Първи притеснения дали възходът на БФБ ще продължи

08.02.2014 | 13:45
по статията работи: Борис Гергов
Въпреки отчетения ръст от четирите индекса, през отминалата седмица имаше сесии на лека паника сред пазарни участници, които побързаха да осребрят бързите си печалби
Първи притеснения дали възходът на БФБ ще продължи

Отминалата седмица беше поредното потвърждение, че между търговията на Българската фондова борса (БФБ) и световните фондови пазари няма почти никаква връзка. След сътресенията на развиващите се пазари, които отекваха и на пазарите в развитите индустриални държави в Америка, Европа и Азия, у нас възходът не спря. Незначително изключение направиха две сесии. Ако не бяха пакетните сделки с акциите на ТБ Първа инвестиционна банка (ПИБ) и Софарма, тогава оборотите щяха да паднат под милион.

Сред пазарните участници се появи известно притеснение, граничещо с паниката, дали възходът на БФБ ще продължи. Много от тях побързаха да осребрят бързите си печалби. Подобен ход наблюдавахме на два пъти през януари и декември, но в крайна сметка оптимизмът надделяваше и възходът на родния пазар не спираше.

И четирите индекса отчетоха поредния си ръст през отминалата седмица (3-7 февруари), като най-голям бе при SOFIX. Измерителят на „сините чипове” на българската борса прибави нови 2.59%, а от началото на годината е нараснал с 14.14%.

Съвсем логично при пазарен спад, какъвто се наблюдаваше в посочените вече две сесии на 4 и 7 февруари, най-потърпевши да са едни от най-ликвидните емисии. Техните акции се разпродават най-бързо, тъй като при активен пазар те поскъпват и най-много. Това се отнася за акциите на Химимпорт, Зърнени храни, ТБ Централна кооперативна
банка (ЦКБ), Монбат и някои други. Повечето от тях отчетоха двуцифрени ръстове не само в края на миналата година, но и в първите три седмици от месец януари. През февруари обаче нарастването на цените на акциите им се забави и се простираше в интервала между 2 и 5 на сто. Имаше и сесии, когато отчитаха и спад.

Например при ЦКБ началото на седмицата бе лошо, защото за два дни цената на книжата спадна с близо 2%, но благодарение на обрата, настъпил през следващите два дни, загубата бе компенсирана и седмицата завърши с ръст от 2.75%. Подобна бе ситуацията и при Химимпорт. След спад от над 3 на сто в началото на седмицата, в края на периода книжата на холдинга излязоха на печалба от 1.97%. Книжата на Монбат също бяха подложени на натиск и загубиха около процент и половина, но в края на седмицата компенсираха и завършиха с ръст от 0.61%.

Това показва, че все още има някаква несигурност при инвеститорите и най-малкото сътресение – с политически или икономически риск, може да обърне процеса и бързо да забравим за възхода на БФБ. За да не се случи това трябва да има нови пазарни участници и нови парични потоци, каквито не липсваха и през отминалата седмица. Начело по оборот през отминалата седмица излязоха акциите на Софарма и Първа инвестиционна банка.

Търговията с книжата на фармацевтичната компания надхвърли 21 млн. лева, като най-активно акциите се търгуваха на 4 февруари, когато Ромфарм Компани закупи 4.23 млн. акции, представляващи 3.2% от капитала на Софарма, според официално съобщение от дружеството. В интервю за столичен ежедневник съсобственикът на Ромфарм заяви, че се изпълнява синергия между двете фармацевтични компании, която мажоритарният собственик на Софарма е начертал.

Така дяловото участие на Ромфарм се увеличава до 17.6 на сто. По-голям дял  в Софарма имат само Донев Инвестмънтс Холдинг (25.45%) и Телекомпект Инвест (20.42 на сто). Данните от последния междинен доклад за дейността на фармацевтичното дружество УПФ Доверие е с 6.75% дял.

Още две корпоративни новини подсилиха интереса към Софарма. Първата е, че дружеството е продало над 500 хил. от обратно изкупените си акции на цена от 4.25 лв. за брой, а втората е свързана с добрите продажби. За цялата 2013 г. те са се увеличиха с 2% на годишна база до 238 млн. лв., но печалбата намалява с 18% до 33.6 млн. лв.От началото на годината цената на акциите на Софарма са поскъпнали със 7.36% при продадени над 5.8 млн. лота за повече от 24.4 млн. лева, а пазарната капитализация достигна 554,8 млн. лева.

Дяловото участие на Ромфарм се е увеличило и в Българска роза-Севтополис, в която мажоритарен собственик е Софарма. През отминалата седмица бяха прехвърлени над 1.7 млн. акции на базираната в Казанлък компания при средни 1.82 лв. за брой, но до промяна на цената не се стигна. От началото на годината стойността на акциите се повишила незначително с 0.59%, но на годишна база поскъпването е с 35.46% при пазарната капитализация на Българска роза-Севтополис от 20.5 млн. лева.

Интригата с високия оборот на акциите на ТБ Първа инвестиционна банка се свързва с обявеното търгово предложение на мажоритарните собственици Ивайло Мутафчиев и Цеко Минев. Те предложиха 2.43 лв. за акция, като обект на търговото предложение са 16 342 474 акции, представляващи 14,86% от капитала на банката. Сумата се оказа по-
ниска от очакваната.

През отминалата седмица бяха изтъргувани над 1 млн. акции за повече от 3.9 млн. лева, от което емисията поскъпна с 16.99% при пазарна капитализация от 401.5 млн. лева. Инвеститорите в ПИБ могат да бъдат спокойни, защото мажоритарните собственици обявиха, че правят търговото предложение, защото законът го изисква, но нямат намерение на делистват банката от борсата. Нека припомним, че Ивайло Мутафчиев и Цеко Минев придобиха на 9 януари 14 920 000 акции и имат по 46 750 000 акции. Общо двамата притежават 93 500 000 акции, представляващи 85.14% от капитала.

Десет публични дружества отчетоха двуцифрен ръст през отминалата седмица. По-интересен е случаят с Проучване и добив на нефт и газ. След загуба от 7.5% в началото на отминалата седмица, последва изключително добра корпоративна новина, че дружеството е открила запаси на природен газ и кондензат в землището на частни лица в село Бреница, община Кнежа, област Плевен. Според официалното съобщение доказаните запаси са 14.49 млн. куб. м природен газ и 5176 куб. м кондензат, а общите запаси, които могат да бъдат извлечени от находище Искър-запад, се оценяват на 945 млн. куб. м газ и 393 хил. куб. м кондензат.

Тази статия ви хареса? Следете всичко най-интересно от Econ.bg и във
Оцени статията:
5.00/1
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Интерлийз ЕАД Лизинг на оборудване, транспорни средства, леки автомобили и др.
Кооперативна охранителна фирма ООД КОФ ООД е специализирано дружество за комплексна охрана.
РАЙС ЕООД Търговия и сервиз на офис техника.
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
Блондинка звъни на оператора си: - Извинете, не ми работи интернетът... - А вие с рутер ли сте? Кратко мълчание... - Не, сама съм!!!
На този ден 13.11   615 г. – Започва понтификатът на папа Адеодат I. 1002 г. – С благословията на крал Етелред II се извършва масово убийство на датчани, живеещи в Англия. 1775...