Състояние на човешките права по света - 2008 г.
Доклад на "Амнести интернешънъл"
Доклад на "Амнести интернешънъл"
На 27 май 2008 г. международната правозащитна организация "Амнести интернешънъл" (Amnesty International) представи годишния си доклад, в който отправя остра критика към правителства от цял свят. България също се споменава като страна, в която има нарушение на човешките права, съобщи "Дойче веле". В страната продължава да има дискриминация на малцинства, особено на ромското, на фона на подозрителност към бежанци, кандидати за получаване на политическо убежище и мигранти, се посочва в доклада.
Според правозащитната организация ромите у нас се натъкват на пречки при достъпа до жилище, работа, професионална квалификация и образование. Между 65 и 70% от ромите в България са безработни. 18% са неграмотни, а други 65% не са завършили средно образование.
"Всичко това е доста сериозно за цялото състояние на българското общество", каза Лидия Аройо, прессекретар на "Амнести интернешънъл" за Европа и Средна Азия. Според нея проблемът с интеграцията и предоставянето на жилища за ромите е сложен. "Защото от една страна трябва да се има предвид, че семействата трябва да се запазят, когато се предоставят нови жилища, но от друга страна не трябва да се създават гета", каза още тя.
През октомври миналата година неправителствената организация Европейски център за защита на правата на ромите е подала колективна жалба в Европейската комисия по социални права. В нея тя обвинява българското правителство, че не е успяло да премахне различията между ромите и други други уязвими групи спрямо мнозинството от населението в здравното осигуряване и достъпа до медицинска помощ.
Като друг основен проблем в България Лидия Аройо споменава ситуацията с бежанците в страната. "Имигранти се държат под ключ. Затворени в определени помещения, докато се решава техният статут. Нямат право да се движат свободно, нямат документи за самоличност, не им се казва защо са задържани. Това е нарушение на международните правни норми", каза още тя.
Особено уязвими според Лидия Аройо са онези от бежанците, които не познават порядките в България и не знаят езика. Основно се имат предвид имигрантите от Ирак, Турция и Африка.
В доклада на "Амнести интернешънъл" се обръща внимание и на още един проблем. Организацията се позовава на информация от Българския хелзинкски комитет, според която употребата на огнестрелно оръжие от полицаите продължава да е в нарушение на международните норми. "Когато полицаи нарушават наредбите по използване на огнестрелно оръжие и в резултат на такива нарушения загиват хора, не се провеждат независими и безпристрастни проучвания", подчерта тя.
В доклада си "Амнести интернешънъл" припомня, че според Съвета на министрите на съвета на Европа професионалното обучение на български полицаи все още не е подходящо и че още не са решени проблемите относно задържането на лица и гарантирането на независимост на разследванията.
Резюме на доклада (на английски език, в pdf-формат) ще откриете тук.
Пълния текст на доклада (на английски език, в pdf-формат) може да свалите от тук.
Превод на доклада на други езици (испански, френски, арабски, руски, португалски, немски, италиански) ще откриете тук.