Ситуационно - перспективен анализ на царевица за 2002/03 и прогноза за 2003/04 г.

06.06.2004 | 01:00
по статията работи: econ.bg

МИНИСТЕРСТВО НА ЗЕМЕДЕЛИЕТО И ГОРИТЕ

СИТУАЦИОННО - ПЕРСПЕКТИВЕН АНАЛИЗ

НА ЦАРЕВИЦА

ЗА МАРКЕТИНГОВАТА 2002/03 И ПРОГНОЗА ЗА 2003/04 ГОДИНА

 

Февруари, 2004 г.

РЕЗЮМЕ

Предлагането на царевица през маркетинговата 2003/04 година се прогнозира да нарасне незначително спрямо равнището от предходния сезон – 1 433 хил. тона. Значителните преходни количества, както и предвижданото увеличение на вноса, спомогнаха за запазване на нивото на предлагане, въпреки намалението на производството.

Потреблението на царевица в страната за семе, индустриална употреба и фураж се прогнозира да се увеличи с около 15%, в сравнение с предходната година, поради нарастване на потребността от царевица за животновъдството. Не се очаква промяна в количеството, което ще е необходимо за храна и индустриална употреба.

Като цяло, общото потребление на царевица през текущата маркетингова година се прогнозира да нарасне с 5% и да бъде в размер на 1 349 хил. тона. Като резултат от по-слабото производство на ечемик и пшеница и заместването им с царевица, се очаква възможностите за износ да намалеят и да се движат около 155 – 165  хил. тона.

Както вътрешните, така и износните цени на царевицата в България през маркетинговата 2003/04 година ще се формират под влиянието на слабата реколта в Европа, намаленото предлагане на зърно и все още силното търсене.

През маркетинговата 2003/04 до м. януари, както изкупните така и износните цени значително надвишават нивото от предходните две години. Възможно е с въвеждането на нулево мито за внос на царевица от 01.01.2004 г. цените да намалеят, но не се очаква да достигнат нива по-ниски от тези на предходната година.

Според февруарската прогноза на Департамента на САЩ по земеделие, реколта `2003 от царевица в света се оценява на около 609 млн. тона, което се определя като рекордно високо ниво. В същото време се очаква световното потребление да нарасне с 15,7 млн. тона, спрямо предходния сезон и да достигне близо 645 млн. тона.

Обемът на световната търговия с царевица  през 2003/04 се прогнозира да се повиши незначително до 78,7 млн. тона. САЩ очаква най-високия износ за последните пет години (51 млн. тона), тъй като конкуренцията от страна на Аржентина и Китай непрекъснато намалява.

По-високото световно потребление няма да може да бъде компенсирано от рекордното производство и това ще доведе до съкращаване на преходните световни запаси от царевица до 67 млн. тона, което е най-ниското ниво от 1975/76 година до сега.

СИТУАЦИОННО-ПЕРСПЕКТИВЕН АНАЛИЗ НА ЦАРЕВИЦА  

І. Фактори, определящи предлагането на царевица в страната

Предлагането на царевица през маркетинговата 2003/04 [1] година се прогнозира да нарасне незначително спрямо равнището от предходния сезон – 1 433 хил. тона. Значителните преходни количества, както и предвижданото увеличение на вноса, спомогнаха за запазване на нивото на предлагане, въпреки намалението на производството.

1. Площи, производство и среден добив;

В анкета, поведена от Дирекция "Агростатистика", МЗГ, в края на 2003 г., земеделските производители са заявили намерения, през пролетта на 2004 г. да засеят общо 4 431 хил. дка с царевица за зърно и силаж. При благоприятни агрометеорологични условия и при спазване на агротехническите изисквания, тези площи могат да осигурят производство на царевица за зърно, надхвърлящо равнището на добрата реколта `2002.

По предварителни данни на Дирекция "Агростатистика", реколта `2003 е в размер 1 159 261 тона. Производството на царевица е намаляло с около 129 хил. тона, като резултат от високите температури, липсата на валежи и ниския процент на напояваните площи с царевица.

От проведената анкета сред стопанствата се установи, че 86% от площите са засети със сертифицирани семена, при 80% при предходната реколта. По отношение на агротехническите мероприятия, най-голямо приложение намират азотните торове.  С тях са наторени 42% от площта на царевицата за зърно, а фосфорни и калиеви торове почти не са използвани. Около 80% от площта е третирана с хербициди. Примесите достигат 3%, а средната влажност на зърното е 10%.

Неспазването на агротехническите изисквания също допринася за намалението на средния добив и съответно на производството на царевица в страната.

По данни на Дирекция "Агростатистика" през пролетта на 2003 г. са засети общо 4 884 880 дка царевица за зърно и силаж. По предварителни данни са реколтирани 4 146 810 дка от площта на царевицата за зърно и 585 000 дка от площта на силажната царевица. Не са реколтирани около 3 % от засетите площи.

Реколтираните площи на царевицата за зърно бележат тенденция на увеличение с около 36%, в сравнение с предходната година. Ниските температури през зимата, както и липсата на снежна покривка се отразиха неблагоприятно на посевите от пшеница и ечемик. Част от площите на засегнатите от измръзвания есенници беше презасята с царевица и слънчоглед. Това, заедно с намеренията на производителите, да засеят с 10% повече, в сравнение с предходната година, доведе до значителното нарастване на площите на царевицата за този реколта.

Най-голям процент на увеличение на реколтираните площи е налице в Югоизточен район [2] (175%), следван от Югозападен (58%) и Североизточен (49%).


Таблица 1. Царевица – площи, производство и среден добив

 

По данни на "Агростатистика", МЗГ

Независимо от значителното нарастване на площите, реколта `2003 е с около 10% по-ниска, в сравнение с рекордно високото производство през предходния сезон. Намалението е резултат от спадане на средния добив до 280 кг/дка, при 424 кг/дка през 2002/03 година.

