Развитите икономики се справят по-добре от преди. След две години на рецесия, еврозоната ще запише скромен, но положителен растеж през 2014 г. в рамките на 1%. Германия се очаква да покаже забележително възстановяване от 1.8%. Франция от своя страна е с нисък ръст от 0.6%, а краят на рецесията се вижда за Испания и Италия. Въпреки тези подобрения обаче, доверието към европейските бизнес лидери все още не се е завърнало, се казва в анализ на "Кофас".
Нестабилността идва от развиващите се страни, които са изправени пред структурен спад на растежа (оценяван на 4,8% за цялата 2014 г.). Въпреки това обаче страните от БРИК ще се възползват непряко от възстановяването в развитите икономики.
Поради тази причина Кофас ревизира своите оценки на риска по държави както за САЩ, така и за Бразилия и Тайланд. Що се отнася до Щатите с оценка A2 преминава в положителния списък за наблюдение, въпреки проблемите с бюджета.
Перспективата за устойчив и балансиран растеж, който е оценяван на 1.5% през 2013 г. и 2,2% през 2014 г., е причината анализаторите да дадат оценка A2 на САЩ, въпреки настоящите проблеми около бюджета. Бизнес инвестициите са стабилни. Потреблението на домакинствата, основен двигател на растежа, постига по-голям напредък, отколкото преди кризата. Също така са осезаеми са подобренията в бизнеса. Маржовете и рентабилността се увеличават, докато нивата на дълга са ниски (55% в сравнение с 85% в еврозоната), въпреки че растежът в някои сектори (строителни материали, мед, хартия) остава едва забележим. Бизнес секторите са най-силната част от икономиката – при тях дългът е нисък, се казва още в анализа.
Въпреки че провалът на правителството беше изненада, от него няма да последва съществено въздействие върху бизнеса при условие, че положението не остане същото в дългосрочен план, смятат експертите.
Несигурността, свързана с американския държавен дълг, обаче остава висок и рискът от невъзстановяването не може да се изключи. В този рисков сценарий, търсенето в частния сектор може да бъде засегнато в най-значителна степен. На този етап основният сценарий според "Кофас" е, че тази безизходица трябва да се избягва на всяка цена, така че частното потребление и инвестициите ще останат стабилни въпреки възможните допълнителни бюджетни съкращения.
Същевременно Бразилия остава с оценка A3 в негативния списък поради структурни проблеми. Растежът в страната, част от БРИКС, е разочароващ. Той се оценява на 2,3% тази година и на 2,9% през 2014 г. Наблюдава се по-скромното частното потребление и изключително слабата инвестиционна дейност. Липсата на инфраструктура ограничава бизнеса.
Ограниченията в потреблението отслабват промишлеността и производствата, които зависят от него: домакински уреди, автомобили, електроника. Повишаващите се лихвени проценти и завишени цени за вносни части и машини, в резултат на обезценяването на реала, се вдигат още повече от данъците и производствените разходи, които остават високи. Компаниите не предприемат действия, за да увеличат инвестициите си, смятат анализаторите.
В този контекст, случаите на неплащане от бразилските компании, регистрирани от Кофас, остават много, почти колкото този в пика през 2009. Макроикономическите и микроикономическите фактори обосновават мястото на Бразилия в негативния списък и оценката А3.
Тайланд има оценка A3 в анализа на 'Кофас"и в списъка за негативно наблюдение, в резултат на растящата задлъжнялост на домакинствата, а рисковете се увеличават. Растежът рязко е спада през 2013 г. и ще остане замразен поради задълженията на домакинствата (80% от БВП) през 2014 година. Ефектите на предишни мерки за стимулиране отслабват. Освен това, страната ще продължи да страда от застой на износа, който е свързан с и с икономическото забавяне на Китай.