Проблеми на бизнеса, произтичащи от прилаганите регулативни режими

14.12.2004 | 01:00
по статията работи: econ.bg

 

На база на получените от проведеното изследване резултати могат да бъдат направени следните обобщаващи изводи, които характеризират дейността на бизнеса в България, свързана с приложението на регулативните режими - лицензи, регистрации, разрешителни режими и приравнените към тях.

• Регистрационните и разрешителните режими и приравнените към тях са сред най-разпространените режими по отношение работата на изследваните фирми (над 80%). Само половината от фирмите притежават някакъв вид лиценз за дейността си.

• Независимо от конкретната дейност на всяка една от изследваните фирми и отрасъла на икономиката, в който работят, всички те са се сблъсквали с проблеми, свързани с административните актове, регулиращи дейността им.

• Средно най-голям брой създаващи проблеми административни актове са посочени от фирмите, които работят в сферата на селското и горско стопанство, докато най–малък е средният им брой за отрасъл транспорт и съобщения.

• Шест са основните, най-масово създаващи трудности за бизнеса документа - санитарно разрешително за въвеждане в експлоатация от ХЕИ; регистрация на търговски обект; разрешение за строеж (виза за строеж); разрешение за ползване на строеж; разрешение за въвеждане в експлоатация от ДВСК; разрешение за превози на пътници и товари с автомобилен транспорт.

• Практиката да се използва помощта на външни консултантски фирми, които да се занимаят с дейностите по получаването на административния акт, е значително по-широко разпространена, когато това се отнася за тежки и дълги административни процедури, изискващи голям брой документи и отнемащи много време. Такива са например: регистрацията на търговски обект, получаването на разрешение за строеж и получаването на разрешение за ползване на строеж.

• Три са основните проблеми, които се открояват от бизнеса при получаването на всички видове административно актове - продължителността на процедурата по издаване на документа; големият обем документи и изисквания, необходими за получаване на индивидуалния административен акт и необходимостта от представяне на документи, които вече се съдържат в публичните регистри.

• Като цяло, представителите на стопанските организации, участвали в изследването, смятат, че повечето режими трябва да претърпят промяна, защото във вида, в който са в момента, създават множество пречки и отнемат много време на фирмите.

• Желанието и предложенията за промяна в тези режими се свързват основно с улесняване на бюрократичните процедури най-вече чрез намаляване и унифициране на броя документи и изисквания, по издаването на документа; въвеждането на ефективно работеща система за обслужване на фирмите, спестяваща разхода на време и средства, като обслужването на "едно гише".

• Другите предложени от респондентите промени се отнасят до намаляване на времетраенето на процедурите и увеличаване срока на валидност на издадените административни актове.

Пълния текст на доклада, съдържащ подробен анализ на основните резултати от изследването, както и някои основни препоръки за по-нататъшно облекчаване и преработване на някои от най-проблематичните режими можете да откриете на: https://www.mi.government.bg/doc_pub/final_report_1.pdf

 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
Събеседване: - Защо искате да работите при нас? - Аз съм счетоводител, с 20 години стаж, както и голям опит! - Колко преви 2+2? - А колко трябва да прави? - Кога ви е удобно да започнете?
На този ден 07.01   1558 г. – Франция завладява Кале, последното владение на Англия в континентална Европа. 1566 г. – Започва понтификатът на папа Пий V. 1598 г. – Борис...