От средата на м. юли 2003 г. царевицата се намираше в критична фаза по отношение на влагата в почвата. През м. август състоянието на водните запаси в  почвата сериозно се влоши, като резултат от поднормените валежи през месеца, както и от високите температури, които допълнително увеличиха изпарението от повърхността на почвата. В по-голямата част от полските райони на страната общия воден запас в еднометровия почвен слой при пролетните култури, в края на месеца не надвишаваше 50% от ППВ. Напояването бе единственото мероприятие, осигуряващо оцеляване на културите.

За съжаление обаче, едва 6% от реколтираните площи на царевицата за зърно са били напоявани. Средният добив получен при поливни условия надвишава с 51 кг., този при неполивни условия.

Фиг.1

В най-голяма степен са намалели добивите в Югоизточен район, където от взетите на 17.08 почвени проби е установено, че пролетните култури, отглеждани при неполивни условия, не разполагат с продуктивна влага на дълбочина 50 см., а на места и в еднометровия почвен слой. На отделни места в района е наблюдавано увяхване и изсъхване на растенията, като при изсъхналите царевични посеви се е наложило силажиране.

Изключително високите температури в Северна България, в средата на м. август (надхвърлили на места 39 -40º С) и ниския процент на напоявани площи (5%) намали средния добив с 44,5%, спрямо предходната година.

При над 70% от площите в Южен Централен район царевицата е отглеждана при поливни условия, което е осигурило най-високия среден добив в страната (334 кг/дка).

Средния добив от царевица реколта `2003 в страната (280 кг/дка) е по-нисък от средния за света (440 кг/дка), значително по-нисък от този на САЩ (892 кг/дка), ЕС (739 кг/дка), Канада (780 кг/дка) и близък до добива на Украйна (343 кг/дка), Русия (286 кг/дка) и Централна Европа (329 кг/дка). (Приложение №1)

2. Начални стокови наличности;

Въпреки многократното увеличение на износа през маркетинговата 2002/03 година, рекордно голямата реколта от царевица даде възможност новата маркетингова година да започне с почти двойно по-големи начални наличност (134 хил. тона).

Запасите от царевица в началото на маркетинговата 2002/03 бяха в размер на 42 хил. тона или с 35% по-малко от предходната година. Изключително слабата реколта` 2001 намали предлагането и доведе до по-ниския преходен остатък в края на маркетинговата 2001/02 година.

Таблица 2. Предлагане и потребление на царевица, 2001-2003 г.

 хил. тона

Балансът е разработен по данни на: Дирекция "Агростатистика", Дирекция "Животновъдство", Агенция "Митници"

3. Внос.

Въпреки че, реколта `2003 от царевица е само с 10% по-ниска от рекордното производство през предходната година, през първата половина на текущата маркетингова година се забелязва висока активност при вноса на царевица. По-слабата реколта от пшеница и ечемик доведе до заместване на тези продукти с царевица при изхранването на животните, което от своя страна повиши нейното търсене.

Само за първите четири месеца от новия сезон са внесени общо 5 782,1 тона царевица, което многократно превишава количествата за същия период през последните четири-пет години. Основно е закупена царевица за индустриална употреба, а най-голям доставчика за периода е Румъния. Тя е осигурила  5 179 тона, при средна цена от 180 щ.д/т.

В страната са внесени незначителни количества семена за посев (101 тона), от Австрия и САЩ. Внос на царевица за фураж през разглеждания период не е осъществяван.

С цел да се обезпечи изхранването на животните, както и да се задоволи нарасналото търсене, с Митническа тарифа 2004 г. бе въведен безмитен внос на царевица (тарифна позиция 1005) за периода 01.01.2004 г -30.09.2004 г.

Само през м.януари 2004 г. са внесени общо 43 083 тона царевица. Над 80% от импорта през този месец е царевица за индустриални цели, основно от Бразилия, при средна цена от 164,69 щ.д/т. Част от останалото количество е царевица за фураж (около 7 276 тона), като неин доставчик е Украйна. Осигурени са и още 560 тона семена за посев.

Тази автономна тарифна редукция, както и силното търсене дават основание да се прогнозира значително нарастване на вноса през тази маркетингова година.

 

Фиг. 2.

По данни на "Информационно обслужване" АД и Агенция "Митници" *данните се отнасят за периода м. септември 2003 г.– януари 2004 г.

Изключително добрата реколта `2002 от царевица даде възможност за  значително намаляване на внасяните количества. По данни на Агенция "Митници", през маркетинговата 2002/03 година, импортът на царевица бележи спад от 30% спрямо предходната година. Общо доставените количества от този продукт в страната са 85 070,7 тона, от които най-голям дял заема царевицата за индустриална употреба. През разглеждания период в страната са внесени 82 778 тона царевица за индустриални цели, като основни снабдители са били Унгария (64 218,6 тона), Словашка република (16 095) и Чешка република (1 783,8 тона). През същата маркетингова година са закупени незначителни количества царевица за фураж. Количеството е осигурено от Украйна при средна цена от 35 щ.д./т.

С цел осигуряване на сеитбата на реколта `2003 от царевица са импортирани 1 392 тона царевица за посев, при средна цена от 1 836 щ.д./т. Основно семената са доставени от Унгария (730 тона), ЕС (421 тона) и Югославия (163,4 тона).

ІІ. Фактори, определящи потреблението на царевица в страната

Потреблението на царевица в страната за семе, индустриална употреба и фураж общо се прогнозира да се увеличи с около 15%, в сравнение с предходната година, поради нарастване на потребността от царевица за животновъдството. Не се очаква промяна в количеството, което ще е необходимо за храна и индустриална употреба.

Общото потребление на царевица през текущата маркетингова година се прогнозира да се повиши с 5% и да бъде в размер на 1 349 хил. тона. Като резултат от по-слабото производство на ечемик и пшеница и заместването им с царевица, се очаква възможностите за износ да намалеят и да се движат около 155 – 165  хил. тона.

