Тримесечен макроикономически обзор за ЦИЕ, април 2010

26.04.2010 | 17:17
по статията работи:
Автор: "Уникредит груп"
Тримесечен макроикономически обзор за ЦИЕ, април 2010
Прикачени документи

Резюме за България

Перспективите за реално възстановяване на България са насочени към 2011 г.

  • Има ясни признаци за започнала стабилизация на цените на жилищата;
  • Намаляват рисковете пред процеса на подем на икономиката;
  • Домакинствата все още не са склонни да потребяват.

Излизане от кризата и реално възстановяване на икономиката на България през следващата година прогнозират икономистите на "УниКредит груп" в последния си тримесечен анализ за развитието на региона на Централна и Източна Европa (CEE Quarterly), представен в България на 19 април 2010 г. Изводите в него съвпадат с изнесените още в началото на годината данни от икономистите на групата, че едва в края на 2011 г. икономиката на страната ще се върне до нива на растеж, близки до потенциала. Анализаторите на "УниКредит" посочват, че възстановяването зависи от няколко основни фактора:

  • степента на стабилизация на търговските партньори на България
  • апетитът за риск към страните от "Нова Европа"
  • и особено от интензитета на прилагането на реформите в държавата и напредъка в усвояването на средствата от Европейския съюз.

 Положителни сигнали в производството и износа

През първите месеци на тази година, след резкия спад на производството през миналата година (растеж на БВП от минус 5% през 2009) и с появата на ясни признаци на стабилизиране, икономическите новини станаха по-позитивни. Данните за платежния баланс показват онова, което вече се усещаше и се виждаше от показателите за дейността: възстановяването започна, водено от нарастване на износа и материалните запаси, като продължава със съпоставими с тези в другите нововъзникващи европейски пазари темпове, се посочва най-новия анализ на "Уникредит груп".

При сектора на домакинствата се наблюдава противоположното действие на два фактора - от една страна, ниската инфлация спомага за запазване на реалните доходи, а от друга - твърде ограничените продажби на дребно, съчетани с все още ниските показатели за доверие предполагат, че домакинствата все още не са склонни да потребяват. От сектора на домакинствата ще дойде и основното предизвикателство за възстановяването на икономиката - ескалиращата безработица. Според икономистите на УниКредит Груп адаптирането на пазара на труда, което има основно значение за ребалансиране на икономиката, се изразява по-скоро в нарастване на безработицата, отколкото в по-значимо намаляване на заплатите.

Ясни признаци за стабилизация на цените на жилищата

Икономистите на "Уникредит груп" посочват отслабения жилищен пазар като основа на причините за рецесията в България, като според техните изчисления средните цени на жилищата в страната паднаха с над 30% от най-високите си нива.

„Положителното е, че намалението на цените на жилищата се забави до само 2% на тримесечна база през четвъртото тримесечие на 2009, като същевременно, 12 от 28 региона докладваха положителна промяна на цената на тримесечна база. Въз основа на това може да се предположи, че е започнал процес на стабилизиране на цените на жилищата в много региона на страната. Изненадващо, цените на жилищата на морския бряг, който се считаше за „най-прегрятата" локация по време на бума в строителството, продължи да спада с по-бавни темпове отколкото средните нива за пазара, което показва, че е необходимо повече време за осъществяване на ре-балансиране в тези конкретни области", обяснява Кристофор Павлов, главен икономист на "Уникредит Булбанк".

Поради всички тези причини, ръстът на БВП ще остане на отрицателна територия и през по-голяма част от 2010 г., според прогнозите на "Уникредит".

 Анализаторите на групата посочват, че устойчивото възстановяване включва много повече от отчитане на растеж на БВП и на практика започва, когато компаниите и банките изчистят балансите си и икономиката започне отново да създава нови работни места.

Положителна роля за бъдещото възстановяване на икономиката на страната, има по-ниско равнище на държавен дълг и добро състояние публичните финанси в сравнение много други нововъзникващи пазари.

Силни страни:

  • Няма да са необходими агресивни мерки за фискална консолидация през следващите години, заради по-добрата фискална позиция в сравнение с останалите развиващи се пазари
  • Силна ангажираност за осъществяване на структурни реформи
  • Неизползван потенциал за увеличаване на растежа чрез по-добро използване на фондовете на ЕС

Слаби страни:

  • Голям външен дълг на частния сектор
  • По-бавна динамика на приспособяване
  • Ре-балансирането на външната позиция не е приключило

 

Макроикономически показатели:

                                               2008                 2009(П)           2010(П)              2011(П)

БВП (в млрд. евро)                  34.1                 33.9                 34.4                 36.0

БВП на глава от                       4485                4479                4570               4804

населението (в евро)               

БВП (годишна база)                 6.0%               -5.0%              -1.0%               2.2%

Нетни ПЧИ (в млрд. евро)        6.2                   3.3                   2.5                   2.2

ПЧИ % БВП                             18.2                  9.8                   7.3                   6.0

Източник: УниКредит Груп

Пълния текст на доклада на "Уникредит груп" ще откриете в прикачения файл.

 

 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Старият вампир извежда малкото вампирче за първото му среднощно пиршество. Набелязват жертва, малкото забива зъби и започва да смуче кръв, по едно време се спира и пита баща си: - Тате, до последна...
На този ден 11.12   361 г. – Император Фравий Клавдий Юлиан влиза в Константинопол, поемайки по този начин властта в цялата Римска империя. 1792 г. – Френската революция:...