Работодателите опитват да привличат поколението Z, но задачата им е трудна

17.03.2023 | 12:20
по статията работи: econ.bg
С още по-гъвкаво работно време, различни стимули и достатъчно свободно време работодателите се опитват да привличат младите хора от тъй нареченото поколение Z. Задачата им обаче е изключително трудна
Работодателите опитват да привличат поколението Z, но задачата им е трудна
Снимка: под лиценза на creative commons

С още по-гъвкаво работно време, различни стимули и достатъчно свободно време работодателите се опитват да привличат младите хора от тъй нареченото поколение Z. Задачата им обаче е изключително трудна. Защо? Анализ на "Дойче веле".

Студентът по социология Туре Ренер е на 23 години. Той и неговата приятелка Синди Йеске, която е на 21, са част от поколението Z. Според Туре те са печелившите от настоящия недостиг на кадри в Германия - младите се възползват от овакантените работни места, пише АРД.

"Мога да ида в Швеция и да работя известно време оттам", казва Синди пред германската телевизия. Тя харесва подобни варианти за работа, но смята също, че те са полезни и за работодателите. Според младото момиче така служителите не се претоварват и компанията по-лесно може да задържи младите си служители по-дълго.

Поколението Z има свои правила

Хадидже Зека от компания за търсене на работа потвърждава пред АРД мнението на Синди. Според специалиста поколението Z има много власт в момента и обществото се съобразява с желанията им.

Затова и компанията за човешки ресурси, в която Зека работи, сега предлага подпомагане и съвети специално за представителите на поколението Z. За младите, които влизат в тази възрастова група, е нужна повече деликатност и търпение, когато работодател иска да ги привлече. Когато те вече работят, носят на критика, стига тя да не много интензивна, защото това не се приема добре от тях, пише АРД.

От домашния офис до фитнеса

Компанията Advantest в Бьоблинген вече се е приспособила към идеите на новото поколение. Повечето от служителите на компанията могат свободно да организират работното си време и ако желаят, могат да работят от вкъщи или при намалено седмично работно време. "Важното е, че постигаме целите, които сме си поставили", обяснява ръководителят на отдел "Човешки ресурси" в компанията Марсел Гийс пред АРД.

От това се възползват служители като 23-годишния електроинженер Кевин Фраймайер. Обикновено той започва работа сутрин от дома си, а в 10 ч. отива на фитнес за два часа, разказва германската медия.

В Advantest привличат служителите от поколението Z и по други начини - всеки, който избере да иде в офиса, има достъп до удобни места за почивка и безплатно кафе. Онези, които ходят на работа с колело, пък могат да получат до два велосипеда с данъчни облекчения от програмата Job-Rad. А тези, които имат електромобил, могат да го зареждат на зарядните станции на фирмения паркинг, пише още АРД.

Студентът Ренер също смята, че ако компаниите искат да привличат служителите си към офисите, трябва да предоставят подобни на тези стимули. Работодателите трябва да подпомагат служителите си с безплатни билети за градския транспорт или служебни автомобили, коментира Ренер пред германската медия. След като завърши висшето си образование, той се надява да работи само четири дни седмично, един или два от които - от дома си.

По-трудно е при занаятите и в ресторантьорството

Работата от дома обаче не е възможност за всяка професия. Работещите в строителството например няма как да изпълняват задълженията си от разстояние.

Отношението към работата също вече не е същото като преди, когато е било нормално служителят да се попита "какво още има да се свърши", обяснява АРД. Важният въпрос е кой ще работи, ако служителите са все по-малко и искат да работят все по-малко.

Ето защо много предприемачи сега избират други пътища. Томас Барнхард, управител на хотел в Шварцвалд, се оплаква, че в ресторантьорството има твърде малко варианти. В крайна сметка хотелиерът не вижда друг изход, освен да привлече стажанти от Индонезия. Те са и по-добре мотивирани.

Служителите от чужбина винаги питат какво могат да направят по-добре. Докато германците питат какво началниците им могат да направят по-добре, обобщава Барнхард пред АРД.

Оцени статията:
3.50/12
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Зимна приказка
Лекарят ми предписа 2 литра вода на ден. Сметнах я в кубчета лед и ми излезе 14 уискита...
На този ден 16.01   27 г. пр.н.е. – Сенатът на Римската империя удостоява за първи път с титлата август император Гай Юлий Цезар Октавиан. 927 г. – Кордоба (в дн. Испания) е...