1.  Употреба за семена;

За засяването на новата реколта от царевица, при благоприятни агрометеорологични условия, се предвижда да бъдат изразходени около 10 хил. тона семена. Основните сортове, които се използват ежегодно са "Кнежа–509", "Кнежа–423", "Кнежа–618", "Кнежа–614", РС–464". Освен българските сортове, които са с високо качество и на изгодни цени, се засяват и вносни семена. От началото на маркетинговата 2003/04 до м.януари 2004 г. е осъществен внос на 661 тона царевица за посев, основно от Унгария (300 тона) и Австрия (259 тона).

2. Зърно за храна и индустриална употреба.

Количеството царевица, което се очаква да бъде преработено в страната през текущата маркетингова година се прогнозира да запази нивото си от предходната година-250 хил. тона.

Продуктите, произвеждани от царевица са царевично брашно, скорбяла, глюкоза, царевично масло, царевичен грис и други. Значителна част от тези продукти се реализира на външните пазари. Най-голям дял от износа на продукти от царевица заемат скорбяла и царевично масло. По неокончателни данни на Агенция "Митници" през маркетинговата 2002/03 година износът на скорбяла от царевица е в размер на 9 291,4 тона, като най-големи количества са реализирани в Турция – 5 137,5 тона, Албания – 1 537,3 тона и Румъния – 1 044 тона. От началото на настоящата маркетингова година, до края на м. януари на външните пазара са реализирани 2 433 тона, при средна цена от 313 щ.д./т. Експортът на царевично масло, през маркетинговата 2002/03 е в размер на 3 991,9 тона, а от началото на 2003/04 до м.януари на външния пазар са продадени 1 907,6 тона, като основни купувачи са Турция и Гърция. Производството на царевично брашно е предназначено изцяло за вътрешния пазар.

3. Употреба за фураж.

По прогнозни данни на Дирекция "Животновъдство [3] ", потребността от зърно за фураж през маркетинговата 2003/04 година е в размер на 2 171 хил. тона.

Поради значително по-ниското производство на пшеница и ечемик, се прогнозира относителния дял на царевицата, от общото зърно за фураж, да бъде най-голям – 43% или в размер на 933,57 хил. тона. Предвижда се пшеницата да заеме 30%, а ечемика 20% от зърното за нуждите на животновъдството. Делът на други зърнени култури достига 7% или 152 хил. тона.

През маркетинговата 2002/03 година количеството зърно, необходимо за нуждите на животновъдството е било в размер на 2 351 хил. тона, от които 781 хил. тона царевица, 1 058 хил. тона пшеница, 423 хил. тона ечемик и 87 хил. тона други зърнени култури.

4. Износ.

По неокончателни данни на Агенция "Митници" през първите пет месеца на маркетинговата 2003/04 година (септември-януари) е осъществен износ на 75 736 тона царевица, при 159 756 тона за същия период на предходната година.

Съгласно новите договорености с ЕС относно търговията със селскостопански стоки, от 01.07.2003г. до 30.06.2004 г. действа квота за внос на царевица (тарифна позиция 1005) в ЕС в размер на 80 000 тона, при нулево мито. От началото на маркетинговата 2003/04 за страните от ЕС са изнесени 74 783 тона царевица, при средна цена от 142 щ.д./т.

 Незначителни количества са закупени от Р. Македония, при средна цена от 165 щ.д./тон.

По предварителни данни на Агенция "Митници" през м.февруари са изнесени още 562 тона царевица.

 

Фиг. 3.

По-голямото предлагане в резултат на богатата реколта `2002 от царевица увеличи свободните количества и даде възможност за значително нарастване на износа. По данни на Агенция "Митници", експортът на царевица през предходната марекетингова година е достигнал 237 762 тона, което е най-високото ниво на този показател от 1999/2000 маркетингова година. Най-големи количества са реализирани в Мароко (47 088 тона), ЕС (45 995 тона), Турция (42 661 тона), Тунис (36 002 тона) и Румъния (23 199 тона), при средна износна цена от 129 щ.д./т. Над 60% от продаденото на международния пазар е царевица за индустриална употреба, като нейни основни куповачи са били Турция (37 520,6 тона), при средна износна цена от 108 щ.д./т., Мароко (35 087,5 тона), Тунис (14 002 тона) и Кипър (11 400,6 тона). Изнесени са също 58 606 тона царевица за фураж основно за Тунис (22 000 тона), Румъния (16 565 тона), Мароко (12 000 тона).

ІІІ. Държавна политика при производството и реализацията на царевица

1. Политика на ДФ "Земеделие" за подпомагане на производителите на царевица;

Ежегодно ДФ "Земеделие" открива краткосрочни финансови линии, които целят подпомагане на земеделските производители и стимулиране на производството на определени стоки и култури. Финансовите линии, които са открити за подпомагане на производителите на царевица са следните:

ЗА РЕКОЛТА `2004

ЦЕЛЕВА ФИНАНСОВА ЛИНИЯ, включваща кредит и субсидия за подпомагане на земеделските производители за закупуване на сертифицирани семена от царевица за зърно, реколта `2004.

Финансовата линия е в размер на 6 000 000 лв., от които 2 000 000 лв. са субсидия.

По тази кредитна линия ДФ"Земеделие" финансира част от разходите за закупуване на сертифицирани семена от царевица за зърно и предоставя на земеделските производители:

-до 6 лв. /дка, от които 4 лв./дка са кредит и 2 лв./дка – субсидия.

 Тази целева финансова линия се открива на 25.02.2004 г., а срокът за усвояване на средствата по нея е 21.05.2004 г.

ЗА РЕКОЛТА `2003

ЦЕЛЕВА ФИНАНСОВА ЛИНИЯ, включваща кредит и субсидия за закупуването на изкуствен тор за подпомагане на земеделските производители на слънчоглед и царевица за зърно.

По този кредитна линия ДФ"Земеделие" финансира част от разходите за торене с изкуствен тор, но не повече от опредлените нормативи на декар и предоставя на земеделските производители:

-до 6,00 лв/дка с ДДС за азотни торове за слънчоглед и царевица за зърно, от които 4,5 лв/дка с ДДС са кредит и 1,50 лв/дка с ДДС – субсидия.

