Пречиствателните станции между (не)реалните срокове и неуредените закони

19.12.2013 | 12:20
по статията работи: Мирела Вавова
Бюрократични спънки и неразбирателство в администрацията пречат да се построят навреме 274 съоръжения
Пречиствателните станции между (не)реалните срокове и неуредените закони

226 от общо 256 селища с между 2 и 10 хил. жители все още са без пречиствателни станции за отпадни води (ПСОВ). От 108-те селища с над 10 хил. жители, без пречиствателни станции са 48. Това е тъжната статистика, която наскоро бе съобщена от заместник-министърът на околната среда и водите Атанас Костадинов.

От ведомството напомниха, че до края на 2014 г. цялата пречиствателна инфраструктура в България трябва да отговаря на изискванията на европейската Директива за пречистване на градските води. Еврозаконът е приет през май 1991 г. с цел да допринесе за установяването на еднакви стандарти във ВиК инфраструктурата. Причината - да се избегне евентуалното проникване на замърсени води в чисти зони. За да опази околната среда от вредните последици, които може да прични изливането на промишлени, градски или битови отпадъчни води, Директивата предвижда и изграждането на пречиствателни станции.

Данните за броя на изградените до този момент пречиствателни станции у нас подсказват, че страната ни няма да успее да се вмести в посочения в евродирективата срок. Това призна и зам.-министърът на регионалното развитие Добромир Симидчиев. Проблемите, които спъват изграждането на ВиК инфраструктурата у нас не са един или два, но сред най-големите е лошото качество на проектите. А дори когато проектите стават, придвижването им към изпълнение е много тромаво и бавно. Обичайно отговорните ведомства, общините, консултантските дружества и изпълнителите си прехвърлят отговорностите по подготовката и изпълнението. В резултат малка част от обектите стигат до окончателното им приключване в предвидените срокове. За момента от МОСВ не дават повече информация как точно ще се изпълнят всички ВиК проекти и дали ще се спазят сроковете им.

Кратките срокове "изяждат" качеството

Един от водещите въпроси за разрешаване е свързан с качеството на предлаганите за финансиране проекти и критериите за тяхната оценка. Най-често проблеми възникват още на ниво предпроектно проучване и идея, включително Подробен устройствен план (ПУП).

Много често се оказва, че не е решена собствеността на имотите или пък липсват връзки и комуникации до обекта, а нерядко има неточности и в тръжната документация, които ако не се решат преди търга, впоследствие отново изникват.

Целта на всяка община е да получи един модерен, ефективен и евтин продукт. Местните администрации обаче не разполагат с необходимия човешки ресурс и експертен потенциал, за да си изработят сами проектите. Поради тази причина са принудени не само да търсят изпълнители за строително-монтажните дейности, но също консултанти и инженери, които да изработят проекта.

Въпреки че са специализирани конкретно в сферата на проектирането много често се оказва, че и тези фирми “не могат да са панацея и универсално решение”, изтъква инж. Веселина Цакова, ръководител на звено за изпълнение на проекти към община Бургас. По нейни думи нерядко се налагат финансови корекции, а сроковете не се спазват, а това се оказва сериозна трудност за общините като бенефициенти.

Нещо повече - проектът търпи корекции, ревизира се на няколко пъти от управляващия орган, променя се инженерингът, като се доизкусурява и по време на самото строителство, а в крайна сметка се оказва, че финалният резултат не винаги е задоволителен. “Общината получава един продукт, който нито е толкова модерен, нито евтин, нито пък осигурява по-ниска такса за населението”, коментира Цакова.

В отговор на обвинението, че се получават некачествени проекти обаче, една от причините за това е, че общините приоритизират критерия “срок” в оценката на тръжната процедура, смята инж. Красимира Кузманова. Тя е категорична, че щом се дава толкова голям брой точки на времето за работно проектиране, всяка кандидатстваща фирма по презумпция ще съкрати максимално този период, за да си спечели обществената поръчка. Но за един месец, какъвто е най-често посочваният срок за изготвяне на проект, няма как той да се направи и съгласува, и едновременно с това да е детайлно изпипан. Да, лошите проекти са една от основните критики към проектантите, съгласна е Кузманова, допълвайки обаче, че “като се слагат невъзможни срокове, винаги всички са в нарушение”.

Оцени статията:
5.00/1
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Когато разбрали, че бързият влак от София до Бургас пътува 8 часа, китайците били истински впечатлени от размерите на България...
На този ден 06.12   963 г. – Лъв VIII е избран за римски папа. 1240 г. – Армията на монголския владетел Бату Хан покорява Киевското княжество. 1534 г. – В Еквадор е...