Водещите световни икономики ще бъдат принудени да похарчат 1.5 трлн. долара за петрол тази година. Това се казва в анализ на Международната агенция за енергията (МАЕ), цитиран от британския в. "Файненшъл таймс". В документа се посочва, че толкова голяма сума пари може да предизвика нова рецесия.
Според главния икономист на МАЕ Фатих Бирол Европейският съюз е в сериозна опасност. Той допълва, че в Общността високите цени на петрола изместват от дневния ред дори ширещата се дългова криза. МАЕ изчислява, че през тази година страните от ЕС ще бъдат принудени да платят за внос на петрол повече от 500 млрд. долара (срещу 472 млрд. долара година по-рано).
Другите части от света също няма да бъдат подминати от високите цени. Очаква се САЩ да купят петрол за 426 милиарда долара (при 380 млрд. долара за 2011 година), Китай - 251 млрд. долара (215 млрд. долара през 2011 година), Япония - 198 млрд. долара (178 млрд. долара през 2011 година). Тези толкова високи разходи могат да създадат допълнителни проблеми на световната икономика и да я изправят на ръба на спада, посочват от МАЕ.
През тази година цените на суровия петрол са с 15% по-високи на годишна база. Една от причините за това е конфликтът между Запада и един от най-големите износители на петрол Иран. ФТ допълва, че споровете около ядрената програма на азиатската страна заплашват както преизбирането на президента Барак Обама, така и крехкото икономическо възстановяване, което се наблюдава в много страни по света.
Бирол коментира: „Сегашните нива на цените са по-високи от тези през ужасяващата 2008 г. (когато цените достигнаха рекордните 147 долара за барел). В резултат световната икономика е заплашена от нова рецесия“. Експертът припомни още, че всяка рецесия, която е ставала факт след края на Втората световна война, е била предшествана от повишаване на цените на горивата.