Усвоеният ресурс е в размер на 5 917 545,66 лв., от които 4 438 159,24 лв. кредит и 1 479 386,42 лв. субсидия. Сключени са 568 договора, като са наторени 986 257,95 дка.

ЦЕЛЕВА СУБСИДИЯ за закупуване на семена за масов посев на царевица за зърно в размер на 600 000 лв.

По тази субсидия ДФ"Земеделие" финасира част от разходите за закупуване на семена за масов посев от царевица за зърно и предоставя на земеделските производители:

-до 1,80 лв./дка с ДДС за хибридни семена за масов посев.

Усвоеният паричен ресурс е в размер на 593 700,23 лв., като са засети 329 833,70 дка  по 254 договора  с регистрирани земеделски производители.

2. Външнотърговски режим;

Съгласно Митническата тарифа на Р. България за 2004 г. автономното мито за внос на царевица за посев е 5%,  на царевица за фураж –15% и за внос на друга царевица (за индустриална употреба) – 12,5%. Изключение прави импорта на царевица от страни, с които са договорени облекчения:

С Митническа тарифа на Р. България за 2004 г. бе въведена автономна тарифна редукция за внос на царевица с нулево мито, за периода 01.01. – 30.09.2004 г.

Договорени са и облекчения на квотен принцип:

  • Тарифна квота за внос на царевица за фураж (тарифна позиция 1005 90 00 1) в България, съгласно ангажиментите на Р. България по списъка за задълженията и отстъпките, приложен към Общото споразумение по митата и търговията 1994 г. (СТО), в размер на 100 000 тона, при мито от 5%. По оперативни данни на агенция "Митници" през 2003 г., както и от началото на 2004 г. до 16.02.2004 г. няма усвоени количества по тази квота.
  • Тарифна квота в размер на 28 000 тона, за внос на нехибридна царевица за посев (тарифна позиция 1005 10 90 0) и царевица за фураж и индустриална употреба (1005 90) от ЕС с нулево мито в рамките на квотата и с период на действие от 01.07.2003 г. до 30.06.2004 г. До 19.02.2004 г. няма постъпили количества по квотата.

VІ. Вътрешни и международни цени

Основно влияние на пазара на царевица в региона оказва намалението на прогнозата за производството в Европа, недостига на зърно за фураж в ЕС, голямото търсене на царевица от страна на вносителите и слабото предлагане от страна на износителите.

Както вътрешните, така и износните цени на царевицата в България през маркетинговата 2003/04 година ще се формират под влиянието на слабата реколта в Европа, намаленото предлагане на зърно и все още силното търсене.

През маркетинговата 2003/04 до м. януари, както изкупните така и износните цени значително надвишават нивото от предходните две години. Възможно е с въвеждането на нулево мито за внос на царевица от 01.01.2004 г. цените да намалеят, но не се очаква да достигнат нива по-ниски от тези на предходната година.

1. Себестойност при производството на царевица;

По данни на "САПИ" ООД преките производствени разходи за отглеждането на един декар царевица за зърно, реколта `2003 са били около 59,2 лв./дка, при производствени разходи през предходния сезон между 44,87 и 60,85 лв./дка.

При среден добив от 280 кг/дка, средната себестойност на 1 тон царевица, реколта `2003 е около 211 лв./тон, при 120 през предходната година.

Таблица 3. Разходи за производството на царевица, реколта `2003

РАЗХОДИ ЦАРЕВИЦА РЕКОЛТА `2003

РАЗХОДИ НА ДКА

МЕРОПРИЯТИЯ

стойност лева

1.

Дълбока оран

10,00

2.

Култивиране (дисковане)

6,50

3.

Семена

6,00

4.

Сеитба

3,00

5.

Препарати

3,00

6.

Пръскане

2,00

7.

Торове

5,00

8.

Торене

1,50

9.

Окопаване

5,00

10.

Жътва

10,00

11.

Транспорт

1,20

12.

Сушене и дообработка

4,00

13.

Застраховки, лихви

1,00

14.

Други разходи

1,00

ПРЕКИ РАЗХОДИ

59,20

Получен среден добив - кг/дка

280

Себестойност - лв/тон

211,4

Източник: "САПИ" ООД

Неблагоприятните агрометеорологични условия (високи температури, липса на валежи), недостатъчните поливки и неспазването на агротехническите изисквания допринесоха за значителен спад на средния добив от тази реколта, което от своя страна повиши себестойността на единица продукция.

Като резултат от нарасналото търсене на царевица, поради по-слабата реколта от пшеница и ечемик, изкупните цени на царевицата през първата половина на маркетинговата 2003/04 значително нараснаха и надхвърлиха нивото от предходните две години. Цената на едро на царевицата за зърно надвишава 210 лв./тон, което дава възможност на повечето производители да реализират печалба, дори и след натрупаните вече разходи за съхранение.

2. Изкупни цени;

Изкупната кампания на царевица за зърно реколта `2003 стартира при цена от 210 лв./т., която е с около 7 лв. по-висока от цената за същия месец на предходната година, но значително по-ниска от тази за реколта `2001. През следващите месеци цената на едро продължава да се увеличава, като през месец януари достига най-високото си равнище за последните три години (275 лв./т.).

Възможно е цената на едро постепенно да започне да спада, като резултат от повишаване на предлагането след въвеждането на нулево мито за внос от началото на 2004 г. Не се очаква обаче, тя да спадне под равнището от предходните две години.

Фиг. 4.

