Проблемът с тютюна – толкова ясен и толкова труден

28.01.2014 | 08:50
по статията работи: Ростислава Иванова
Искаме съвет от Брюксел за сектора, но от нас зависи да разпределяме правилно средствата, за да достигат до истинските производители
Проблемът с тютюна – толкова ясен и толкова труден

България е поискала помощ от Брюксел за решаване на тежките проблеми на тютюнопроизводителите. Министърът на земеделието и храните Димитър Греков е помолил в официално писмо еврокомисаря по земеделие Дачиан Чолош за разбиране и съдействие от Европейската комисия за решаване на възникналата безизходна ситуация в сектора. А кризата бе породена заради пълната либерализация на пазара, на която бе изложен от 2013 г. От една страна е налице основателен протест на стопаните срещу липсата на държавна реакция за това, че търговците сериозно забавиха кампанията, отчитат по-ниско от реалното качество на реколтата и им дадоха ниски изкупни цени. От друга страна европейското членство не позволява на правителството да се меси с непазарни мерки в защита на производителите.

Безизходна ли е ситуацията с тютюна?

Комисарят Чолош веднага е предложил на Греков тази седмица в Брюксел да бъде проведена среща на експертно ниво. Миналият четвъртък двамата са се засекли и на международна конференция в Кишинев, където агроминистърът му е изложил казуса и е помолил ЕК за съвети за по-бързо излизане от нея. Това съобщиха от пресцентъра на земеделското министерство, без обаче да уточнят какви точно мерки за подобряване на положението ще поискаме от Брюксел и какво бихме могли да очакваме.

4-месечното протакане на изкупната кампания доведе голяма част от фермерите до финансов колапс. При липсата на други доходи за 15 месеца, хората вече не могат да живеят нормално. Така безпаричието породи масовите протести на тютюнджиите от началото на януари.

Първо търговците не се съобразиха с дадената пред Греков дума още преди Коледа, че изкупуването ще стартира с пълна сила от 3 януари, а до края на февруари ще приключи. Сбъднаха се страховете на Националната асоциация на тютюнопроизводителите, че фирмите ще се споразумеят да отлагат изкупуването, после ще се оправдаят, че реколтата е некачествена и ще сринат цените. Отложеното начало на кампанията дойде със стартови оферти от 4-5 лв. за килограм при над 7 лв. миналата година. Това преля чашата на търпението на хората излязоха на улицата и започнаха да блокират междуселищни пътища и гранични пунктове.

За тази седмица има обявена и общонационална стачка, за да принудят държавата да реши трайно проблемите им. Досегашните протести бяха в отделни общини със спиране на движението за по час, с палене на бали тютюн и дори спиране на деца от училище. Сега обаче фермерите заплашват да блокират държавата, като едновременно затворят няколко пътища и магистрали, а също и ГКПП-та с Гърция, Турция и Румъния. Обявиха и, че няма да плащат данъци на държавата, щом не ги защитава от недобросъвестните търговци.

Другото им искане е да им бъде разрешено да продават свободно без начислен акциз 10% от реколтата под формата на нарязан тютюн. Настояват държавата пак да определя минимални изкупни цени и да ги компенсира за ниските цени от тази година. Убедени са, че между търговците тази година има картелно споразумение и искат държавата да ги накаже.

КЗК разследва търговците на тютюн за картел

Земеделският министър обясни многократно, че колкото и да е справедлив протеста на фермерите, държавата не може да се меси на компаниите с непазарни мерки, а самото определяне на минимални изкупни цени е в противоречие с европейското членство. Държавата разполага със законов механизъм в лицето на Комисията за защита на конкуренцията (КЗК), за да следи спазва ли се свободната конкуренция при определянето на цените на тютюна от различните компании или действително са влезли престъпна договорка помежду си. Междувременно от миналата седмица КЗК започва проверка за наличие на междуфирмен картел в ущърб на тютюнопроизводителите, след като бе сезирана с няколко сигнала и жалби.

Това автоматично изкара изкупната кампания от застоя. Само за 2-3 дни представителите на фирмите тръгнаха по домовете и изкупуват с 1-2 лв. повече, отколкото преди две седмици. Тютюнът вече се изкупува между 5,50 и 6,50 лв. за килограм, а някъде и по 7 лв., съобщи за Econ.bg зам.-председателят на парламентарната комисия по земеделие Тунджай Наимов. На въпроса защо козът с КЗК не бе използван по-рано, за да не се стига до тук, той отговори, че до последно са се надявали кампанията да стартира. В крайна сметка и самите компании нямали интерес да не изкупят тютюна, защото от това печелят.

Очаква се комисията да излезе с решение по жалбата за картел в срок от 1 до 3 месеца. При установяване на антипазарни действия от тяхна страна Законът за защита на конкуренцията предвижда финансови санкции за компаниите в размер на 10% от годишния им оборот за предпоследната година. Това означава милиони за всяка от тях.

Готвят промени в Закона за тютюна

Проектът за изменение на Закона за тютюна пък се очаква до 10 дни ще е готов, каза Туджан Наимов. В него ще залегнат мерки с дългосрочен ефект, които ще са съобразени със спецификите на родното тютюнопроизводство – териториални, социални и т.н. Според депутатът е нормално ДПС да инициира промени в защита на производителите по простата причина, че те са негови избиратели. Над 90% от производителите са етнически турци и българомохамедани.

"Обвиняват ни, че сме партия на тютюнджиите, което е така и ние се гордеем с това. Голяма част от нашите депутати и аз включително, произхождаме от тези региони и от малки произвеждаме тютюн“, призна той. И допълни, че още през 2012 г. са предупредили, че пълната либерализация на бранша няма да доведе до добро, защото хората не са готови за нея.

Тази статия ви хареса? Следете всичко най-интересно от Econ.bg и във
Оцени статията:
5.00/2
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
-  Тате, защо Земята се върти? -  Как така се върти, бе! Да не си ми изпил ракията?
На този ден 20.12   1604 г. – отпечатан е първият екземпляр на книгата Дон Кихот от Мигел де Сервантес – първия бестселър в историята, пуснат в продажба на 16 януари 1605. 1699 г....