научни изследвания, както и тясното сътрудничество между бизнеса и изследователските организации. Швеция, Финландия, Дания, Нидерландия са постигнали и висока степен на социална интеграция, ниски нива на безработица и широко участие на жените в заетостта.

Сред страните, които се присъединиха към ЕС през 2004 г., Естония, Словения и Чехия се развиват най-динамично и изпреварват някои от "старите" членки.
Не е изненадващо, че България е на последно място сред 27-те държави, като се справя най-зле със задачите от Лисабон. Малко по-добри постижения България има в областта на създаването на условия за предприемачество (22/27) и развитие на информационното общество (25/27). В останалите области България е на последното 27-мо място. Прави впечатление, че някои държави сред потенциалните членове на ЕС - Хърватска, Турция и Македония, имат по-добри резултати отколкото България.

Според авторите на доклада ЕС трябва да съсредоточи своите усилия приоритетно в три области – подобряване на средата за изследвания и иновации, динамично развитие на информационното общество и създаване на благоприятна условия за предприемачество.


Автор на текста
: Д-р Анелия Дамянова, Център за икономическо развитие



Пълния текст
на доклада ще откриете тук.

Подробности
за доклада може да прочетете на страницата на Световния икономически форум.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Венто - К ООД Проектиране, изграждане, монтаж и продажба на вентилационни и климатични системи.
Свободна Безмитна Зона – Бургас АД Първокласни мултифункционални складове, митническо агентиране.
ММС Инк. ЕООД Официален дистрибутор на Daikin-Япония. Лидер в производството на климатична техника.
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Старият вампир извежда малкото вампирче за първото му среднощно пиршество. Набелязват жертва, малкото забива зъби и започва да смуче кръв, по едно време се спира и пита баща си: - Тате, до последна...
На този ден 08.11   392 г. – Със забраната на езическите ритуали, император Теодосий I налага християнството като официална религия в Римската империя. 1204 г. – Кардинал Лъв,...