По-голямото предлагане на царевица през маркетинговата 2002/03 година, като резултат от изключително добрата реколта, позволи цените на едро да се движат значително под нивото от предходната година. В началото на маркетинговата година царевицата се изкупуване на цена между 169 и 177 лв./тона, което е с 16-17% по-ниско от цената, с която започна изкупната кампания през 2001/02 година. Това равнище на цената се запазва близо до м. април 2003 г., след което се забелязва силно движение нагоре. Очакванията за по-слаба реколта от зърно не само в България, но и в страните от региона, противоречивите прогнози за размера на пораженията върху царевицата, в резултат на сушата в някои региони, както и натрупаните вече разходи за съхранение, доведоха до значителен ръст на цената на едро. През м. юни изкупната цена надскочи равнището от същия месец на предходната година, а през последния месец на маркетинговата година достигна рекордното ниво от 223 лв./т.

Фиг. 5.

През първите три месеца на маркетинговата 2003/04 година изкупните цени на царевицата за зърно в България (120-145 щ.д./т) и тези в Украйна (131-139 щ.д./т) не се различаваха съществено. През следващите месеци, като резултат от нарасналото търсене, цените в България започват да се повишават, докато тези в Украйна са относително стабилни и се движат около 139-144 щ.д./т.

Изключително добрата реколта `2003 от царевица в САЩ позволи изкупните цени в тази страна да бъдат значително по-ниски от тези в страните от Европа.

3.    Износни цени;

През маркетинговата 2003/04 година износните цени на царевицата в региона ще се формират под влиянието на намаленото предлагане на зърно от страна на традиционните страни износителки и силното търсене от страна на вносителите. Недостига на фуражно зърно в ЕС и оттеглянето на Китай от международния пазар на царевица стимулират значителен ръст на цените на царевицата в Европа.

Цената, на която се реализираше българската царевица на външните пазари през първите няколко месеца на текущата година е значително по-висока от тази през предходните две маркетингови години.

Фиг. 6.

През м. септември е осъществен износ на 162 тона царевица за фураж при средна износна цена от 158 щ.д./т., при 93 щ.д./т. през същия месец на предходната година. През следващите месеци цената на царевицата за фураж значително надвишава нивата от предходната година и се движи между 157 и 160 щ.д./т.

Износ на царевица за индустриална употреба е осъществяван само през първите два месеца на текущата маркетингова година (септември-октомври), като средната износна цена е между 139 и 145 щ.д./т. (Приложение № 4)

Цената, на която се реализираше царевицата за фураж и индустриална употреба на външните пазари в началото на маркетинговата 2003/04 година, е значително по-ниска от тази на традиционните страни износителки от ЕС (Франция и Германия). Силната суша през лятото на 2003 г. засегна съществено реколтата от царевица във Франция, която е основен доставчик на този продукт в ЕС, което в съчетание с по-ниското производство на пшеница и ечемик от тази реколта, доведе до ръст на цените на зърното за фураж. В някои от месеците разликата между цената FOB–Българско черноморско пристанище и цената FOB Рейн -Германия и FOB Бордо Франция достига до 40 щ.д. Основната част от износа на царевица от България през изминалата част от маркетинговата година е насочен към страните от ЕС, с които е договорена квота в размер на 80 хил. тона с нулево мито за внос на царевица в рамките на Съюза.

Фиг. 7.

Същевременно обаче, българските износни цени FOB-БЧП са близо 25-28 щ.д./т по-високи от тези на Украйна. Реколта `2003 от царевица в Украйна е била рекордно висока (6,9 млн. тона). Значителното търсене обаче, както от страна на фуражната промишленост, така и за износ водят до непрекъснатото й повишаване, като през м. януари на 2004 г. цената FOB Черноморско пристанище-Украйна достига 148 щ.д./т. Наблюдава се и засилен интерес към украинската царевица от страна на ЕС и Близкия Изтока, което също допринася за ръст на цената.

V. Световно производство и търговия с царевица

По данни на "Международния съвет по зърно" през маркетинговата 2003/04 година производството на зърно за фураж е в размер на 899 млн. тона, което превишава с 17 млн. тона показателя от предходната година.

Световното потребление на фуражно зърно се предвижда да нарасне с 22 млн. тона и да достигне близо 929 млн. тона. В Китай се забелязва усилено търсене на царевица от страна на животновъдството (основно птицевъдство). В същото време, появата на "птичи грип" е допринесла за намаление на потреблението и износа на птиче месо от страните от Азия, което вероятно ще доведе до по-слабо търсене на фуражно зърно.

Световнататърговия с фуражно зърно през маркетинговата 2003/04 година се очаква да се задържи на равнището от предходната година – около 104-106 млн. тона.

Световните преходни запаси от фуражно зърно в края на текущия сезон се предвижда да бъдат около 133 млн. тона, което е с 29 млн. тона по-ниско в сравнение с предходната година.

Според февруарската прогноза на Департамента на САЩ по земеделие, реколта `2003 от царевица в света се оценява на около 609 млн. тона, което се определя като рекордно високо ниво. В същото време се очаква световното потребление да нарасне с 15,7 млн. тона, спрямо предходния сезон и да достигне близо 645 млн. тона.

Таблица 4. Предлагане и потребление на царевица в света

 

По данни на USDA

* Предварителни данни;

Обемът на световната търговия с царевица през 2003/04 се прогнозира да се повиши незначително до 78,7 млн. тона. САЩ очаква най-високия износ за последните пет години (51 млн. тона), тъй като конкуренцията от страна на Аржентина и Китай непрекъснато намалява.

По-високото световно потребление няма да може да бъде компенсирано от рекордното производство и това ще доведе до съкращаване на преходните световни запаси от царевица до 67 млн. тона, което е най-ниското ниво от 1975/76 година до сега.

Производството на царевица в САЩ през маркетинговата 2003/04 година по предварителни оценки е в размер на 257 млн. тона, което е с близо 12% повече в сравнение с предходната година. Общото предлагане се оценява на приблизително 285 хил. тона или с 14% по-малко в сравнение с предходната година. През този сезон САЩ очаква най-високия за последните пет години износ на царевица. Рекордната реколта в страната и намаляващата конкуренция от страна на Аржентина и Китай, позволява на САЩ да затвърди своите позиции като основен износител на царевица. През предходния сезон американския експорт на царевица беше в размер на 41 млн. тона, което е най-ниското ниво за последните 30 години. През последните пет години експорта на царевица от САЩ намалява, а в същото време Аржентина и Бразилия увеличават своите продажби в Северна Африка и страните от Близкия Изток, а Китай става основен доставчик в страните от Азия.

През маркетинговата 2003/04 година ситуацията се променя: в Аржентина се забелязва намаление на производството на царевица, а в Китай, в резултат на ежегодно намаление на реколтата, както и съществено съкращаване на запасите, обемът на експортните доставки също намалява.

Според февруарската прогноза на USDA, износът на царевица от САЩ през маркетинговата 2003/04 година ще достигне 51 млн. тона.

Увеличаващото се вътрешно потребление и износ ще доведат до снижаване на крайните запаси до най-ниското ниво от 1996 г. – 22,9 млн. тона.

През последните няколко месеца на 2003 г. в Китай се наблюдава нарастване на цените на царевицата. Експертите сочат като причина за това няколко фактора:

  • Производството на царевица през текущия сезон е намаляло с около 7,8 млн. тона, в сравнение с предходната година и по предварителна оценка е в размер на 113,5 млн. тона. Голяма част от производителите предпочитат да държат реколтата в личните си стопанства, в очакване на значителен ръст на цените.
  • През този сезон баланса на търсене и предлагане на царевица в страната е много напрегнат.
  • През тази година страната е изнесла значителни обеми царевица. По официални данни, през първите десет месеца на 2003 г. износът възлиза на 12,25 млн. тона, което превишава с 46% показателя за същия период на предходната година.
  • Предприетата от Правителството политика на страната относно пазара на царевица, засега не възпрепятства нарастването на цената на този продукт.

Увеличаването на цената на конкурентните култури като памук, фъстъци и соя обаче изпреварва това на царевицата, поради което е малко вероятно площите на царевицата за новата реколта да нараснат значително. Усилията на Правителството за повишаване на производството на зърно, засега са на сочени предимно към пшеница и ориз. Поради прогнозата за по-ниско производство, както и нарастването на цените на царевицата, Правителството определи минимални изкупни цени за царевицата, които бяха с 5% по-високи от тези през предходната година и по-ниски от пазарните.

Определената за маркетинговата 2004/05 минимална изкупна цена е по-ниска от текущата пазарна.

Таблица 5. Предлагане и потребление на царевица в Китай
 

ПРЕДЛАГАНЕ

ПОТРЕБЛЕНИЕ

хил. тона

 

Начални наличности

Производство

Внос

Преработка и семена

Фураж

Износ

Крайни наличности

2002/2003

63 403

121 300

29

33 500

91 000

15 243

44 989

2003/2004*

44 989

113 500

100

35 400

91 500

8 000

23 689

2004/2005**

23 689

119 000

2 000

36 200

92 000

2 000

14 489

По данни на USDA; * Предварителни данни; ** Прогноза;

Износът на царевица от Китай през последната четвърт на 2003 г. достигна рекордните 5,67 млн. тона. Прогнозите на азиатски експерти сочат обаче че количествата, които ще се изнесат през маркетинговата 2003/04 година няма да надминат 8 млн. тона. Тази прогноза се подкрепя от факта, че досега правителството не е оповестило новата политика за експорт на този продукт през 2004 г.

Крайните запаси се прогнозират да спаднат значително, което дава основание да се предположи, че експортната субсидия за царевица през 2004 г. ще бъде прекратена.

Горещото и сухо време в по-голямата част от Европа, оказа силно влияние върху реколта `2003 от царевица в ЕС. Прогнозира се производството на царевица в ЕС (ЕС-15) да бъде в размер на 30,2 млн. тона, което е с над 8 млн. тона по-малко в сравнение с предходната година.

Реколта `2003 от царевица във Франция е намаляла до 11 млн. тона, което е с около 32% по-малко спрямо предходната година. Над 2 млн. дка беше прибрана за силаж през лятото на 2003 г.

По-слабото производство ще намали възможностите за износ, както и употребата й като фураж.

Поради значителните щети от сушата, производството на царевица в Германия през 2003/04 маркетингова година се оценява на около 2,5 млн. тона. Официалните данни все още сочат реколта от около 3,4 – 3,5 млн. тона.

През маркетинговата 2003/04 година, в Италия е налице недостиг на царевица, поради което се предвижда тя да внесе около 700 хил. тона царевица от сегашните страните членки и още толкова от новите страни членки.

Царевицата осигурява около 60% от фуражния баланс, но недостига й през тази година налага тя да се замества с други зърнено-фуражни култури.

През 2002/03 маркетингова година употребата на царевица за фураж беше по-ниско поради заместването й с по-евтина фуражна пшеница с произход от Черноморския регион. Като допълнителен фактор за по-ниското ниво на употреба се явява и намаляването на броя на птиците с около 11%.

Производството на царевица в Испания през 2003/04 маркетингова година е незначително по-ниско от предходната – 4,3 млн. тона. Въпреки че, намалението на реколтата е едва 3,5% спрямо предходната, цената на царевицата на вътрешния пазар се е повишила значително. Причината за това е слабата реколта във Франция, която е основен доставчик на този продукт в страната.

Потребността от внос на царевица в Испания по предварителни оценки е около 2,25 млн. тона. Недостига на френска царевица ще насърчи доставките от Южна Америка при пълно мито.

Потребността от внос на царевица във Великобритания се оценява на 1,5 млн. тона.

Търсенето на царевица, в частност от страна на птицефермите, в Холандия е силно, което е резултат от недостига на френска царевица. Като вероятни източници на внос се разглеждат Австрия и Китай.

По-късно през годината се очаква внос на аржентинска царевица в Белгия.

В Австрия сушата и съответно слабата реколта доведоха до дефицит на царевица на вътрешния пазар от около 300 хил. тона. Това се очаква да предизвика повишаване на вноса с около 200 хил. тона спрямо предходната година.

  Таблица 6. Прогнозен баланс на царевица за ЕС през 2003/04 маркетингова година (хил. тона)

2003/04

нови страни членки-10

ЕС-15 страни

ЕС-25 страни

ПРЕДЛАГАНЕ

9 527

39 389

48 409

Начални запаси

1 068

3 838

4 906

Производство

7 945

30 196

38 141

Внос

514

5 355

5 362

ПОТРБЛЕНИЕ

8 635

37 363

45 491

Износ

505

79

77

Преработка и семена

762

9 284

10 046

Фураж

7 368

28 000

35 368

КРАЙНИ ЗАПАСИ

892

2 026

2 918

По данни на USDA

Нови страни членки

Производството на царевица през маркетинговата 2003/04 в Чехия беше по-ниско с близо 30% в сравнение с предходната година и е в размер на 435 хил. тона. Причината за намалението е по-ниския среден добив (560 кг/дка), като резултат от сушата през пролетта.

Слабата реколта от царевица в Унгария от около 4,5 млн. тона намали възможностите за износ до около 0,5 млн. тона. Според Зърнената асоциация на Унгария, голяма част от това зърно вече е напуснало страната. Основна част от износа се очаква да бъде насочен към страните от ЕС.

Производството на царевица в Полша през маркетинговата 2003/04 година се оценява на 1,9 млн. тона. Все още има значително търсене на фуражна царевица на вътрешния пазар, а потребността от внос е определена приблизително на около 350-450 хил. тона. Общата нужда от импорт на фуражно зърно се оценява на 1,5 млн. тона през маркетинговата 2003/04 година.

С цел стабилизиране на цената на зърното на вътрешния пазар, в Полша бе определена безмитна квота за внос на 600 хил. тона фуражно зърно, със срок на действие от 01.01 до м. април 2004 г. По предварителни данни около 85% от квотата са определени за царевица, която вероятно ще се достави от Бразилия.

Според последните отчети на френската агенция за анализи Strategie Grains  реколта `2004 от зърно в ЕС (ЕС – 25 страни) ще нарасне значително до 269,8 млн. тона, при 228,4 млн. тона през 2003/04 година. Агенцията свързва увеличението на производството с нарастването на засетите площи и очаквания по-висок, спрямо 2003/04 година, среден добив.

През маркетинговата 2004/05 се предвижда възстановяване на обема на производството на царевица - за 15-те страни членки на 42 млн. тона, спрямо 30 млн. тона, от реколта `2003 и за 25-те страни увеличаване до 52,4 млн. тона, при 38,9 млн. тона през 2003/04 година.

По предварителни оценки на USDA производството на царевица в Бразилия през маркетинговата 2003/04 година е в размер на 42 млн. тона или с 7% по-ниско от рекордно високата реколта `2002. Реколтираните площи се оценяват на 129 млн. дка, което е на равнището от предходната година. Прогнозния среден е с около 8% по-нисък от този през 2002/03  - 136 кг/дка.

Потреблението на царевица в страната през текущата маркетингова година се прогнозира да се увеличи до 39 млн. тона, поради съживяване на търсенето на продукцията от птицевъдството.

Търсенето на бразилска царевица от производителите на фураж от страните от ЕС се очаква да бъде силно, поради по-слабата реколта от царевица в тези страни, както и по-слабото глобално предлагане на фуражна пшеница. За маркетинговата година износът на този продукт от страната се прогнозира да достигне 5,5 млн. тона, при 3,2 млн. тона през предходната година.

Поради нарастване, както на прогнозата за вътрешното потребление, така и за износ, се очаква крайните запаси да спаднат с около 25% и да бъдат в размер на 3,27 млн. тона.

По предварителни данни реколта` 2003 от зърно в Руската Федерация е в размер на 67,2 млн. тона, което е с 22,6 % по-малко в сравнение с предходната година. По-слабото производство на зърно се обуславя от спадане на средния добив и снижение на реколтираните площи с около 14,6%, спрямо 2002/03 година.

За разлика от по-слабите реколти от пшеница и ечемик, производството на царевица бележи тенденция на нарастване. По предварителни данни са прибрани около 2,1 млн. тона царевица за зърно, което е с  близо 35% повече в сравнение с реколтата от предходната година.

Търсенето на царевица е по-високо от това през предходната година, което се обуславя от по-слабото предлагане на друго зърно за фураж. Предвижда се вносът на този продукт да нарасне няколко кратно, спрямо 2002/03 година и да достигне 500 хил. тона.

С цел стимулиране вноса на фуражни компоненти (които са важни за развиващите се отрасли – птицевъдство и животновъдство), от 26.януари ще бъде отменено 5%-то мито за внос на царевица, както и действащите ставки на митата за внос на соя и рибно брашно. Безмитния внос на царевица се отнася за тарифна позиция 1005 90 000 0 (друга царевица) и е за срок от 9 месеца.

През 2003/04 година Украйна е прибрала рекордно висока реколта от царевица, която по предварителни  данни е в размер на 6,9 млн. тона. Трябва да се отбележи, че въпреки богатата реколта от тази култура, цената на царевица за зърно на вътрешния пазар е доста по-висока, в сравнение с предходната година. Като причина се посочва по-слабата реколта от зърно като цяло и в частност от зърно за фураж.

Слабото предлагане на фуражна пшеница е една от основните причини за повишаване на търсенето на фуражна царевица от страна на фуражната промишленост. Забелязва се и значително нарастване на търсенето на този продукт за износ, което дава значителен тласък за нарастване на цената й.

Ако в началото на сезона доставките от царевица са били насочени основно към страните от ОНД и Балтийските републики, то през последните месеци се наблюдава интерес към украинската царевица от страните от Източна Европа, ЕС и Близкия Изток.

От началото на маркетинговата година (юли-януари) са изнесени около 530 хил. тона царевица, което е с около 55 хил. тона или 12% повече в сравнение със същия период на предходната година.

Независимо от силния износ през първата половина на маркетинговата година, не се прогнозира той да достигне рекордни нива. По прогнози на Украинската зърнена асоциация през маркетинговата 2003/04 година Украйна ще може да изнесе около 1 млн. тона царевица.

През м. януари се очакваше обща спад на експортната активност на зърно, поради промени в данъчното законодателство (отмяна възстановяването на ДДС при износ). Очаква се през м. февруари ситуацията да се подобри. Настоящата конюнктура на световния пазар на царевица е такава, че разликата между цената на вътрешния пазар и на пазара на водещите страни-вносителки не само покрива невъзстановеното ДДС, но и дава възможност за изгодни външнотърговски операции.

През текущия сезон производството на царевица в Индия възлиза на 12,8 млн. тона, което надвишава с около 26% произведеното през 2002/03 година. През маркетинговата 2003/04 година за износ към страните от Югоизточна Азия са договорени вече около 125 хил. тона при цена FOB – 130 щ.д./т. След като Китай напусна международния пазар на царевица, Индия се превърна в най-привлекателния доставчик за страните от Югоизточна Азия. По прогнози на Министерство на земеделието на Индия износът на царевица през текущия сезон ще достигне около 250 хил. тона. Трябва да се отбележи, че за разлика от износа на пшеница и ръж, този на царевица не се субсидира и цената се определя въз основа на пазара.   По предварителни оценки производството на царевица през маркетинговата 2003/04 година в Мексико е около 19,3 млн. тона. Прогнозираната малко по-висока реколта е резултат от увеличаване на засетите площи и от благоприятните агрометеорологични условия през 2003 г.  

Таблица 7. Предлагане и потребление на царевица в Мексико

 

ПРЕДЛАГАНЕ

ПОТРЕБЛЕНИЕ

хил. тона

 

Начални наличности

Производство

Внос

Преработка и семена

Фураж

Износ

Крайни наличности

2001/2002

2 684

20 400

4 076

15 200

8 400

161

3 399

2002/2003

3 399

19 282

5 000

15 200

9 500

7

2 974

2003/2004*

2 974

19 300

6 500

15 200

10 500

50

3 024

По данни на USDA; * Прогноза

Очаква се вносът да нарасне с около 30%, в сравнение с предходната година и да достигне 6,5 млн. тона. Поради повишението на производството се прогнозира крайните запаси да нараснат с около 2%, спрямо предходната година.

Много производители в Аржентина, чувстващи напрежение от високите разходи при производството на царевица, се насочват към производството на соя. При вземането на решение за отглежда на царевица се взема също предвид, дали земята е под наем или лична. Малко е вероятно производителите, които наемат земя, да отглеждат царевица.

Реколтата от царевица през маркетинговата 2003/04 година, по предварителни данни се оценява на 12,5 млн. тона, което е с около 3 млн. тона по-малко в сравнение с преходната реколта. Намалението на производството е резултат от спад в площи от около 14%, поради ниската почвена влага и по–високите разходи за отглеждане в сравнение със соята.

Реколтата от царевица в Южна Африка през 2003/04 маркетингова година се предвижда да бъде около 6,6 млн. тона или с близо 30% по-малко от реколтата през предходната година. Площите с царевица се прогнозира да достигнат най-ниско ниво за последните пет години и да бъдат в размер на 26 млн. дка, което е с близо 20% по-малко от засетите през 2002 година. По-важните икономически причини за намалението на площите са ниските пазарни цени, както и значителните преходни запаси от по-високата от средната за страната реколта `2002 от царевица (9,7 млн. тона).

  Таблица 8. Предлагане и потребление на царевица в Южна Африка

 

ПРЕДЛАГАНЕ

ПОТРЕБЛЕНИЕ

хил.тона

 

Начални наличности

Производство

Внос

Преработка и семена

Фураж

Износ

Крайни наличности

2002/2003

1 945

9 675

200

4 570

4 050

1 200

2 000

2003/2004

2 000

6 600

1 100

4 550

3 950

1 000

200

2004/2005*

200

9 300

1 000

4 550

3 950

1 000

1 000

По данни на USDA; * Прогноза

По-слабата реколта ще доведе до внос на повече от 1 млн. тона, основно жълта царевица през маркетинговата 2003/04 година.

Йордания е нетен вносител на царевица. Местно произведената царевица се използва основно за консумация от хората. За нуждите на животновъдството (основно птицевъдство) годишно се употребяват около 420 хил. тона.

Таблица 9. Предлагане и потребление на царевица в Йордания

 

ПРЕДЛАГАНЕ

ПОТРЕБЛЕНИЕ

 Хил. тона

 

Начални наличности

Производство

Внос

Преработка и семена

Фураж

Износ

Крайни наличности

2001/2002

86

0

486

0

420

0

152

2002/2003*

152

0

360

0

420

0

92

2003/2004**

92

0

400

0

420

0

72

По данни на USDA; *Предварителни данни; ** Прогноза

Около 92% от вноса на царевица в Йордания през маркетинговата 2002/03 година е от Аржентина и едва 7,5% е от САЩ. Аржентина ще продължава да бъде основен конкурент на САЩ, по отношение както на качеството така и на цената на предлаганата царевица.

Вносът на царевица през маркетинговата 2003/04 година в Корея се предвижда да достигне 9,6 млн. тона, което е увеличение с 800 хил. тона спрямо предходната година. По-ниското световно предлагане на фуражна пшеница се очаква да доведе до нарастване на импорта на царевица в страната. Потреблението на фуражна пшеница в Корея, което през 2002/03 беше 1,6 млн. тона, се очаква да намал

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Женевски конвенции
  • Зимна приказка
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Когато разбрали, че бързият влак от София до Бургас пътува 8 часа, китайците били истински впечатлени от размерите на България...
На този ден 09.01   475 г. – Император Зенон е изгонен от Константинопол. 1317 г. – Филип V е коронован за крал на Франция. 1349 г. – Под претекст, че са носители на чума,...